Проблемът расте с тревожни темпове. За половин година с около 30 000 расте броят на гражданите без лична карта, заяви пред БНР адвокат Диана Драгиева от Правната програма на Българския хелзинкски комитет.
Проблемът е в отказите на МВР да издават лична карта на граждани, чийто адрес според системата е невалиден. Често това са незаконни постройки, които са съборени и след това кметовете заличават адресите от регистъра, обясни Драгиева в предаването "Хоризонт до обед".
Практиката на МВР да отпращат граждани, заявили намерение да се сдобият с лична карта, е незаконна, твърди адвокат Диана Драгиева.
"Въздигната е в правонарушение обикновена дейност, която въобще не зависи от самите граждани. Обективно те са в невъзможност да се регистрират адресно."
Когато родителите са с нередовна адресна регистрация, децата им, навършили 14 години, също не могат да заявят лична карта, посочи тя.
Потенциална жертва на тази незаконосъобразна практика е всеки български гражданин, независимо от етническия му произход, изтъкна Драгиева.
"Достатъчно е едно тъжно стечение на обстоятелствата във финансов план, за да се наложи човек да си продаде жилището, новият собственик да заличи адреса му и ситуацията е същата."
Лишаването от документ за самоличност, което е равносилно на лишаване от гражданска самоличност, със сигурност е нарушение на чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека, категорична е адвокат Диана Драгиева.
Няма български закон, който да предвижда лишаване от лична карта като средство за превъзпитаване на гражданите, подчерта Диана Драгиева.
Освен това по думите ѝ тази намеса в личния живот е непропорционална, защото лишава от всички граждански права. Липсата на лични документи рефлектира върху "безброй ситуации" от живота на потърпевшите, отбеляза тя.
При липсата на парламент всичко е в ръцете на министъра на вътрешните работи, смята адвокат Драгиева.
Ако броят на делата нарасне, това ще генерира и много обезщетения, които пак ще са дължими от нашия джоб, предупреди тя.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл."Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..