Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не стреляйте по 48-ото НС, то толкова може." Артистичен поглед към отишлия си парламент

Снимка: Ани Петрова

48-ото Народно събрание остава в историята с много драматизъм и заслужили артистични изпълнения. В този парламент на преден план изпъкнаха театрални заложби и философски уклон. Един от характерните белези на вече разпуснатия парламент бяха среднощните заседания.

"Пак започнахме да говорим по средата на нощта за важните въпроси за българските граждани", тревожеше се Кирил Петков от ПП.

"Радвам се, че в 2 без 15 сме се събрали на това приятно заседание", не остана по-назад Андрей Гюров от ПП.

Депутатите се отдаваха на музиката, киното и литературата. 

"Обръщам се към Вас, г-н председател, да Ви кажа, че няма процедура, която да се казва: "Не стреляйте по пианиста, той толкова си може", гласеше една от репликите на Елисавета Белобрадова от ДБ по повод "закачки" на тази тема между председателстващия Росен Желязков от ГЕРБ  и Рамадан Аталай от ДПС.

Снимка: БГНЕС

"Това навярно е "малка нощна вербална музика", предполагаше Росен Желязков.

В обращение бяха термини като "цирк", "панаир" и "зрелища".

Не само класика имаше в парламента, имаше и съвременни пърформанси. Авторът на един от тях бе Искрен Митев от ПП:

"Г-н Сабрутев, ще оставя това кошче тук, за да можете да оставите този доклад на място, където заслужава да бъде оставен."

Росен Желязков, Вежди Рашидов и Йордан Цонев на председателската трибуна в пленарната зала Снимка: БГНЕС

Какво ли не видя в своя край в 48-ото Народно събрание… Рухнаха сценариите за съдебна реформа, за бюджет, за правителство.

Общата равносметка на Любен Дилов-син за изминалите две години на сцената на жълтите павета беше:

"Пълен хаос и пълен волунтаризъм, парламентарен." 

"Никой вече не ви вярва. Сбогом, аматьори!", артистично отбеляза Десислава Атанасова от ГЕРБ.

"В нашето правителство няма артисти, а има министри", е друга знакова реплика от близките месеци, която ще запомним, но тя не е на парламентарен герой, а на служебния премиер Гълъб Донев.

"Вече си представях заглавията в медиите - Гълъб Донев отлетя от Министерския съвет", сподели още той, докато все още имаше надежди за съставяне на правителство.

"Искате ли да ви кажа как Гълъб Донев ще прави бюджет? Перо по перо", шегуваше се междувременно Бойко Борисов.

Неразбориите в парламента бяха съпъствани и от такива около сградата, свързани с реденето на емблематичните жълти павета  Снимка: БГНЕС

"България затъва все по-дълбоко от тези театри на сенките, които ние разиграваме тук", изтъкна пък дълбокомислено Христо Иванов от ДБ. 

"На изпроводяк сега, дето се вика, освен една панихида, не виждам какво точно можем да направим", не скри песимизма си той. "Отиваме на избори – това е реалността."

В архива ще останат и откровения като това на Радостин Василев от "Продължаваме Промяната":

"Уважаеми г-н Рашков, Вашата лекция по НПК предизвика тежки психически разстройства в колегите от ГЕРБ и ви моля – въздържайте се от толкова тежки експертни изказвания от трибуната, защото те водят до много сериозни ментални изкривявания."

Още фамозни изпълнения от сцената на Народното събрание чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48