Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Там, където светлината не слиза от хоризонта - Стефан Иванов се завърна от "Мисията на Шакълтън"

Стефан Иванов
Снимка: Ани Петрова

Пътешествие през ледената пустиня, поставило 6 рекорда на Гинес. Това е последната приключенска мисия на банкера Стефан Иванов, която завърши успешно. Той се завърна от експедиция с гребна лодка, наречена "Мисията на Шакълтън".

"Като ли беше друга планета Антарктида за нас. Имаше феномени, с които не бях свикнал. Светлината не слизаше от хоризонта – ден и нощ", сподели Стефан Иванов пред БНР.

"Успяхме да видим косатки, тюлени, пингвини, албатроси. Много дива природа. Огромни глетчери, безброй ледници."

Иванов сравни айсбергите с различни познати ни предмети, но в огромен размер – например "парче торта, но с размера на стадион".

Докато екипажът бил там, видели как се откъснал се огромен айсберг, с размер два пъти колкото Ню Йорк, а в българската база на Антарктида ги посрещнали "като кръвни роднини" и ги нагостили с български гозби.

"Труден маршрут. Неслучайно много хора и кораби изпитват затруднения да се придвижват в този район. Има много непредсказуеми ветрове", разказа още приключенецът в предаването "Хоризонт до обед".

В лодката е имало шестима гребци. Организаторът на експедицията бил исландец с над 40 рекорда на Гинес. В екипажа са били още двама американци – спортисти, шотландец с други гребни експедиции зад гърба си и австрийска състезателка по гребане и ветроходство, която работи в австрийската армия.

Някои от предизвикателствата, с които се сблъскали, били хипотермия и преминаването през пролива на Дрейк.

"Тази метална 20-метрова яхта, която тежи 40 тона, беше като танк, който се движи по неравен терен. Все едно се сблъскваш с твърд предмет като айсберг. Трябваше да навигираме между айсбергите на слалом", описа срещите им с вълните Стефан Иванов.

Сред рекордите, поставени от експедицията, е най-бързият полярен преход с гребна лодка.

Мисията на експедицията Стефан Иванов дефинира с обявяването на допълнителни морски защитени зони около Антарктида. За целта е пусната петиция, подкрепена с повече от 1600 подписа, която все още е активна.

"Капка по капка да съберем достатъчно подкрепа."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Снимки: БНР, архив на Стефан Иванов

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

"Детективи на европейски проекти" ученици снимаха модернизираната пешеходната зона във Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35