Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Там, където светлината не слиза от хоризонта - Стефан Иванов се завърна от "Мисията на Шакълтън"

Стефан Иванов
Снимка: Ани Петрова

Пътешествие през ледената пустиня, поставило 6 рекорда на Гинес. Това е последната приключенска мисия на банкера Стефан Иванов, която завърши успешно. Той се завърна от експедиция с гребна лодка, наречена "Мисията на Шакълтън".

"Като ли беше друга планета Антарктида за нас. Имаше феномени, с които не бях свикнал. Светлината не слизаше от хоризонта – ден и нощ", сподели Стефан Иванов пред БНР.

"Успяхме да видим косатки, тюлени, пингвини, албатроси. Много дива природа. Огромни глетчери, безброй ледници."

Иванов сравни айсбергите с различни познати ни предмети, но в огромен размер – например "парче торта, но с размера на стадион".

Докато екипажът бил там, видели как се откъснал се огромен айсберг, с размер два пъти колкото Ню Йорк, а в българската база на Антарктида ги посрещнали "като кръвни роднини" и ги нагостили с български гозби.

"Труден маршрут. Неслучайно много хора и кораби изпитват затруднения да се придвижват в този район. Има много непредсказуеми ветрове", разказа още приключенецът в предаването "Хоризонт до обед".

В лодката е имало шестима гребци. Организаторът на експедицията бил исландец с над 40 рекорда на Гинес. В екипажа са били още двама американци – спортисти, шотландец с други гребни експедиции зад гърба си и австрийска състезателка по гребане и ветроходство, която работи в австрийската армия.

Някои от предизвикателствата, с които се сблъскали, били хипотермия и преминаването през пролива на Дрейк.

"Тази метална 20-метрова яхта, която тежи 40 тона, беше като танк, който се движи по неравен терен. Все едно се сблъскваш с твърд предмет като айсберг. Трябваше да навигираме между айсбергите на слалом", описа срещите им с вълните Стефан Иванов.

Сред рекордите, поставени от експедицията, е най-бързият полярен преход с гребна лодка.

Мисията на експедицията Стефан Иванов дефинира с обявяването на допълнителни морски защитени зони около Антарктида. За целта е пусната петиция, подкрепена с повече от 1600 подписа, която все още е активна.

"Капка по капка да съберем достатъчно подкрепа."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Снимки: БНР, архив на Стефан Иванов

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38