Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недостигът на лекарства е световен проблем

Още от края на миналата година е в ход тревожна тенденция – недостиг на лекарства, който засяга не само Европейския съюз, но и САЩ и Русия. Колко е сериозна ситуацията и какво се прави, за да се разреши този проблем?

Сред страните, в които осезаемо се чувства недостигът на лекарства е съседна Гърция. Там, министърът на здравеопазването Танос Плеврис призова за трансгранично сътрудничество за справяне с проблема:

„Незабавно трябва да ускорим производството. Всички препарати, които са дефицитни в Европейския съюз трябва да бъдат включени в централен регистър. Нужно е по-добро сътрудничество сред страните членки за обмяната на лекарства, както и общи поръчки, когато е необходимо.“

Липсата на основни материали, намаленото производство заради пандемията, енергийната криза и проблеми с веригата на доставки са сред причините за проблема, казват аптекари в южната ни съседка:

„В момента няма суровини за сиропи за кашлица. Цената им се вдигна, но не и на крайните продукти. Парацетамолът от Индия скочи с 300 процента в последно време и за да не вдигат цените компаниите не произвеждат необходимите количества за пазара. Друга причина е конфликтът в Украйна, заради който има трудности с превоза на стоки.“

Д-р Илария Пасарани – генерален секретар на Фармацевтичната група на Европейския съюз, представляваща Европейската общност на аптекарите, изтъква:

“Недостигът на лекарства засяга всички сектори на здравеопазването и обхваща както животоспасяващи лекарства, така и често употребяваните медикаменти. Този проблем не е само в Европа. Фармацевтичната снабдителна верига е със световен мащаб и липсите са световен проблем, засягащ всички райони по Земята. Всички страни страдат. Някои като Румъния и Гърция повече от други, но и богати страни са затруднени. Министърът на здравеопазването на Швейцария описа като притеснително предлагането на лекарства заради недостиг. През последните няколко седмици недостиг на антибиотици е бил отчетен в повечето държави от Европейския съюз, според наше проучване - в 80 процента от страните. В Словения има липси на препарат за лечение на туберкулоза и други инфекциозни заболявания. В Дания има дефицит на лекарства с фусидин. От Италия, Франция, Великобритания, Испания и Португалия се оплакаха от недостиг на амоксицилин, който се използва при бактериални инфекции и инфекции на дихателните пътища. Португалия докладва за недостиг на азитромицин, който се използва за лечение на широк набор инфекции - на ушите, гърлото, при пневмония и други. В Хърватия през последната година също има недостиг на антибиотици.”

Заради липсата на лекарства Клаус Райнхард – ръководител на Германската медицинска асоциация, призова хората да обменят помежду си неизползвани препарати от домашните си аптечки. Фармацевтката Мерием Коскун, която работи в берлинския квартал Нойколн, където живее многобройно турско етническо население, заяви пред Анадолската агенция, че ситуацията е сериозна:

„Има голям проблем при доставките на лекарства като антибиотици, болкоуспокояващи, антипиретици, антибиотици за деца и препарати за стомах. Мисля, че недостигът на лекарства ще продължи дълго време. Недостигът на медицински суровини засегна силно Германия. Лекарствата не могат да задоволят търсенето, а в складовете няма медикаменти. Тези проблеми могат да бъдат решени, ако Германия засили производството на лекарства, но тогава цените могат да станат още по-високи."

Липсата във Франция на амоксицилин – антибиотик за деца, принуди регионалните здравни агенции да възложат на 40 аптеки да го произвеждат. Фабиен Бруно е собственик на една от тях в Париж:

„Носихме маски през последните две години и имунитетът спадна, бяхме твърде защитени. Това е първата зима без маски и хората са по-податливи на болести. Регистрираме ръст от 30-40 процента на рецептите за антибиотици или обезболяващи като парацетамол. Производственият капацитет на фармацевтичната индустрия през последните две години се сви, защото хората боледуваха по-рядко. През последните два месеца обаче болните се увеличиха, паралелно и търсенето на амоксицилин. Нужно е време обаче фармацевтичната индустрия да си стъпи на краката отново.“

Освен на някои антибиотици липса в страните от Европейския съюз имаше и на някои обезболяващи – парацетамол и ибупрофен. Основната причина за липсата на някои лекарства е високото търсене заради големия брой болни в комбинация с недостатъчното производство и по-ниските доставки заради липсата на суровини, материали и персонал, енергийната криза и войната в Украйна, казва Щефан Тирструп – главен медицински директор на Европейската агенция по лекарствата:

„Това, което знаем, е, че амоксицилинът и свързани на него продукти са липсвали в 28 от 30-те държави членки на Европейското икономическо пространство. От него са част страните от Европейския съюз заедно с Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. Не до степен лавиците да са празни, но от време на време е било трудно да се открият. Отправихме препоръка към националните агенции по здравеопазване да дадат напътствия към лекарите какво друго да предписват. Недостигът на лекарства не е нещо ново. Това се е случвало през последните десетилетия, но вероятно не до обхвата, на който сме свидетели тази зима.“

Експертите очакват този проблем да бъде решен в рамките на няколко седмици.

Не очакваме положението да се влоши. Това е положителното послание. Тази седмица имахме среща с представители на някои страни членки на Евросъюза и те докладваха, че нещата вървят в правилната посока. Все пак работим по проблема от ноември миналата година. Производството се покачва, а търсенето намалява с настъпването на пролетта. Броя на инфекциите в Европа намалява, а достъпът се увеличава. Надявам се, че пикът отмина и вървим към една много по-нормална ситуация.“

Някои от препоръките, които главният медицински директор на Европейската агенция по лекарствата дава на правителствата на национално равнище са:

„На първо място е съставянето на списък с алтернативни препарати в случай на пълен недостиг. На второ място националните власти имат възможността да въведат изключения – за внос на лекарства от страни извън Европейския съюз например. Нещо, което при нормални обстоятелства не препоръчваме.“

Щефан Тирструп също така призова антибиотици да се използват само в случай на доказана бактериална инфекция.

Недостиг на лекарства през последните месеци има и в САЩ, Австралия, Китай и Русия – както призна и президентът Владимир Путин:

„Цените се повишиха напоследък. Налице е недостиг на някои лекарства, въпреки че през първите три тримесечия на миналата година има растеж от 22 процента на производството на фармацевтични продукти. Делът на руските лекарства на пазара е 60 на сто, и въпреки това е факт дефицит на някои препарати и повишаването на цените.“

А това, за което трябва да се надяваме в Европа, е кризата да не се задълбочи или повтаря – нещо, което изисква наличие на план и готовност за действия, както на национално, така и на европейско ниво.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Педро Санчес

Скандал със сексуален тормоз разтърси управляващата партия в Испания

Пореден скандал разтърси управляващата партия в Испания. Един от номинираните за член на ръководството на формацията подаде оставка след обвинения в сексуален тормоз. Лично премиерът и председател на Испанската социалистическа работническа партия Педро Санчес предложи Франсиско Салазар за поста заместник в секретариата на формацията. И понесе нови щети..

публикувано на 06.07.25 в 05:26

Протест в Лондон в подкрепа на "Палестинско действие" завърши с 29 ареста

Британската полиция арестува 29 души в централен Лондон по време на протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие". Сред тях е и бивше духовно лице на 83 години.  Протестът беше проведен буквално часове след като "Палестинско действие" беше забранена като терористична организаця. Полицаите действаха в рамките на новите си правомощия..

публикувано на 06.07.25 в 05:20

Велико Търново отбеляза 130-ата годишнина от убийството Стефан Стамболов

Велико Търново отбеляза 130-ата годишнина от убийството Стефан Стамболов и 30 години от издигането на неговия паметник в родния му град. Днес в павликенското село Стамболово с историческа възстановка за първи път ще бъдат пресъздадени събитията по покушението на големия български политик и държавник. Събитията, свързани с отбелязване на..

публикувано на 06.07.25 в 05:15

Венцислав Тотев за Международния масажен фестивал

В неделя и понеделник в София ще се проведе Международен масажен фестивал.  Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш Венцислав Тотев е единственият, който изработва иновативни коленни столове за активно седене В него ще участват масажисти и терапевти от цял свят, които са признати и утвърдени имена в сферата на..

публикувано на 06.07.25 в 05:00
Войник на хусите край Сана, Йемен.

Израел е прехванал ракета, изстреляна от йеменските хуси

Израелската армия обяви, че е прехванала ракета, изстреляна от Йемен в посока на еврейската държава. Сирени са били активирани в няколко райони на Израел, допълват военните. Израел заплашва йеменските бунтовници хути с морска и въздушна блокада, ако групировката продължи с атаките към еврейската държава, припомня агенция "Ройтерс". Хусите, които са..

публикувано на 06.07.25 в 04:56

Илон Мъск създава нова партия

Бизнесменът Илон Мъск обяви, че е създал нова политическа партия в Съединените щати.  Мъск е най-богатият човек на света и беше най-големият спонсор на предизборната кампания на американския президент Доналд Тръмп.  Милиардерът и Тръмп обаче се скараха, след като Мъск работи за президентската администрация с цел намаляване на федералните разходи и..

публикувано на 06.07.25 в 04:46

43 са вече загиналите при наводненията в Тексас

43 са вече жертвите на наводненията в американския щат Тексас. 15 от загиналите са деца. Това съобщи шериф Лари Лейта и добави, че властите работят по идентифицирането на част от починалите, чиято самоличност все още не е установена - това са 12 възрастни и 5 деца.  Междувременно 27 момичета, изчезнали от детски лагер по протежението на река Гуадалупе,..

публикувано на 06.07.25 в 04:33