Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нараства нуждата от хора с професия "Ръководител на полети"

BULATSA отвори врати за всички, които искат да научат повече за професията

Снимка: Мила Младенова

BULATSA отвори врати за всички, които искат да научат повече за професията "Ръководител на полети", като първата среща се проведе в София. Предстои такава среща на 10 март и 10 април. Посещение на летищните центрове за обслужване на въздушното движение ще има и във Варна на 16 март, а в Бургас на 17 март. Всички желаещи трябва да подадат своите заявки и да бъдат регистрирани на специалната форма в сайта на компанията. 

Между 2 500 и 3000 граждански самолети на денонощие прелитат над въздушното пространство на страната ни в най-натоварените периоди от годината. За година те са приблизително 1 милион. Нарастващият трафик поражда нуждата от повече хора, които да работят професията. 


Посетителите могат да присъстват на презентациите на експерти от BULATSA, да се запознаят на място с условията, които се предлагат за кариерно развитие.

Те могат отблизо да се запознаят с професията и да видят в реално време работата на Районния център за обслужване на въздушното движение и тренажора за бъдещи Ръководили на полети. 


В залата има много компютри, карти и диаграми, черни екрани със светлинки по тях, нанизани като съзвездия. С малко повече въображение можем да си представим, че се намираме в космически кораб, но в действителност това са хората, които направляват самолетния поток, преминаващ над територията на България сигурно и безопасно. 


За възникването на Държавно предприятие РВД и за смисъла на професията разказаха в лекция пред кандидати за работа ръководителите на полети Петър Георгиев и Константин Тунчев. 

Георги Пеев - генерален директор на BULATSA, посочи каква е целта на кампанията:

"Целта на отворените врати е да привлечем повече млади хора за професията "Ръководител на полети". В последните години има съществено увеличение на трафика породено от много фактори. Нашите планове показват, че са ни необходими доста на брой ръководители на полети. Правим постоянни кампании за подбор на млади хора. Качествата са комплексни. Трябва да могат да работят в екип, да издържат на напрежение, да взимат решения в дефицит от време и да са в добро здравословно състояние".

По думите му в следващите 10 години ще са необходими по 10 ръководители на полети на година. Между тях няма конкуренция, подчерта още той.


Пеев посочи още, че обучението включва теоретична и практическа част. След това обучаваните се поставят в реална оперативна среда с инструктор и с истински трафик. Това продължава около половин година, докато човекът придобие нужната професионална квалификация и бъде лицензиран, обясни той. 

За времето на обучение се изплаща стипендия, достатъчно висока, за да даде спокойствие за това време. Година и половина обаче кандидатите трябва да във върхова форма, като тестове се правят всяка седмица и по-често. 

Успеваемостта е 1 към 10 на база подалите документи, каза Петър Георгиев и добави: "Тъй като се предлагат и алтернативни позиции на кандидатите, които не са успели от тези, които започват обучение, може би 80-90% започват работа в рамките на предприятието".

Работата е тежка, изтощителна, с нощни смени, но заплащането е съизмеримо с това в другите европейски страни. 

Снимки: Мила Младенова


Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55

Нови правила за киберсигурност ще засегнат и по-малките фирми

Повече фирми у нас, дори и по-малки, ще бъдат длъжни да се съобразяват и подготвят за новите европейски регулации за киберсигурност. Текат сроковете за синхронизиране на Закона за киберсигурност с европейска директива, известна като НИС-2. България започна, но не довърши процедурата. В средата на септември влязоха за обсъждане промените в..

публикувано на 15.10.24 в 07:55

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън с Нобеловата награда за икономика за 2024 г.

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2024 г. "за изследвания върху това как институциите се формират и влияят върху просперитета", съобщи Кралската шведска академия на науките в понеделник, предаде Ройтерс. Престижната награда, официално известна като наградата Sveriges Riksbank за..

публикувано на 14.10.24 в 13:08

Адв. Христина Георгиева: Може би е дошло времето за закон за гейминг индустрията

Различни правни аспекти на гейминг индустрията ще обсъждат юристи на конференция в Ирландия . Tова определено засяга и хората, които ги играят. Припомняме глобалната инициатива на американския геймър Рос Скот, който настоя френска компания да не спира поддръжката на една от игрите, които той играе. Хиляди са се подписали в близо 13-те световни..

публикувано на 14.10.24 в 11:36