Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нараства нуждата от хора с професия "Ръководител на полети"

BULATSA отвори врати за всички, които искат да научат повече за професията

Снимка: Мила Младенова

BULATSA отвори врати за всички, които искат да научат повече за професията "Ръководител на полети", като първата среща се проведе в София. Предстои такава среща на 10 март и 10 април. Посещение на летищните центрове за обслужване на въздушното движение ще има и във Варна на 16 март, а в Бургас на 17 март. Всички желаещи трябва да подадат своите заявки и да бъдат регистрирани на специалната форма в сайта на компанията. 

Между 2 500 и 3000 граждански самолети на денонощие прелитат над въздушното пространство на страната ни в най-натоварените периоди от годината. За година те са приблизително 1 милион. Нарастващият трафик поражда нуждата от повече хора, които да работят професията. 


Посетителите могат да присъстват на презентациите на експерти от BULATSA, да се запознаят на място с условията, които се предлагат за кариерно развитие.

Те могат отблизо да се запознаят с професията и да видят в реално време работата на Районния център за обслужване на въздушното движение и тренажора за бъдещи Ръководили на полети. 


В залата има много компютри, карти и диаграми, черни екрани със светлинки по тях, нанизани като съзвездия. С малко повече въображение можем да си представим, че се намираме в космически кораб, но в действителност това са хората, които направляват самолетния поток, преминаващ над територията на България сигурно и безопасно. 


За възникването на Държавно предприятие РВД и за смисъла на професията разказаха в лекция пред кандидати за работа ръководителите на полети Петър Георгиев и Константин Тунчев. 

Георги Пеев - генерален директор на BULATSA, посочи каква е целта на кампанията:

"Целта на отворените врати е да привлечем повече млади хора за професията "Ръководител на полети". В последните години има съществено увеличение на трафика породено от много фактори. Нашите планове показват, че са ни необходими доста на брой ръководители на полети. Правим постоянни кампании за подбор на млади хора. Качествата са комплексни. Трябва да могат да работят в екип, да издържат на напрежение, да взимат решения в дефицит от време и да са в добро здравословно състояние".

По думите му в следващите 10 години ще са необходими по 10 ръководители на полети на година. Между тях няма конкуренция, подчерта още той.


Пеев посочи още, че обучението включва теоретична и практическа част. След това обучаваните се поставят в реална оперативна среда с инструктор и с истински трафик. Това продължава около половин година, докато човекът придобие нужната професионална квалификация и бъде лицензиран, обясни той. 

За времето на обучение се изплаща стипендия, достатъчно висока, за да даде спокойствие за това време. Година и половина обаче кандидатите трябва да във върхова форма, като тестове се правят всяка седмица и по-често. 

Успеваемостта е 1 към 10 на база подалите документи, каза Петър Георгиев и добави: "Тъй като се предлагат и алтернативни позиции на кандидатите, които не са успели от тези, които започват обучение, може би 80-90% започват работа в рамките на предприятието".

Работата е тежка, изтощителна, с нощни смени, но заплащането е съизмеримо с това в другите европейски страни. 

Снимки: Мила Младенова


Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55