Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Красимир Антонов: Хепатит Б и С са доста коварни инфекции. Двата вируса се държат различно

проф. Красимир Антонов
Снимка: Лилия Герчева

СЗО е издала директива до 2030 г. 90% от инфектираните с хепатит Б и С  да бъдат доказани, а от тях – 80 на сто да бъдат лекувани.

Нашата програма за превенция и лечение с хоризонт 2025 г. си е поставила за задача 50 на сто от случаите да бъдат диагностицирани и 60-70% от тях да бъдат лекувани.

Прекалено дълъг е периодът между диагностиката и лечението на тези пациенти и трябва да се скъси, смята проф. д-р Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология. По думите му сега се лекува много нисък процент от засегнатите от тези две инфекции.

Как и кога най-често хората разбират, че са заразени?

"Това са обикновено хора, които имат рисково поведение. Хора, които са използвали венозни наркотици. Тези хора извършват профилактични изследвания и се установява, че имат съответно Б и С хепатит."

Снимка: Алами/Ройтерс

По-голямата част от пациентите, които стигат до болничен център, са с клинични оплаквания и вече напреднали чернодробни заболявания. Това са хора над 45 годишна възраст, от т.нар. поколение на бейби бумърите, заразени в миналото поради използването на недостатъчно стерилизиран медицински инструментариум, поясни гастроентерологът пред БНР преди национален форум за преодоляване на хепатит Б и С в България.

"Тези инфекции са доста коварни. Само 15% от пациентите, инфектирани с хепатит С, развиват остър хепатит, пожълтяват и разбират, че са инфектирани. Останалите 58% развиват инфекция, без да имат никакви симптоми и това продължава десетилетия. Те просто нямат никакви оплаквания. В рамките на 30 години чернодробната болест вече е много напреднала."

При хепатит Б голяма част от възрастното население се разболява и само 15% става хроничен носител на тази инфекция, като една трета от тях могат да развият тежка чернодробна болест, посочи проф. Антонов в предаването "Хоризонт до обед".

Двата вируса се дължат различно. С хепатитът е известен като "тихият убиец" и е труден за откриване, подчерта той.

Най-съвременната апаратура за неинвазивно (без биопсия) диагностициране на вируса на хепатит C (HCV) е на разположение на специалистите от Военномедицинска академия (ВМА). Снимка: БГНЕС

Според промени в наредбата за профилактичните прегледи вече може да се прави изследване за хепатит Б и С при хора над определена възраст - 40, 45, 50, 55 и 60 години, потвърди проф. Красимир Антонов.

Допълнително веднъж на 5 години здравноосигурените могат да се изследват за завишени чернодробни показатели. Това прави България една от малкото държави, които въвеждат национален скрининг за откриване на хронични хепатит Б и С.

"По този начин ще намерим тези пациенти, които не се чувстват болни и носят в себе си вируса. Това е единственият начин тези пациенти да бъдат открити – чрез такива скринингови програми."

Според него личните лекари са започнали да използват тези възможности, защото потокът на пациенти се е увеличил.

"Нашата задача е да уточним степента на чернодробното увреждане. Когато чернодробната болест е много напреднала, трябва да имаме предвид лекарствата, които използваме", коментира проф. Красимир Антонов.

При хепатит Б терапията на този етап не позволява изчистването на вируса от организма, а само потискането му. При хепатит С колкото по-рано се открие инфекцията, толкова и ефектът от терапията е по-висок.

Хепатит Б е много устойчив в околната среда, каза още проф. Антонов.

"Ако в миналото е бил кръвен начин на заразяване, сега е характерен половият начин на заразяване и т.нар. контактно-битов начин. Затова при тези пациенти трябва да се изследват както най-близките хора – семейството, така и хора, които често ги посещават, цялата рода на практика."

При хепатит С предаването на инфекцията се предава само по кръвен път "трябва да има контакт на рана с рана, кръв с кръв."

"Смъртността е доста висока в световен мащаб. Между 3 и 4 милиона годишно починали вследствие на хепатит Б и С и усложненията, които предизвикват. Освен чернодробна увреда, могат да предизвикат и появата на първичен рак на черния дроб. Затова битката срещу вирусите е битка и профилактика за рака на черния дроб."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28