Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Славия Бърлиева: С Успение на св. Кирил отбелязваме българския принос към европейската цивилизация

проф. Славия Бърлиева
Снимка: БГНЕС

Кирило-Методиевският научен център при БАН заедно с Музея "Земята и хората" отбелязват празника "Успение на св. Кирил". Събитието е част от поредица юбилейни инициативи.

От хилядолетия насам българите честват този празник със знанието, че това е един от празниците, с които се отбелязва българският принос към европейската цивилизация, каза в интервю за БНР проф. д-р Славия Бърлиева.

"Славянската азбука, която е едно фонетично писмо, създадено от Светите братя Кирил и Методий върху основата на говоримия език на българските славяни от Солунско, разчупва през 9 век гръко-латинския модел на европейската писмена култура и прави нашия език, един народен език го прави книжовен."

Делото на Кирил и Методий става завинаги разпознаваем български знак, подчерта проф. Бърлиева.

"Кирило-Методиевото дело е било винаги белег, който се отнася до българската културна идентичност. Във всички критични моменти от нашата история Кирило-Методиевата традиция е изплувала на преден план и е ставала стожер на стремленията да се установи тази национална идентичност."

"От хилядолетия българите се уповават на тази традиция и в нашето съвремие също може да се види как новите демокрации енергично припознаха Кирило-Методиевата традиция като своя. Словакия въведе тази традиция в преамбюла на своята Конституция", каза още Славия Бърлиева.

Припознаваме това дело като много добре функциониращ и продуктивен културен модел, категорична е изследователката.

Позицията на РСМ е обяснима – това е население, върху което е упражняван десетилетен натиск, били са изличени усещанията за българска принадлежност. Не може да се отрече злощастната роля на сръбските емисари, които променят езика на нашите роднини и съседи, за да го отдалечат от неговите български корени, коментира проф. Бърлиева в предаването "Хоризонт до обед".

"Не може да става и дума за това, че най-ранните паметници на българската писмена традиция са македонски, както те се опитват да докажат. (…) Във всички извори се говори за българската азбука. Дори гръцките архиепископи на Охрид, които са били съвсем с недобри чувства към своето паство, говорят за Кирило-Методиевото дело като насочено именно към българския народ."

Същевременно тя отбеляза "грешките, които допускаме с пресилени изказвания, които не ни правят услуга".

"Никога не бива да се отказваме от това, че едно население, което живее в Македония и все още има българско самосъзнание, трябва да бъде подкрепяно по всякакъв начин", изтъкна в заключение Славия Бърлиева.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Боряна Здравкова-директор на Педагогическия колеж в Плевен 

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването във филиал на ВТУ

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването на учебното заведение във филиал на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Целта е да се предоставят възможности на младите хора в Северозападния регион да разширят своето образование. Доц. Боряна Здравкова, директор на Педагогическия колеж, съобщи новината по време..

публикувано на 16.04.25 в 21:39

Жена загина при тежка катастрофа край Пловдив, дете е в болница

Жена загина при тежка катастрофа тази вечер на околовръстния път на Пловдив, между разклоните за селата Първенец и Златитрап. Детето, което е пътувало с нея е откарано в болница. Катастрофата е станала около 19 часа. По предварителна информация леката кола, управлявана от жената е навлязла в лентата за насрещно движение и се е блъснала в..

публикувано на 16.04.25 в 21:26

Местят Дом за стари хора от село Фатово в Смолян

До месец юни 2026 г. Домът за стари хора в село Фатово и неговите потребители трябва да бъдат преместени в Смолян. Това се налага във връзка с Наредбата за качество на социалните и интегрираните здравно-социални услуги, според която потребителите трябва да имат достъп до здравна, социална, културна, образователна инфраструктура. Вече текат и..

публикувано на 16.04.25 в 21:02

Италия приветства предложението за затягане на ограниченията върху имиграцията в ЕС

Италия приветства днешното предложение на Европейската комисия за затягане на ограниченията върху имиграцията в Евросъюза. Брюксел определи Косово, Тунис, Египет и още четири страни като "безопасни държави по произход", където кандидатите за убежище могат да бъдат връщани по ускорени процедури. "Списъкът на сигурни държави по произход е..

публикувано на 16.04.25 в 20:34
Георги Георгиев в съдебната зала.

Парична гаранция от 25 000 лв. за Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора"

Районният съд в Пловдив пусна под парична гаранция от 25 000 лв. Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора". Решението на магистратите може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив. Искането за промяна на мярката  "задържане под стража" на Георгиев, която е в сила от близо две години, бе отправено от защитниците му. Те обаче ще обжалват новото..

публикувано на 16.04.25 в 20:18
Генералният директор на Световната търговска организация (СТО) Нгози Оконджо-Ивеала.

Директорът на СТО прогнозира до 1,5% свиване на глобалния стокообмен заради митническите войни

Митническите войни, започнати от президента на САЩ, могат да струват на света до процент и половина свиване на глобалния стокообмен, предупреди генералният директор на Световната търговска организация Нгози Оконджо-Ивеала: "Ширещата се несигурност в търговската политика може да намали допълнително растежа със 0,7 процентни пункта. Това ще означава..

публикувано на 16.04.25 в 20:10

"Ненаситните": Европрокуратурата разследва внос на повредени коли от САЩ

1000 полицаи, данъчни и митнически служители извършиха 200 обиски в 10 страни, сред които и България, като част от акция, ръководена от Европейската прокуратура в Берлин и Вилнюс. Става дума за разследване на престъпна организация, занимаваща се с внос на повредени коли от Съединените щати и тяхната препродажба след козметичен ремонт при..

публикувано на 16.04.25 в 20:01