Изследванията на хормона за оценка на яйчниковия резерв при жените и на спермограмата при мъжете да станат част от ежегодните профилактични прегледи за хората между 18 и 35 години и да се заплащат от Здравната каса. Това предложение изпрати до здравното министерство в началото на седмицата омбудсманът Диана Ковачева.
От ведомството съобщиха за "Хоризонт", че предложението е дошло в края на януари и от фондация "Искам бебе", и вече се обсъжда с медицински специалисти и здравни експерти дали е възможно и целесъобразно тези изследвания да влязат в профилактичния пакет на здравноосигурените у нас.
Все повече хора на възраст от 25 до 35 години имат сериозно нарушена репродуктивна функция. Това показват наблюдения на екипа на фондация "Искам бебе", които подкрепят двойки с репродуктивни проблеми. Наблюденията са от последните пет години, разказа Мария Янева, председател на фондацията. Затова оттам смятат, че изследванията за репродуктивност трябва да се правят редовно в младата възраст на жената и на мъжа.
При жените антимюлеровият хормон, който показва яйчниковия резерв, е сред основните фактори при кандидатстване за финансиране на ин витро процедури от Центъра за асистирана репродукция. По данни на фондацията изследването на този хормон в момента струва средно около 50 лева. Ако бъде включено в годишния профилактичен пакет, заплащан от Здравната каса за жени от 18 до 35 години, би дало добър поглед за планиране на раждане, а при наличие на проблем да се намери решение навреме.
Мария Янева припомни резултатите от национално представително социологическо проучване, проведено преди две години, които показват, че възрастовата граница за раждане на първо дете в София е 30 години и половина. Друг резултат е нарастване на двойките със стерилитет – от 145 хиляди през 2014-та година на 290 хиляди през 2021-ва. В същото време тенденцията е към фондацията да се обръщат двойки, които искат да станат родители след навършване на 40 години.
Дали изследванията за репродуктивните способности на младите хора ще се поемат от Здравната каса зависи от здравното министерство, което трябва да подготви нормативни промени. Това ще се случи, след като експерти кажат дали това е целесъобразно и какви са очакваните резултати от разширяването на профилактичния пакет на българите.
Междувременно фондация "Искам бебе" и БТА започнаха кампанията "Родители навреме".
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..