Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"България е страна, в която всекидневно гърмят корупционни скандали и драми"

Леона Асланова: Има нужда да погледнем малко по-навътре в България, където всичко се е разпаднало

На страната не ѝ трябва Министерство на иновациите, а иновационна стратегия, смята организаторката на Innovation Explorer

Леона Асланова
Снимка: Личен архив

След седмица в България пристигат физик от ЦЕРН и експерти по иновациите. Те са част от деветото издание на форума "Иновейшън експлорър", който се провежда в София. Тази година участниците ще бъдат над 1000, като те са от всички сектори на икономиката.

"Обединяващата тема за 2023 г. е как българското общество може да израства. Образование, инвестиции, наука, технологии, промяна на съзнанието – как ни влияят войната, пандемията, земетресенията, всички природни бедствия", каза в интервю за БНР Леона Асланова, която е организатор на форума.

Темите за България са как можем да повишим качеството на живот тук, което не се случва, отбеляза Асланова. Според нея сме "заседнали в прехода" и "чакаме неслучила се промяна".

Основен е въпросът къде инвестираме, убедена е Леона Асланова.

"България е страна, в която всекидневно гърмят корупционни скандали и драми, което отблъсква инвеститорите от нас. Те очакват сигурна, предсказуема, стабилна среда, в който се инвестира в най-модерно и авангардно знание", коментира Асланова в предаването "Хоризонт до обед".

Тя подчерта, че у нас големи инвестиционни проекти, свързани с бъдещето, няма, а в някои сектори нещата се случват "много на дребно".

"Дали има правителство, или не, може би е тъжно, защото спират да работят институциите, но бизнесът не спира да работи, когато няма правителство, даже май се чувства по-добре. Има икономически ръст", изтъкна Леона Асланова.

"Няма Министерство на иновациите. Има министерство на харченето на публични средства до безкрай. Нямаме нужда от Министерство на иновациите. Повечето български министерства са абсолютно кухи структури. Имаме нужда да се създаде на ниво държава иновационна стратегия", смята тя.

"Имаме нужда да погледнем малко повече навътре в България – там, където всичко ни се е разпаднало: пътищата, сградите, училищата, болниците, да седнем и да ги оправим."

В страната ни има технологична пропаст между поколенията, отчита още Леона Асланова.

Цялото интервю с Леона Асланова чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01