Приятели на конната база „Ахил“, намираща се близо до София, се обединиха в кампания за спасяването й, след като собствениците на терена го обявиха за продажба. Кампанията на фондация „Можем заедно“, създали конната база, има за цел да събере 70 хиляди лева, нужни за да бъде отпуснат банков кредит, с който да бъде закупен имота, върху който е изградена базата. Търсят се и малки дарители, и фирми, които могат да отделят по-голяма сума. Подробности за кампанията можете да намерите на интернет страницата на фондация „Можем заедно“ - https://www.facebook.com/TogetherWeCan.bg и във Фейсбук страницата на конната база „Ахил“.Тя е ценна за децата със специални потребности и техните родители.
„Там се чувствам като у дома си. Има беседки, масички“
„Това е място, на което моето дете остава с часове и се чувства прекрасно".
Конната база "Ахил" се намира на няколко километра от София. Създадена преди 9 години, днес там можете да се срещнете със Сузи, Негра, Борил, Вая, Перла, Рони, Вики, Акси и Хари – конете, с които общуват десетки деца със специални потребности. Домакин е Ваня Тодорова, която от няколко години работи за превръщането на базата в терапевтичен център за специалните деца. Тъй като е направена върху терен под наем, екипът на Ваня се изправя пред проблем.
„Собствениците на имота решиха, че искат да го продадат на всяка цена. Зоната е близо до Бистрица и е доста скъпа. Цената е висока“
За да получи кредит от банка, Ваня трябва да разполага със сумата от 70 хиляди лева като самоучастие в искания заем. Затова преди няколко дни ръководената от нея фондация „Можем заедно“ започна кампания за набиране на нужните средства.
„Който има желание, може да помогне, за да може някаква част или пълната сума да бъдат събрани. Така конната база ще може да продължи да помага на децата“
Базата посещават деца с аутизъм, с церебрална парализа, със сензорни и поведенчески проблеми – около 50 са редовните посетители, разказа Ваня. Сред тях е 14-годишната Ивон, която е с умствена изостаналост. Баща й Борис я води два пъти седмично, за около половин час.
„Зарежда се с енергия. Часове след това говори за конете. Връзката и с коня е на някакво друго ниво. Много сме доволни“
Шестгодишният син на Петя, също с умствена изостаналост, прекарва часове в конната база.
„Той се научи да извежда кончето и да го прибира. Храни го. Мие го и го целува“
Терапията с коне е популярна в целия свят. У нас се предлага само на няколко места. Методът използва движението на коня и контакта с него. Въздейства върху двигателни и психически увреждания при децата, върху емоционалното им състояние и начина, по който работят сетивата им, обясни Ваня.
„Децата имат възможност да прекарват много време с конете, които са много социални животни. Не обичат да бъдат сами. Свикнали са с деца и много шум“
За децата на Петя и Борис срещите с коне означават напредък за цялостното им развитие.
„Запазването на баланс, ориентацията. Не знам за друго такова място, на което мога да ги заведа. Надявам се да има добри хора, които да помогнат на каузата“
Имотът, върху който се намира конната база, е обявен за продажба и в интернет, така че парите за каузата на „Можем заедно“ трябва да се съберат сравнително бързо – според Ваня в близкия месец.
„Надявам се и собствениците да проявят разбиране. Ако се наложи, да дадат толеранс. Това са много години, в които е мислено и изграждано. Имаме големи планове за разрастване. Ще бъде жалко, ако се наложи да прекъснем“
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..