Това мнение изрази в интервю за БНР Кристиян Шкварек - историк, политически анализатор, представител на групата на Европейските консерватори и реформисти.
В България липсва политически елит, който да има гръбнака, който имат някои други елити в Източна Европа, дори в малки, дори в слаби държави, посочи Шкварек.
По думите му в Европа се откриват "проблясъци" на политически елити, които имат гръбнака да се опълчат на мейнстрийма.
"Обаче го правят. В България като че ли това липсва. И там има всичко, което има и при нас – политици, които нямат гръбнак, доносници, комсомолци, колониална администрация и т.н. В България пък също има и хора, които се занимават с политика, които имат гръбнак. Въпросът е в баланса и това обществото да даде малко повече доверие на тези, които имат гръбнак и по-малко на другите. Може би българинът е малко по-предпазлив, може би малко повече се плаши от това да овласти хора, които говорят малко по-смело. Българинът се страхува от крайности – нещо, което много пъти му е помогнало в историята, много пъти го е спасило. (…) Българинът има естествен имунитет към крайностите, който е хубав. В момента го пази от крайния либерализъм на Запада, обаче същевременно понякога малко го плаши да вземе по-смели стъпки и да овласти по-смели хора."
Либералните хора в България са много провинциални по мислене в геополитическия смисъл, смята Кристиян Шкварек.
"Те примерно смятат, че по-голяма заплаха за България е някой олигарх долу, в югозапада, отколкото нещо, което бълва Холивуд. (…) Това са хора, които все още не разбират, че България е част от Европа и Запада. Хора, които все още смятат, че България е нещо малко, азиатско, което те трябва да цивилизоват, да го дръпнат на всяка цена към Запада и много се притесняват, че хора, които евентуално критикуват някакви елементи на Запада, пречим на този процес. Аз винаги съм смятал България за част от Европа, още повече сега, когато от години е част от всички институции на Европа и на Запада. В мен няма такъв страх, че ето сега, утре ще напусне и ще отиде в съюз с китайците например."
Относно тезата за критиците на еврозоната у нас като путинисти, Шкварек направи паралел с Полша.
"Сред крайните либерали в България, България просто по никакъв начин не трябва да има никаква собствена позиция по който е да било европейски въпрос, освен "повече Европа, повече Европа, повече Европа". Ако нямаме повече Европа, ние моментално ще напуснем, според тях, този съюз и ще отидем в Евразия. Това е един много силен провинциален страх, който липсва в Полша и затова поляците могат да си позволят, и го правят, да имат собствена позиция по отношение както на развитието на Европа, така и на собствената им държава в Европа. И те казват – в момента Европа налага на най-високо ниво самоубийствени политики в сферата на енергетиката, ние устояхме на този натиск от Брюксел и не си закрихме енергетиката. Ако и нашата валута беше там – в ЕЦБ, нямаше да можем да устоим."
"Нямаме нужда от нечии санкции, за да станем повече европейци. България е в Европа. Хайде престанете с това провинциално мислене", апелира той по казуса със санкциите "Магнитски", като ги нарече "очевидна външнополитическа намеса в работите на България" и "вид обида".
ДБ плюс ПП ще започнат да инкасират негативи, защото на българина започва да му писва да му се месят отвън, изтъкна Шкварек.
"Масовият българин вижда, че постоянно се месят в българските дела и му писва. Даже може да има обратен ефект. Българинът не обича хора, които доносничат, които ходят и се оплакват на госпожата."
Мечтата на демократичната общност е местната кампания да се качи върху националната в избори 2 в 1, затова ще се опитат да саботират всячески съставянето на правителство след вота пред април, прогнозира Кристиян Шкварек.
България може да започне като други източноевропейски народи, които се чувстват еманципирани - като унгарците и поляците, да избира собствения си път, подчерта Кристиян Шкварек в предаването "Политически НЕкоректно".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..