Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна засили мерките за сигурност

Дмитро Кулеба
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна засили мерките за сигурност преди годишнината от началото на войната утре. На конфликта е посветена двудневната среща на Общо събрание на ООН, която трябва да приеме резолюция. В Хага европейската Агенция за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие "Евроджъст" създаде център за разследване на военните престъпления в Украйна.

"Това е геноцид", обяви от трибуната на Общото събрание на ООН украинският външен министър Дмитро Кулеба. В Ню Йорк той разговаря с китайския първи дипломат Ван И, с когото са обсъдили анонсирания, но все още непубликуван план на Пекин за мир в Украйна. "Ван И сподели с мен някои ключови елементи от китайското предложение", каза Кулеба, но подчерта:

"Дяволът се крие в детайлите. Трябва да видя пълния документ. Но така или иначе Украйна има свой собствен план и той е подкрепен от много държави. Говоря за плана на президента Зеленски, 10 прости стъпки за възстановяване на мира в Украйна и възстановяване на справедливия мир. Това ще остане наш основен приоритет, но ние сме готови да говорим с тези, които имат други идеи, които могат да ни помогнат да постигнем тази цел", заяви украинският външен министър.

А украинският президент Володимир Зеленски коментира, че не е виждал никакъв китайски мирен план, но че би приветствал среща между Украйна и Китай.

Западни дипломати коментираха в Ню Йорк, че усилията на Китай да се представи като миротворец целят единствено подобряване на имиджа на Пекин и утвърждаването на Китай като лидер в един нов многополюсен свят. Общото събрание на ООН трябва да приеме резолюция за Украйна, но запознати очакват по-малка подкрепа в сравнение с предишни гласувания. 

"Ще потърсим сметка на всички, които донесоха войната на наша земя", каза украинският президент Володимир Зеленски. Агенцията за съдебно сътрудничество на Европейския съюз "Евроджъст" създава нов център за събиране на доказателства за престъплението "агресия", извършвано в Украйна. Там съдилища вече са осъдили 26 лица от началото на войната и са повдигнали обвинения на близо 300 други, съобщи днес служител, цитиран от Ройтерс. Украйна разследва над 70 000 предполагаеми военни престъпления. 

Заради възможни провокации и обстрели от руска страна властите в Украйна призоваха гражданите да не посещават места, където има струпване на много хора.

Русия засилва военните действия в Украйна. През изминалото денонощие въоръжените сили са отблъснали около 90 руски атаки по фронтовата линия. 

В навечерието на годишнината от руската инвазия на площад "Трафалгар" в Лондон ще се проведе бдение, а Айфеловата кула в Париж и Бранденбургската врата в Берлин ще бъдат осветени в цветовете на украинското знаме. А в Москва ще има фойерверки, но за деня на защитника на отечеството. 


По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев.

Президентът: Управляващите да следят внимателно лобирането на РСМ в европейските столици

Президентът Румен Радев подкани управляващите да следят с повишено внимание непрекъснатото, по думите му, лобиране на Република Северна Македония в европейските столици за интеграция в Европейския съюз и да отстояват българския национален интерес. Коментарът на Радев бе във връзка с отлагането на гласуването на доклада на комисията по външни работи..

публикувано на 08.06.25 в 18:49

Обединеното кралство: 53 млн. паунда са изплатени на мигранти за 4 години, за да напуснат страната

Обединеното кралство е платило на мигранти впечатляващите 53 милиона паунда, за да напуснат страната през последните четири години, разкрива вестник "Индипендънт он сънди".  Съгласно схема за доброволно връщане, управлявана от правителството, мигрантите могат да получат до 3000 паунда като стимул за завръщане в родината си, като част от така наречените..

публикувано на 08.06.25 в 18:39
Алберто Нунес Фейхоo - лидер на Народната партия, обвини Санчес в мафиотски стил на управление

Протести срещу правителството на Педро Санчес в Испания

Десетки хиляди се отзоваха на призива на опозицията в Испания за протест срещу правителството на Педро Санчес. Демонстрацията в Мадрид бе свикана от опозиционната Народна партия след появата на аудиозаписи, уличаващи Лейре Диес от управляващата Социалистическа партия в клеветническа кампания срещу полицаи, разследващи за подкуп съпругата и брата на..

публикувано на 08.06.25 в 18:34
Президентът Румен Радев на пристигане в Казахстан

Радев: Стана практика да се заобикалят Конституцията и правомощията на президента

Президентът Румен Радев каза, че е издал указ за освобождаването на бившия вече председател на ДАНС Пламен Тончев, който оглави Комисията по досиетата, защото Тончев е подал писмено заявление за напускане на поста.  Президентът е издал указ за освобождаването на председателя на ДАНС Държавният глава попита: "Защо и как се стигна до това писмено..

публикувано на 08.06.25 в 18:11
Президентът Румен Радев пристигна в столицата на Казахстан -  8 юни 2025 г.

Президентът: Лъжа е, че по договора с "Боташ" плащаме само неустойки, а не внасяме газ

От началото на годината България е внесла огромни количества втечнен природен газ по договора с турската компания "Боташ", сключен от служебния кабинет на Гълъб Донев. Това посочи президентът Румен Радев.  Той определи като лъжа твърденията на управляващите, че страната ни само плаща неустойки по договора без да внасяме синьо гориво. Радев каза, че от..

публикувано на 08.06.25 в 17:48

Втори Ф-16 от първата ескадрила кацна в "Граф Игнатиево"

Втори изтребител Ф-16 вече e в България. Той е кацнал в Трета авиобаза край Пловдив, "Граф Игнатиево", потвърдиха от Министерството на отбраната (МО). Това е втората американска машина за Българските военновъздушни сили, която пристига у нас. Вторият F-16 кацна в авиобаза "Граф Игнатиево" Вторият самолет Ф-16 Блок 70 е боен (едноместен), с..

публикувано на 08.06.25 в 16:49

Благотворителен турнир в подкрепа на 5-годишната Дея от Перник

Благотворителен турнир в подкрепа на 5-годишната Дея от Перник организираха и проведоха днес деца и родители от детско-юношеската школа на "Миньор” (Перник).  На стадиона в пернишкото село Дивотино едни срещу други играха момчета, родени през 2013, 2014, 2015 и 2016 година, заедно с татковци, майки с дъщеричките си, техни приятели. Всички -..

публикувано на 08.06.25 в 16:15