Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 200 млн. евро чуждестранни инвестиции в радио и телевизионния пазар през 2021 г.

Снимка: БНР - архив

Икономическият принос на медиите в периода 2008-2021 година посочва първо по рода си изследване, извършено от Обсерваторията по икономика на културата и Столична община.

„14 години измерваме икономическия принос на културните и творчески индустрии, изкуствата, културното наследство и културния туризъм по непубликувани от структурната бизнес статистика данни на НСИ. Това е картографиране на всички дейности в рамките на един голям сектор“, посочи пред БНР д-р Диана Андреева-Попйорданова, директор на  Обсерваторията по икономика на културата.

През 2021 година се регистрира ръст на добавената стойност по факторни разходи, отчете тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Делът на сектора в икономиката нараства с близо 1%. Достига рекордно ниво като дял в икономиката-около 6.4%.Медиите, като част от културните и творческите индустрии, имат около една четвърт. В рамките на радио, телевизия и нови медии регистрираме добавена стойност от над милиард лева. Заетостта в сектора достига също рекордни нива- с над 107 хиляди заети на национално ниво. Това е най-големият от пазарите в културните индустрии.

Информационните агенции се наблюдават отделно. При печатните медии има обратен модел и тенденции. Там се наблюдава намаление на добавена стойност и на заетите. Причанат е в преминаването по-скоро към онлайн среда“.

През 2021 г има ръст от 130 милиона евро на чуждестранните инвестиции в културни и творчески индустрии спрямо предходната година, каза Диана Андреева.

„Около 615 милиона са преките чуждестранни инвестиции в сектора“

Интересен е въпросът, свързан с реалната собственост на медиите, коментира още тя.  

„През 2021 г. на радио-телевизионния пазар има инвестиции от над 200 милиона евро. Трудно обаче ще достигнем до отговора на въпроса за действителните собственици и какъв обем от капитал преминава“

През 2021 г. брутното възнаграждение на радио-телевизионния пазар и за новите медии е около 30 хиляди лева годишно, отчете Андреева-Попйорданова.

„Като културна индустрия се включва и наблюдението на софтуер и видео игри, където възнагражденията са почти двойни. Този общ обем за сектора идва от този елемент. При печатните медии средно брутно годишно възнаграждение е около 18 хиляди . В София се отчита малко по-високо“.

България е в средната граница на страните  от ЕС с относително високо ниво-6.4%, на добавена стойност за културни и творчески индустрии.  

Цялото интервю на Ирина Недева с Диана Андреева-Попйорданова може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Илон Мъск

Тръмп и Мъск дадоха съвместно телевизионно интервю

Американският президент Доналд Тръмп и милиардерът - предприемач Илон Мъск дадоха съвместно интервю за американската телевизия Фокс Нюз. В интервюто водено от прочутия журналист Шон Хенети Тръмп заяви, че уважава Мъск за неговия бизнес нюх и технологични умения, но най-вече цени това, че надзиравания от него отдел за правителствена..

публикувано на 19.02.25 в 08:42

Пътищата в Силистренско са проходими при зимни условия

Пътищата в Силистренско остават отворени и проходими при зимни условия съобщава дежурния в Областно пътно управление. 19 машини са на терен и опесъчават. Има слаб снеговалеж, а снежната покривка е между 30 и 35 сантиметра. Заради ниските  температури и затрудненото придвижване има заповеди за спиране на учебните занятия,..

публикувано на 19.02.25 в 08:31

Забрана за движение на тежкотоварни автомобили без вериги има в Шуменско

До 12 часа днес е в сила и забрана за движение на тежкотоварни автомобили без вериги в Шуменско. Изграждат се и временни пунктове за проверка в областта. В община Смядово днес и утре са обявени за неучебни дни. Учебният процес е преустановен  до петък и в разградската община Лозница.

публикувано на 19.02.25 в 08:31

Плевен се прекланя пред паметта на Васил Левски

В Плевен отбелязват  152 - ата годишнина от гибелта на Васил Левски с  паметен ритуал . В знак на признателност пред паметника на Апостола ще бъдат поднесени венци и цветя. Военният р итуал  започва в  11.00 часа с участието на военнослужещи от Плевенския гарнизон, Общинския духов оркестър с диригент..

публикувано на 19.02.25 в 08:19
Павел Вълчев

Павел Вълчев: Очаквам социално напрежение

Очаквам социално напрежение , заяви пред БНР социологът от "Алфа Рисърч" Павел Вълчев, след като снощи беше публикуван проектобюджетът за тази година. "Ще има обществен натиск на социални групи. Със сигурност има засегнати и разочаровани от този бюджет. От друга страна, като се погледне макрорамката, очевидно е, че трябва да се направят отстъпки...

публикувано на 19.02.25 в 08:17

Правителството създава Съвет за развитие при МС

На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на..

публикувано на 19.02.25 в 08:15

Депутатите обсъждат изплащането на обезщетения за останалите без ток по празниците

Финансовата подкрепа за домакинства, останали без ток в края на миналата година -  влиза за окончателно обсъждане в Народното събрание. Законът за предоставяне на финансова подкрепа, внесен от депутати от 4-те формации, съставляващи парламентарното мнозинство, ще позволи близо 26 хиляди битови клиенти, останали без ток в периода от 21 до 31..

публикувано на 19.02.25 в 08:08