Родината за българите и свободата за всички – разговор за цената на свободата в навечерието на 3 март с писателя емигрант проф. Иван Бързаков – психолог, поет, родолюбец.
"Виждах свободата – светещият залив на Триест ми даде сили да доплувам до брега", така разказва за своето бягство преди 46 години от родината и от тоталитаризма известният интелектуалец. За него свободата е абсолютна необходимост.
На 10 септември 1976 г. успява да стигне до Триест, Италия, преплувайки 11 км в Адриатическо море. След пребиваване в емиграционните лагери за бежанци, на 31 март 1977 г. реемигрира в САЩ. В периода 1977 – 1978 г. продължава следването си в New York City University, а през 1985 г. защитава в САЩ двоен докторат по теория на образованието и психология.
България не беше само тоталитарна държава. Много неща имаме сега, не е само това, че можем свободно да пътуваме. Спомнете си, че ние не можехме един виц срещу Тодор Живоков да кажем. Трябваше да шепнеш...
За мен е патриот, който не си дава сметка, че е патриот. Най-големият патриот за мен е Христо Ботев", разказа в "Нощен Хориознт" проф. Иван Бързаков.
На 3 март честваме Националния празник на Република България и отбелязваме 145 години от Освобождението на страната ни. За отдаване почит пред подвига на българските опълченци, дали живота си за свободата на България, българските общини организират традиционно издигане на националния флаг и ритуал по полагане на венци и цветя. Заедно с това, на много места в страната са предвидени и чествания с празнични програми и събития.
Ocвoбoждeниeтo ce чecтвa за пръв път във Beлиĸo Tъpнoвo нa 19 фeвpyapи (3 мapт н. c.) 1879 г. B cтapaтa ни cтoлицa митpoпoлит Aнтим І, тoгaвa пpeдceдaтeл нa Учpeдитeлнoтo нapoднo cъбpaниe, oтcлyжвa пaниxидa в цъpĸвaтa „Cв. Бoгopoдицa“ в пpиcъcтвиeтo нa дeпyтaти и гpaждaни. Дeнят нa Ocвoбoждeниeтo нa Бългapия oт ocмaнcĸo влaдичecтвo e oбявeн зa нaциoнaлeн пpaзниĸ нa Бългapия през 1991 г.(/бел.ред.)
През 1978 г. Бързаков, заедно с група психолози, основава и ръководи в Сан Франциско Международен институт за нови методи в образованието. През 1980 – 1982 г. създава системата OptimaLearning за максимално възприятие и развиване на мисълта. Номиниран е за наградата Grawemeyer за изключителни постижения в образованието със световно значение. През 2004 г. проф. Бързаков създава и уникален метод за бързо и дълбочинно проникване в изобразителното изкуство – AOLIA (Accelerated OptimaLearning In Art). Между 2004 и 2009 г. обучава с този метод отделни групи и индивиди в най-известните музеи в света. Автор е на книги с поезия и есеистика, като най-значима е трилогията: „Яростно в скръбта” (изд. „В. Станилов“, С., 2009, второ е-издание – LiterNet, 2010 и трето преработено издание, изд. Сиела, С., 2014), „В съня над пропастта“ (изд.„Сиела“, 2011, 2015) и „Лумнали огньове“ (изд. „Сиела“, С., 2013), която прави ярко впечатление в световната литературна общ-ност и става повод вече десет поредни години Иван Бързаков да бъде номиниран за Нобелова награда за литература.
През 2020 г. започва да публикува на страниците на сп. „Картини с думи и багри“ серия есета-анализи на известни живописни творби. Познат е на нашите читатели и с поезията и прозата си.
Още по темата в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..