Регламентирано доплащане за медицинските услуги, които получаваме, вместо увеличение на здравната вноска, е едно от възможните решения за компенсиране на натрупания през последните 12 години финансов недостиг в здравната система. Предложението идва от Експертния клуб за икономика и политика. Оттам представиха анализ за инфлацията и цените в здравеопазването, който показва, че ако през миналата година общото поскъпване на живота у нас е било с 16.9 процента, то в здравеопазването този ръст е бил 8.7 процента.
Събраната информация на Експертния клуб за икономика и политика за периода от 2010 до 2022-ра година показва, че цените в здравеопазването са нараснали по-малко от тези в останалата част на икономиката. През 2020-та година заради пандемията и затварянето цените в здравната система растат по-бързо, но през следващите две години дупката между общото поскъпване и това в здравеопазването расте, обясни макроикономистът Стоян Панчев.
„Тази дупка, която е затворена в повечето от другите сектори, остава в този“
Другият проблем за здравната система е с по-дълга история – разликата между цените на клинични пътеки и реалните разходи за лечение, обясни икономистът Аркади Шарков. Той представи данни, с които се съпоставят двата показателя в една голяма болница у нас.
„Например клиничните пътеки за акушерство и гинекология, за които болницата има сключени договори, реалната цена на лечение спрямо цената на клиничните пътеки е 2.5 пъти. Същото, но в по-малка степен, важи и за клиничните пътеки за нефрология. Те са догонващи и с невъзможност за реално компенсиране, тъй като механизмите са силно ограничени, като например избор на екип“
Икономистите предлагат три възможни решения за преодоляване на финансовия недостиг в здравеопазването. Сред тях е целево заделяне на пари от събраните приходи от акцизи, като сумата, която според тях може да се насочи към здравната система, достига до половин милиард лева годишно. Друга мярка е узаконяване на доплащането, а не вдигане на здравната вноска, както предложиха вчера от Българския лекарски съюз. Според Аркади Шарков такова увеличение ще се случи трудно.
„Не говорим за увеличение на доплащането, а за регламентиране. Наблюдавайки политическата обстановка, подобен тип решения - за увеличение на какъвто и да е данък, са трудни за реализация“
За регламентиране на доплащането в болниците се обяви директорът "Пирогов" д-р Валентин Димитров.
„Трябва да се излезе от даването на пари под масата. Никой лекар не иска това нещо. Аз не познавам човек, който иска да му се плаща под масата, ако има механизъм, при който той да си получи заработеното възнаграждение, заслуженото, защото е заслужено, което му се полага. Не може да искате от един професор, който е дал 30 години от живота си, да прави 12-часова операция и да стои на крак, 3 000 лв. да му бъде възнагражданието като основна заплата и да имаме 900 лв. избор на екип като пари, които се разпределят между целия екип".
Според представения анализ през миналата година медицинските услуги са поскъпнали с 10.4 процента, а лекарствата – с 8,2 процента.
Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..