"Това символично изкачване е едно откъсване от ежедневието ни. Отивайки на най-високото място в някогашния Филипопол, над нас е само небето и кръстът върху паметника. Отиваме в друго време. Ние сме облечени по този начин, от другото време, и този преход е точно това откъсване от сегашния ден и отиване в спомена", казва пред БНР Петко Георгиев, главен библиотекар на Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив.
"За всеки това е индивидуално преживяване. От смислите на думата празник – ден празен от всичко друго, ежедневно. В този празен от всякакви други дела ден ние си спомняме, благодарим и сме това, което сме, благодарение на деня."
"Оръжията, с които извършваме този поход, са оригинали. Част от тях наистина са участвали в бойни действия по време на Руско-турската освободителна война. Униформите, с които сме облечени, са копия. В България има само една оцеляла опълченска униформа, която се пази в карловския градски Исторически музей. Като хора, изкушени от историческата реконструкция, ние сме се постарали да се доближим максимално до епохата", разказва Георгиев.
Библиотекарят гледа на споровете за датата на националния ни празник с разбирането, че има преекспониране "предвид ситуацията и нещата, които се случват в световен мащаб и близо до нас" и е категоричен, че "не може да е причина ние толкова лесно да се откажем от церемониала на институционално изграждан национален празник", защото "това е началото на българската държавност".
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..