Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличава се интересът към българистиката в чужбина

Снимка: БТА

Интересът към българския език, литература, култура, история и традиции извън страната се увеличава. Това стана ясно на специална пресконференция, посветена на развитието и утвърждаването на българистиката в чужбина. Резултатите от това наблюдение са част от започналата през септември миналата година научна програма за развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина. Водещата организация по тази програма е Българската академия на науките, която работи в партньорство с четири университета от страната – Софийския, Пловдивския, Шуменския и Югозападния университет. 

Българският език и култура, българските истории и традиции са важна част при формирането на колективното възприятие за съвременна България. Науката, която изучава българския народ – неговия език, история, етнография, митология и култура, се нарича "Българистика". С помощта българистиката и специалистите българисти, които изследват, съхраняват и разпространяват българския дух, страната ни намира място в развитието на европейската и световна цивилизация. С кратко обяснение какво е "Българистика" и защо е необходимо да бъде създадена Национална програма за нейното развитие и утвърждаване започна конференцията, открита от доц. Елка Трайкова - национален координатор на програмата:

"Българистиката не се ограничава само до изучаване на българския език, а на българска литература, история, култура в чуждестранните университети. За съжаление, през последните три десетилетия значително намаля интересът към тези специалности в големите университети в чужбина, значително беше намален броят на лекторатите, в които се изучава български език, литература, култура и история, както и броят на студентите. Постепенно си отиде и едно много вдъхновено и отдадено на българистичната кауза поколение". 

Според доц. Трайкова причините за намаления интерес към българистиката през последните 30 години са както геополитически, така и вътрешнодържавни. От една страна интересът към по-малките езици е намалял заради по-слабия им престиж, от друга - държавните институции са се оттеглили от проблемите на българистиката в чужбина, от трета - липсва толерантност спрямо тези изследователи, които са се занимавали с проблематиката. 

"Целта на програмата е да подпомогне възвръщането на позициите на българистиката в чужбина. Да се подпомогнат държавните институции, в които виждаме един засилен интерес към проблематиката на българистиката в чужбина, както всички колеги, които се занимават с тази проблематика в чуждите университети. Да се увеличи броят на студентите, които искат да изучават български език, наука, култура, история, традиции и така да се създава по-широка мрежа от приятели на България навсякъде по света. Нашата цел е да създадем стратегия", обясни доц. Елка Трайкова.

Проф. Анна-Мария Тотоманова представи концепцията за развитие на стратегията, като подчерта, че в програмата са включени всички важни българистични средища в България, а идеята е чрез обединяване на усилията да се насърчи развитието на българистиката в чужбина. 

"За да имаме добра българистика в чужбина, трябва да имаме добра българистика и в България", смята Тотоманова.

През последните тридесет години са регистрирани единични и некоординирани дейности, свързани с проблемите на българистиката. Организиран е Трети българистичен конгрес, два колоквиума по старобългаристика, като се готви и трети. Проф. Тотоманова изтъкна и усилията на Шуменския университет да поддържа Преславката книжовна школа като международно събитие. 

На конференцията председателят на Съвета за чуждестранна българистика към Българската академия на науките Александър Костов представи какво е състоянието на българистиката и българистичните центрове в чужбина въз основа на предварителните данни, събрани до момента. 

Една от основните цели е създаването на нови, съвместни докторантски и магистърски програми, които ще бъдат съобразени с конкретните изисквания на българистите в чужбина

Като част от образователните програми ще бъдат разработени и дигитализирани учебни помагала. Заедно със стандартите за обучение на български език като чужд тези помагала ще бъдат качени в специален портал, който ще може да се ползва от всички центрове в и извън страната. Също така ще бъдат организирани научни форуми, тематични и специализирани семинари, посещения на исторически и културни обекти в България за чуждестранни българисти, утвърдени или млади учени. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ицхак Херцог

Президентът на Израел на спешно посещение в Кипър

Президентът на Израел Ицхак Херцог пристига на непланирано, спешно посещение в Кипър днес. Два протеста срещу военните действия на Тел Авив в Палестина и Ливан организира по време на визитата му Кипърският съвет за мир. Извънредното посещение на израелския президент в Никозия е свързано с проведената в сряда в Кайро среща на върха..

публикувано на 09.01.25 в 08:37
Снимката е илюстративна

Лондон замрази авоарите на крайнодясната организация "Кръв и чест"

Британското правителство замрази авоарите на крайнодясната група "Кръв и чест" (Blood and Honour) на базата на сериозни основания, че тя е замесена в терористични дейности. Неонацистката организация "Кръв и чест", която е свързана с части от музикалната сцена на скинхедс, стана първата крайнодясна група с наложени финансови санкции в..

публикувано на 09.01.25 в 08:31

Ремонт на предавател на БНР

На 9 януари от 10 до 12 часа ще бъде извършен ремонт  на предавателя на ултракъси вълни ИВАЙЛОВГРАД 4 на честота 91.6  MHz,  излъчващ програма „Хоризонт“. Възможни са  прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата през интернет сайта binar.bg .

публикувано на 09.01.25 в 08:30

На три места: Протест срещу лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом

На три места по пътя между Козлодуй и Лом се организира пореден протест срещу лошото състояние на републиканското трасе. Над 2 хил. жители на двете крайдунавски общини са подкрепили два сигнала до прокуратурата за проблема с пътната отсечка. Стотици жители на Козлодуй и близки населени места организираха преди коледните празници протест..

публикувано на 09.01.25 в 08:28
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Партиите се готвят много силно за избори

" Приказен край със сигурност няма да има, независимо дали ще се формира правителство . Ако отидем на нови избори е ясно, че няма да бъде цветя и рози, защото вече умората на избирателите стана хронична ". Това коментира пред БНР политологът доц. Петър Чолаков. По думите му ако се формира правителство, това ще бъде една втора сглобка ...

публикувано на 09.01.25 в 08:22

Нов пакет US военна помощ за Украйна в размер на $500 млн.

Очаква се САЩ да обявят нов пакет военна помощ за Украйна в размер на 500 милиона долара. Това трябва да се случи по време на съюзническа среща в германската база "Рамщайн", в която ще се включи и украинският президент Володимир Зеленски, и която ще е последната за тази американска администрация. Срещите в базата "Рамщайн", официално..

публикувано на 09.01.25 в 08:17

От днес: Нова система на управление на трафика пред Терминал 2 на летище София

От днес влиза в сила нова система за управление на трафика пред Терминал 2 на летище София. От там поясняват, че целта е чрез контрол на достъпа да се предотврати неправилното паркиране и задръстванията на аерогарата. Всички автомобили ще преминават през бариерни системи, които регистрират номерата им, а шофьорите изтеглят билетче...

публикувано на 09.01.25 в 08:09