Софтуерният сектор представлява 5% от БВП, а допреди 20 години въобще не е бил на картата, а автомобилният клъстер представлява близо 300 предприятия, построени през последните около 15 години и реално представляват новата индустриализация на България, поясни експертът.
"Това са доста ключови неща и са създадени, може да се каже, вчера, когато се гледа в мащаб."
Няма толкова съпротива, колкото имаше неразбиране, отбеляза Димитров относно невъзможността досега за участие на сектора в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НТСТ).
"Има място за установените бизнеси, които са работили в миналото – те ще продължат да работят и в бъдещето, но бъдещето е технологично – то ще навлезе в живота, във всяка една сфера, независимо с какво се занимаваме. Когато липсва тази част от разговора, ние участваме в икономическите дейности буквално с едната ръка, вързана зад гърба."
"Страхът винаги е породен от недостатъчна информираност. Мишката няма да замести човека", коментира Доброслав Димитров в предаването "Преди всички".
"В ядрото на всяка една технология е човекът. Това е основното на новите икономически дейности. В центъра на техния успех е човешкият фактор, а не машината. Което е кардинално различно от предишната индустриална революция - водещ е бил капиталът, финансовите средства."
Изкуственият интелект и новите технологии не са заместител на човека, те са множител на неговите възможности, настоя Доброслав Димитров.
Модата "новото нормално" отмина, сега се връщаме към старото нормално, посочи още Доброслав Димитров, визирайки завръщането към офисите след периода на дистанционна работа по време на пандемията.
"Креативност не се случва по график. Креативността се случва, когато отида са си направя кафе, срещна колегата, на някой му хрумва нещо – този неформален контакт не бива да се подценява. Хората сме социални по своята същност и да се виждаме и да си говорим извън строго професионалните теми е с огромна добавена стойност."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски". Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това в северномакедонския наратив има..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..
"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..
Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..