Две майки, които години наред не се отказват да променят обществото и да създават условия за децата със специфични нужди, свидетелстват за този път.
"Аз съм майка на младеж с аутизъм, който вече е на 30 години. От момента, в който е поставена неговата диагноза, ми се налага да се представям точно така. Това доведе до коренна промяна на житейските ми планове", споделя Милена Кънчева, логопед и магистър по Психо-социални интервенции с деца и семейства.
"Аз вече не мога и да си помисля да работя. Ежечасно съм с детето. Наистина е много сложен, пъстър и разностранен нашият живот", казва и Христина Бабалова, член на сдружение "Аутизъм, образование, бъдеще и възможности".
Родителите на децата със специални потребности са сред хората, които изпитват на гърба си всички недъзи на съвременното общество и държава.
"Ние ежедневно се сблъскваме буквално с битовизми, които в останалия свят са уредени преди повече от 20-30 години", разказва Христина.
"Няма конкретна програма за потребностите на аутистичните личности. Това е проблем. Тези деца получават социалните услуги, доколкото ги има. Децата и младежите от аутистичния спектър имат по-специфични потребности, които са строго индивидуални", подчертава Милена.
Хаотичното управление, липсата на стратегическа политика, неподготвените специалисти и широкото обществено неразбиране пораждат затруднения пред родителите на децата от аутистичния сектор.
"За повечето хора аутизмът е доста плашещ, непознат и неясен", посочва Милена.
Специфичното състояние на детето изисква пълна отдаденост на родителите. Дългите и изтощителни дни, безсънните нощи, липсата на разбиране и на финансови средства – с всичко това родителят трябва да се справя.
"На много родители им се налага сами да търсят, да се ориентират какво е добре за децата им", изтъква Милена.
"До някаква степен какво ще правят с децата си е ясно до навършване на 18 години", допълва с тревога тя.
Но какво се случва, ако родителят не се справя? Ако детето не проговори, ако не може да извършва само обичайни дейности, не излиза, няма среда и приятели? Каква ще бъде съдбата на вече порасналите деца и кой ще се грижи за тях, когато родителите вече ги няма?
"Поставихме си за цел да създадем място, където чрез арт терапии и усвояване на трудови умения децата и младежите с проблеми в развитието да могат да развият своя потенциал и да придобият повече когнитивни умения", разказва Милена Кънчева.
Така се появява защитеното социално пространство "Творилница". То е създадено по проект на Министерството на труда и социалната политика. В него ръчно се изработват продукти от текстил. Инвестира се директно в осигуряването на заетост на хора с психично-здравни трудности.
"Имаме няколко ателиета, в които те работят по интереси. Всички младежи и деца, които го посещават, там се чувстват приети. Това е мястото, където те имат социален адрес, значими са и имат повече самочувствие, което води до мотивация за повече общуване и за преодоляване на стреса от ежедневните им предизвикателства", коментира Милена.
"Вила Аутистика" също помага на хора с проблеми в развитието да развиват своя потенциал.
"Творилница"-та, която съществува повече от 5-6 години, ни отесня като пространство, се наложи да потърсим ново място, където да разгърнем всички необходими дейности и терапии. "Вила Аутистика" ни е предоставена от Столична община в рамките на 10 години, където ние ще създадем този дневен център", разказва Христина Бабалова.
"Към момента се налага основен ремонт. Текат две кампании за набиране на средства, за да може по-скоро да се отвори този център. Това ще е място за деца, младежи и възрастни от аутистичния сектор, където те ще могат ползотворно да творят, да спортуват, да имат арт занимания, музикотерапия – всичко, което е необходимо за напредването на аутистичните личности."
Чуйте още детайли по темата в звуковия файл.
Фейсбук страница/Вила АутистикаНай-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..