Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Подготви се за неочакваното, подкрепи уязвимите" - на фокус е бъбречното здраве

Проф. Васил Тодоров - началник на Клиниката по нефрология и хемодиализа в УМБАЛ "Д-р Г. Странски"
Снимка: Латинка Светозарова

И тази година у нас се отбеляза Световният бъбречен ден. Целта е отново да се насочи вниманието на хората върху бъбреците, върху желанието да се осигури бъбречно здраве за всички и се намали честотата на болестите.

"Бъбреците са изключително важен орган, който подпомага функцията на всички други органи и системи в човешкото тяло. Различни са причините за заболяванията в тази област, а мотото тази година на Световния бъбречен ден е "Подготви се за неочакваното, подкрепи уязвимите!", насочва вниманието проф. Васил Тодоров, началник на Клиниката по нефрология и диализа в Университетската болница в Плевен "Д-р Георги Странски“.

И допълва:

"Земетресенията, наводненията, природните катаклизми, войната и пандемията от Covid-19 силно влошиха условията за живот на много хора с огромното си негативно влияние – физическо и материално, финансово, болестно. Особено вредно световните и локалните катастрофи се отразяват на хората с хронични болести, сред които тези с хронична бъбречна недостатъчност са 850 милиона. Заедно с хроничните сърдечни и белодробни болести, захарният диабет и артериалната хипертония, хроничната бъбречна недостатъчност е сред най-честите причини за инвалидизиране и смърт на хората. Именно това са ранимите, най-застрашени хора, при които и малки отклонения в грижите и поддържането на здравето се отразяват катастрофално.

Пандемията от Covid-19 през последните три години доведе до сериозни вреди за тази популация в целия свят – поради причинените сътресения на здравните системи, поради натоварването на лечебните заведения, поради ограничаване на движението от наложените карантинни мерки. Всичко това доведе до рязко натоварване на лекарите, медицинските сестри и целия персонал на здравеопазните системи и до рязко увеличение на разходите. Признава се, че тази пандемия натовари допълнително и без това инсуфициентното управление на здравна система в целия свят. Изобщо лечението на групата от тежки хронични заболявания изисква 55% от здравните разходи, а те ще се увеличават непрекъснато в бъдеще. Лечението на хроничните бъбречни болести и хроничната бъбречна недостатъчност ще вземат съответния финансов дял.

Затова здравните теоретици се сетиха отново за старото правило, че профилактиката, наричана днес модерно и изкривено у нас превенция, е по-ефективна и най-вече – по-евтина".

Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоав Галант

Галант: Израел започва нова фаза от войната, съсредоточена към северната граница

Израел започва нова фаза от войната с изместване на тежестта към северната си граница.  Това обяви тази вечер израелският министър на отбраната Йоав Галант. Изявлението на Галант идва след нова поредица от взривове в различни части на южен и източен Ливан на устройства за комуникации, ползвани от бойци на "Хизбула" - след няколко хиляди пейджъра..

публикувано на 18.09.24 в 21:03
Сесия на Общото събрание на ООН, 10 септември 2024 г.

Общото събрание на ООН подкрепи резолюция с настояване Израел да прекрати окупацията на палестинските територии

Общото събрание на ООН днес категорично подкрепи необвързваща палестинска резолюция, в която се настоява в срок от една година Израел да прекрати "незаконното си присъствие" в ивицата Газа и окупирания Западен бряг, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. В нея също така се изисква изтеглянето на всички израелски сили и евакуация на заселниците от..

публикувано на 18.09.24 в 20:55
Дефилето Самария е национален парк на Крит и се смята за едно от най-дългите в Европа, с дължина около 16 км - един от най-известните туристически маршрути на острова.

Провеждат техническо проучване на дефилето на о-в Крит, където загина туристка

Дефилето Самария на гръцкия остров Крит ще остане затворено като предпазна мярка до извършването на експертно техническо проучване след фаталния край на 33-годишна туристка от Украйна, затисната от паднали скали. Над 1000 туристи са били в дефилето в този момент, повечето от тях чужденци. Няма пострадали сред тях. Това е една от..

публикувано на 18.09.24 в 20:49

Кабинетът одобри промени в Закона за държавния бюджет, свързани с капиталовата програма за общините

Служебното правителство одобри поредните промени в Закона за държавния бюджет, свързани с капиталовата програма за общините.  Прогнозният бюджет на общинските проекти за настоящата година се намалява с 37 милиона лева. Програмата обаче е предвидена до декември 2026 г., а заложената сума до края на периода набъбва с над 1 милиард лева. С утвърденото..

публикувано на 18.09.24 в 20:15
Снимката е илюстративна.

Комисията по демографската политика прие проектопромени в Закона за закрила на детето, внесени от ИТН

Парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството обсъди на първо четене пет проекта за промени в Закона за закрила на детето, внесени от "Има такъв народ" и от "Продължаваме промяната - Демократична България". Четири от проектите бяха отхвърлени. Беше приет единствено внесеният от "Има такъв народ" проект. Според одобрените..

публикувано на 18.09.24 в 20:04

Спор за ръководно място в СИК в село Габровница и квартал "Кошарник" в Монтана

Спор за ръководно място в СИК в село Габровница и квартал "Кошарник" провалиха консултациите за извънредните парламентарни избори на 27 октомври в община Монтана. От "Възраждане" поискаха на 27 октомври да имат заместник-председател в избирателни секции 64-та в Габровница и 55-а в квартал "Кошарник" в Монтана.  Според Александър..

публикувано на 18.09.24 в 19:37

Румъния настоява за "силен и координиран" отговор на НАТО срещу руски ракети

Румъния настоява за "силен и координиран" отговор на НАТО в случаите, когато руски ракети и безпилотни апарати, използвани за атаки срещу Украйна, нарушават въздушното пространство на Алианса.  Позицията на страната си изрази румънският министър на отбраната Анджел Тълвар, който бе домакин в Букурещ на колегите си от Б-9, съобщава Ройтерс.  По думите му..

публикувано на 18.09.24 в 19:20