"БВП на България за 2022 г. е нараснал с 3,4%, това е малко повече от очакваното. Данните са предварителни на официалната статистика. Още 2021 г. задминахме предкризисното равнище и спрямо това имаме още 3,4% ръст. Т.е. българската икономика се представя много по-добре от това, което се артикулира в публичното пространство. Ние имаме най-големия ръст на експорт в целия ЕС за 2022 г. - 38%. Имаме и изпреварващ инфлацията ръст на възнагражденията. За последното тримесечие в частния сектор ръстът на средната работна заплата е 17,7% при инфлация под 16%. Статистиката казва, че българинът не е обеднял през 2022 г, това е средно аритметично - някои имат по-висок ръст на заплатите, а други пък изобщо нямат. Това се отразява и на потреблението, то е нараснало по натури, не по номинал. Средният българин не е обеднял въпреки инфлацията, за разлика от средния европеец, защото средно в Европа доходите изостават спрямо инфлацията".
Това заяви пред БНР Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Според него ще е изненадващо, ако не е намаляла инфлацията за февруари, която ще обяви през следващите дни НСИ.
"При пазарната икономика цените се регулират от пазара. Това е така, когато имаме множество независими продавачи и множество независими купувачи, при взаимодействието между тях се формира пазарната цена. Кризите, които се насложиха - пандемията, а след това енергийната, доведоха до едно дебалансиране на пазара и в мътната вода се лови по-лесно риба. Има някои несъответствия и пазарът ще ги изглади, но за това ще трябва повече време. Пазарът работи добре, когато продавачите са независими и са много, когато група продавачи имат много голяма пазарна сила, тогава пазарът не работи добре и тогава, в пазарната икономика, има някакъв вид регулиране. Този сайт, който очакваме, е една от стъпките. Друга стъпка е оповестяване на тримесечие на финансовите резултати, счетоводните отчети. Много е важно предприятията, които притежават голяма пазарна сила, да разкриват информация - тримесечни отчети, сделки между свързани лица и т.н. ... Ако няма какво да се крие, тогава защо да не ги видим, нека бъдат публикувани и тогава хората ще се успокоят", коментира още Велев.
По думите му някои от аномалиите в цените на хранителните продукти, по-ниски цени в Европа, отколкото в България, са заради по-малките субсидии за българските земеделски производители от средноевропейските.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България подчерта, че България трябва да постигне 3% дефицит, а не повече:
"Ако не се вземат енергични мерки за увеличаване на приходите и ограничаване на разходите, текущите резултати и предприетите политики през миналата година сочат дефицит от 6%. Който и да управлява, ако не иска да влезем в процедура на свръх дефицити и наистина мисли, че България трябва да влезе в еврозоната и е добре да се охлади инфлацията, трябва да направи държавен бюджет, който да сведе дефицита под 3% за тази и следващите години".
Интервюто на Диана Янкулова с Васил Велев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да гледате във видеото.
Мъж е нападнат и бит в столичния квартал "Стрелбище" преди ден. От СДВР потвърдиха за инцидента. По случая е задържан 17-годишен младеж. Разпитани са над 10 свидетели. Към момента от столичната полиция не уточняват дали нападението е извършено от т.нар. локали. По случая тече досъдебно производство. СРС пусна от ареста..
Няма обедняла държава след влизането в еврозоната . Това обясни пред БНР проф. Валери Димитров, икономист, бивш председател на Сметната палата. "Влизането в нея ще ни позволи да наваксаме икономическото изоставане. България ще се появи на картата на глобалните инвеститори". Ние сме свикнали с еврото, обясни още той. "От въвеждането на..
Основните борсови индекси на Уолстрийт затвориха с общо понижение в понеделник, след като Белият дом засили натиска над основните търговски партньори на САЩ да сключат търговски сделки преди началото на август. В първия работен ден на седмицата 14 търговски партньори на САЩ, сред които Япония, Южна Корея, Южна Африка и Малайзия получиха..
Бившият министър и член на Консервативната партия Дейвид Джоунс се присъедини към дяснопопулистката партия "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фарадж. Дейвид Джоунс, който се оттегли като депутат от Консервативната партия преди изборите миналата година, заяви, че е „разочарован“ от старата си партия и че само партията на Фарадж..
От днес два от най-евтините антибиотици стават безплатни за децата до 7 години. Лекарствата ще бъдат заплащани от Здравната каса, след извънредното им включване в Позитивния списък, което е в сила от 8 юли. Двата антибиотика са на български производител и се продават на цени между 13 и 20 лева, в зависимост от разфасовката. Те ще се отпускат..
Важно е малкият бизнес да получи ясна пътна карта за въвеждането на еврото. Липсва достатъчно информация за стъпките, които трябва да се следват. Това каза пред БНР Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и средния бизнес. По думите ѝ, бизнесът очаква практичен наръчник. "Да бъде направено във формат..
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8 клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, предаде репортер на БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..