Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ли Цян: Ще се изискват удвоени усилия за постигане на растеж от 5% на БВП на Китай през 2023 г.

Автор:
Ли Цян, премиер на Китай
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китайският премиер Ли Цян заяви, че постигането на ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 5% през 2023 г. "не е лесна задача и изисква удвоени усилия", предават Франс прес и Ройтерс.

Темпото на растеж на икономиката на Китай поражда много завист в други страни по света, но е едно от най-слабите за последните 40 години в страната.

Според агенция Синхуа, той каза пред репортери, че Китай "ще се придържа към посоката на социалистическата пазарна икономическа реформа, ще насърчава отварянето на по-високо ниво и ще влее по-силна жизненост в развитието чрез задълбочаване на реформите и отварянето на икономиката“. Ли Цян добави, че правителството "ще преследва на първо място стратегия за заетостта", включително увеличаване на подкрепата за повишаване на заетостта.

На първата си пресконференция като премиер Ли Цян разкритикува репресията от страна на САЩ над страната му, предаде Франс прес

Коментирайки обаче отношенията със Съединените щати, Ли Цян каза, че двете страни "могат и трябва да си сътрудничат" и че могат "да постигнат много, като работят заедно". Той призова консенсусът, постигнат между китайския президент Си Цзинпин и президента на САЩ Джо Байдън през ноември миналата година, да бъде "преведен в действителни политики и конкретни действия".

На фона на напреженията с Вашингтон, китайският президент Си Цзинпин отново подчерта по-рано днес необходимостта от укрепване на националната сигурност на Китай. Той подчерта, че е нужно да се насърчи изцяло модернизирането на националната отбрана и на въоръжените сили и разкритикува външните сили, които се месят в тайванския въпрос.

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23