Това каза в интервю за БНР писателката Теодора Димова.
Днес тя ще представи новия си роман - "Не ви познавам", своеобразно продължение на "Поразените". Картината ще стане много по-дълбока, ако читателят първо е прочел "Поразените", уточни Димова.
По думите ѝ "общото е в сюжета, в това как миналото, което е неизговорено, което е останало в тайна, което тлее в нас, пуска пипалата си".
Романът е писан през последните 3 години, от началото на пандемията. Да се пише за тези събития, в които всеки един от нас е част, е било предизвикателство и изключително интересно, защото е прието, че литературата трябва да се отдръпва от злободневието, обясни авторката в предаването "Хоризонт до обед".
Книгата засяга темата за отношенията между твореца и властта.
"Не знаех, че ще се окаже, че пиша и за бъдещия ден. Не знаех, че тази драма, която се развива между един творец и властта, ще започнем да я гледаме на живо в лицето на Сашо Морфов и директора на Народния театър. Но писателят трябва да има интуиции за посоката, в която едно общество върви."
Запитана кое е по-лесно – да описва актуалните събития в своите анализи като журналист и общественик, или да ги преработва в литература, Теодора Димова посочи:
"И двете са еднакво трудни и еднакво болезнени. (…) Да се пише и актуален коментар, и да се правят тези обобщения на романно ниво е еднакво мъчително. Това е пипане на въглените с голи ръце, но за това сме призвани, затова сме служители на словото."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл." Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой срам влиза и БСП и което се възползва да атакува кмета". Това мнение изказа пред БНР Георги Кадиев - бивш общински съветник и зам.-министър на финансите, бивш депутат и настоящ политик от партия..
Докато политици и дипломати от двете страни на Ламанша приветстваха постигнатото вчера ново споразумение между Обединеното кралство и ЕС за рестарт на отношенията след Брекзит, върховният представител по външната политика и политика за сигурност на Европейският съюз Кая Калас заяви, че организацията още страда от "раните от Брекзит". В интервю за..
Мъж, заподозрян в нападението в западния германски град Билефелд в неделя, при което пострадаха петима души, беше задържан близо до Дюселдорф, съобщи снощи полицията, цитирана от ДПА. Заподозреният, за когото се смята, че е 35-годишен сирийски гражданин, е арестуван късно снощи в Хайлигенхаус, след като специалните части са извършили акции..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община..
Неуспешен трамваен пуч – така политологът Милен Желев нарече "своеобразната масова стачка" в столичния наземен транспорт. По думите му, предстои отлагане на пуча "с няколко месеца, а сега е наред боклукчийска криза, която също се раздува отскоро ". Наземният транспорт в София възстановява работа Синдикатите: Дадените пари са..
Контролирани взривни дейности ще бъдат извършени на 20 май на територията на бившия стъкларски завод "Кристал" в Перник, съобщиха от общината. При спазване на изискванията за безопасност и под ръководството на лицензирана фирма ще бъде премахнат стоманобетонов комин. Взривните дейности ще бъдат извършени в интервала от 12:00 до 17:00 часа...
Правителството на Кипър отпуска 14 млн. евро на малки и средни предприятия, за да стимулира техния цифров преход. Кандидатстването за безвъзмездна помощ по новия план "Цифрово модернизиране на бизнеса" започва днес. Новата схема за субсидиране на дигиталното обновление на фирмите цели да насърчи инвестициите в областта на цифровите..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..