Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Ивайло Захариев: София има изключителен потенциал да стане столица на термалните бани

Обновената минерална баня в Банкя
Снимка: БГНЕС

В понеделник започна ремонта на банята с минерална вода в кв. „Овча купел“. Осем милиона лева ще бъдат инвестирани в реставрацията й. Сградата  е построена през 1920 година. Арх. Георги Овчаров е проектант. Предвижда се в нея да се правят и изследвания за ползата от минералната вода върху здравето. След като бъде ремонтирана, банята ще бъде отворена за гражданите, обещава Столична община

Това е поредният знаков обект от архитектурното наследство на София, който спасяваме, както успешно бе направено в банята в Банкя, обясни Георги Георгиев, председател на Столичния общински съвет.

"Запазваме изключителна архитектурна ценност, но използваме и съвременните технологии. Над 50% от финансирането е от общинския бюджет, но работим и по европейски програми. Това е начинът, по който провеждаме градски политики за опазване на културното ни наследство и за оползотворяване на минералната вода, като едно от най-големите богатства за софиянци".

София има изключителен потенциал да стане столица на термалните бани, обясни пред БНР арх. Ивайло Захариев от Българска асоциация за термално наследство

"Управлението трябва да има визия за цялостно възстановяване, а не само един човек в цялата община да се грижи за минералните води. В момента всички минерални бани, които са и паметници на културата, са под крилото на Районния исторически музей на София. Те не са приоритетни за възстановяване като такива. За „Овча купел“ е приет проект, който представлява само частично баня. Там ще има и център за наука. Общината не търси правилното финансиране. Гледа по какви европейски програми могат да се спечелят пари и се нагажда към спасяването на тези сгради. Веднъж годишно могат да се отделят 8 милиона лева от бюджета на общината за възстановяване на различна баня". 

Според арх. Ивайло Захариев, функцията на тези сгради е неделима част от самия сграден фонд

"Важна е и традицията на банята в България. Тя е микс между турската баня и европейската балнеология. Има едно цялостно неразбиране към тази стара традиция. В много държави, като Испания, където имат наследство от арабите, а и в Турция,  има много запазени бани от старо време. Те се ползват по начина, по който са се е случвало това преди стотици години. В Япония във всеки квартал на Токио има бани. Това са пълноценни места за релакс".

Арх. Захариев даде за пример случая с Централна минерална баня.

"Столична община от години твърди, че ще бъде възстановена, но това е направено само в частта, превърната в Музей на София. В центъра на града ни има и дворец, който е разделен между Националната галерия и Етнографският музей. Предлага се трети подобен вариант и в „Овча купел“ да има Център за върхови научни постижения и баня. Съвременният подход и развитието, на което и да е от тези отделни дейности, изисква развитие във времето. Не можем да си позволим стари сгради да бъдат разделяни наполовина. Проектът „нито рак, нито щука“ не работи"

Банята в Банкя е чудесен пример за възстановяване на сградата, отчете обаче той.

"Реконструирани са всички важни детайли. Това е една чудесна европейска сграда, която връща София на термалната карта. Но може да се подобри начинът й на управление. За момента работи само едното крило на банята, при това като спа център".

Спа хотелите и термалните бани биха могли да се допълват, смята арх. Захариев.

"В спа хотелите може да се отиде семейно. В банята човек влиза гол и остава сам със себе си-пречиства тялото и душата си. Водата в баните се изпомпва всеки ден. Басейните в тях се почистват и са абсолютно различни от ползването на басейни с химия в спа центровете"

„Овча купел“ се строи по четвърти проект, който се внася, напомни архитектът. 

"Общината не ни запознава с него. Не знаем как общественият ресурс ще бъде използван. Ще следим и ремонта. Той трябва да приключи в следващите 9 месеца.  След като се завърши по европроект, не знаем дали ще има обществен достъп до сградата, или ще бъде използвана за наука"

Цялото интервю на Ирина Недева с арх. Ивайло Захариев може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Дренска

Калина Дренска: Не може протест на цяла социална група да се сведе до политическа поръчка

Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина Дренска, медиен изследовател и граждански активист. "Стачни механизми се използваха – отказ от работа." Не може да сведем цял един протест на една социална група до политическа поръчка , смята..

публикувано на 22.05.25 в 08:30
Сирил Рамапоса и Доналд Тръмп в Белия дом.

Тръмп разкритикува президента на РЮА за "отношението към белите фермери"

Тръмп разкритикува президента на РЮА за отношението към белите фермери Президентът на САЩ Доналд Тръмп влезе в спор с гостуващия в Белия дом президент на Република Южна Африка Сирил Рамапоса, след като му прожектира видеоклип, за който се твърди, че показва отношението към белите фермери в африканската страна. По време на общата си..

публикувано на 22.05.25 в 08:25

Майката на убития на пътя Стефан: За мен справедливост никога няма да има!

" Днес ни е последната инстанция по делото. Ще се съберем. Надявам се да не останем разочаровани ". Това каза пред БНР Красимира Манолова - майка на убития на пътя Стефан Стефанов. От Фондация "Стефан Стефанов" призовават близки, приятели и всички граждани да се съберат мирно, с болка, но и с надежда пред Съдебната палата. Ще бъдат там заради..

публикувано на 22.05.25 в 08:15
Снимката е илюстративна.

Силен трус разлюля гръцкия остров Крит

Трус с магнитуд 6,1 беше регистриран край бреговете на гръцкия остров Крит, предадоха световните агенции, като се позоваха на американския Геоложки институт. Земетресението е станало в 6,19 ч. местно време, а епицентърът е бил в морето, на 87 километра от Ираклион, главния град на острова и на 58 километра северно-североизточно от Елунда,..

публикувано на 22.05.25 в 08:02
Началникът на Регионално управление на образованието в Ловеч д-р Иваничка Буровска.

На тържествена церемония: РУО - Ловеч връчва наградите "Неофит Рилски"

На тържествена церемония Регионалното управление на образованието в Ловеч ще връчи традиционните награди "Неофит Рилски".  Ежегодните отличия на Министерството на образованието и науката се присъждат на изявени учители. Наградите се връчват по повод деня на българската просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май,..

публикувано на 22.05.25 в 07:55

Откриват благотворителна изложба в Народното събрание

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова и българският патриарх Даниил ще открият в Народното събрание съвместна благотворителна изложба в подкрепа на детски клиники и детски болнични отделения у нас. В нея са включени лауреатски творби от традиционния конкурс за християнско изкуство на Светия Синод. Експозицията е озаглавена..

публикувано на 22.05.25 в 07:55

Протест срещу протестите?

"Не протестираме срещу труда на хората. Протестираме срещу подмяната на ценностите и дългогодишната несправедливост в публичния сектор ." Това заяви в интервю за програма "Хоризонт" Петър Петров, адвокат и организатор на протест срещу протестите, които спряха градския транспорт в столицата. Протестът ще тръгне утре по обед от площад..

публикувано на 22.05.25 в 07:49