Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германският режисьор Фолкер Шльондорф е у нас, открива СФФ с новия си филм "Повелителят на горите"

Германският режисьор Фолкер Шльондорф (вляво) и директорът на СФФ Стефан Китанов.
Снимка: Виктория Петрова, БНР

Германският режисьор от световна величина Фолкер Шльондорф пристигна на Летище София, за да открие 27-ото издание на фестивала "София филм фест" в Зала 1 на НДК с най-новия си филм "Повелителят на горите". Мотото на тазгодишния фестивал е опазването природата, като с всеки закупен билет за прожекцията ще бъдат засадени 5 дървета. 

Започва 27-ият "София филм фест“

"Повелителят на горите" на Фолкер Шльондорф е документален филм, посветен на Тони Ринаудо, който измисля революционен метод, за да пребори сушата в Африка. Австралийският агроном засажда десетки декари гора върху безплодни и изоставени земи на най-горещия континент на Земята. На въпрос как реши да създаде този филм и какво е неговото основно послание,  Шльондорф отговори: 

"Беше чиста случайност. Срещнах Тони Ринаудо – агрономът, в Берлин, тъкмо се беше върнал Стокхолм с Алтернативна нобелова награда. Риналдо трябваше да даде конференция. Отидох - беше ми любопитно да го чуя. Той не говори много, може би около 15 минути. И аз му казах - трябва да се създаде филм за теб, искаш ли да го направя. И той подаде ръката си и аз само трябваше да подам моята, така се случи".

"Ние просто трябва да действаме и можем да направим много неща. Ситуацията не е толкова отчайваща, както някои хора са склонни да казват. Човечеството винаги може да извади себе си от калта", добави режисьорът.

Столичната община също се включва в зелената инициатива на фестивала, като предоставя място в градинката "Кристал" за бъдещата "Гора на София Филм Фест". Носителят на първия за Германия Оскар с филма "Тенекиеният барабан" по романа на Гюнтер Грас Фолкер Шльондорф ще засади първото дърво на 17 март в гората на "София филм фест":  

"Винаги се вълнувам, когато трябва да посадя дърво. Въпросът кога е правилният момент да се засади дърво винаги стои. И отговорът е: преди 25 години, днес или следващата година. Така че аз ще засадя дърво днес", сподели още режисьорът.

Специални ретроспективни прожекции на най-емблематичните филми на Фолкер Шльондорф вече се прожектират в Гьоте-институт, а входът е свободен.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се работата по новия водопровод на Перник да приключи до края на деня

Работата по планираното за днес превключване на част от новоизградения водопровод на Перник върви по план, съобщават от ВиК - Перник. Първата връзка вече е направена. Работи се по втората връзка. Очаква се строително-монтажните дейности да приключат тази вечер.  Допълнителните укрепвания, които трябва да се направят, изискват технологично..

публикувано на 18.06.25 в 19:59

БАБХ за фермата в Крамолин: Няма риск за общественото здраве

Няма данни да наличие на риск за общественото здраве заради фермата в село Крамолин, заявиха за БНР от Българската агенция по безопасност на храните . Вчера БАБХ извърши проверка на мястото след публикуваните шокиращи кадри с лоша хигиена и нехуманни условия на живот на кокошките носачки в обекта.  След публикуваните във вторник кадри с..

публикувано на 18.06.25 в 19:53

Сърбия се похвали, че ще получи най-добра цена за природния газ в Европа

Сърбия ще получи от Русия най-добрата цена за природния газ в Европа.  Това обяви директорът на държавната компания "Сърбиягаз" Душан Баятович в Санкт Петербург след преговори с представители на "Газпром". "Сърбиягаз" удължи договора си с Русия до края на септември Договорът, който все още не е финализиран, ще бъде задействан през септември за..

публикувано на 18.06.25 в 19:48
Ортодоксални евреи на протест в подкрепа за Иран в отговор на неотдавнашната военна ескалация между Израел и Иран, на Таймс Скуеър в Ню Йорк, САЩ, 16 юни 2025 г.

Посланикът на САЩ обяви планове за евакуация на американски граждани от Израел

Посланикът на САЩ в Израел обяви плановете за евакуация на американците по въздух и море, докато войната на Израел с Иран продължава вече шести ден. Посолството "работи по евакуационни полети и отпътуване с круизни кораби" за "американските граждани, които искат да напуснат Израел“, съобщи посланик Майк Хъкаби в социалната мрежа X. Urgent..

публикувано на 18.06.25 в 19:45
Васил Михайлов

Издирваният прокурорски син се появи в клип в интернет

Издирваният от полицията прокурорски син от Перник Васил Михайлов се появи в клип в интернет. Във видеото Михайлов заявява, че има тенденциозно отношение към него от страна на разследващи. Според Васил Михайлов след излизането му от ареста е бил следен със специални разузнавателни средства.  Издирват отново за побой и хулигански прояви прокурорския..

публикувано на 18.06.25 в 19:17
Доналд Тръмп и Владимир Путин

Тръмп е отклонил предложението на Путин да посредничи за прекратяване на израелско-иранската война

Нови мощни взривове огласиха Техеран през последния час, предава кореспондентът на АФП. Не е ясна мишената на поредните удари, нито има информация за нови жертви в иранската столица. Американският президент Доналд Тръмп е отклонил предложението на руския лидер Владимир Путин да посредничи за прекратяване на израелско-иранската война. Пред..

публикувано на 18.06.25 в 19:13

Дъждът помогна на огнеборците, които вече трети ден гасят с пожар в Рила

Дъждът днес следобед помогна на огнеборците, които вече трети ден се борят с пожара в Рила на 2000 мeтра надморска височина над Рилския манастир. Няма опасност за Рилския манастир заради пожара, който гори в местността Каменица Продължава потушаването на пожар в Рила Пожарът в Рила е локализиран и под пълен контрол Пожарът е обхванал..

публикувано на 18.06.25 в 19:05