Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят се млади таланти във физиката

Мартин Стоев и Георги Германов
Снимка: Валерия Николова

"На гимназиално ниво начините да бъдеш забелязан и начините да ускориш академичната си кариера са лимитирани и това е един от най-добрите - състезание с участници от всички държави, всички подготвени и спечелили своите национални олимпиади. Когато човек попадне в един от тези университети, дори тези, които не са се явявали на олимпиади, знаят кой е бил и знаят за успехите му. Това е начин да блеснеш сред многото други кандидати, които се борят за същите места".

Това каза пред БНР Мартин Стоев - организатор на състезанието по физика "Карл Гаус", което ще се проведе на 30-ти април във Физическия факултет на Софийския Университет "Св. Климент Охридски". Желанието му е да помогне на надарени гимназиални ученици да се подготвят максимално за представянето си на тазгодишната международна олимпиада по физика, която ще се проведе в Токио. 

Мартин Стоев / Снимка: Валерия Николова
Планираме да отправим индивидуални покани към над 30 училища, в които има този тип програма, посочи той и добави, че тази общност е малка и сплотена. Преди да обявим официално състезанието, имахме вече записали се, подчерта Стоев в предаването "Хоризонт до обед" и обясни какво ще включва състезанието: 

"На тези ученици програмата им е достатъчно трудна и ангажираща, не искаме да ги караме да се готвят за още нещо странично. Затова и форматът на състезанието е толкова ясен и изцяло фокусиран върху задачи, падали се преди това на международни олимпиади по физика, за да могат да продължат подготовката си по същия начин, по който я правят и сега, но давайки им допълнителен стимул да покрият възможно най-голяма част от материала и давайки им допълнителен стимул да се изявят на още едно състезание".

Според него нивото на обучение в гимназиите с такава насоченост е добро:

"Нивото на покрития материал е много добро. Може би проблемите по скоро идват на по-системно ниво, от възможността, която се дава на учениците, и мотивацията, която са способни да получат. Чисто като налична информация и средства, преподавателите, които ги учат - мисля, че някои ученици имат голям късмет. Със сигурност е необходимо и допълнително менторство, запознаване и откриване на повече хоризонти за това къде и как се прави наука най-добре". 

Ние сме пионери в международната олимпиада по физика, чието първо издание е през 1967 г. По думите му с много редки изключения сме участвали във всяко едно от изданията. Най-добрият ни успех е 3-то отборно място. 

"Исторически погледнато, сравнено с тези 5 държави, с които стартираме, България има най-ниските средни резултати. Със сигурност има какво да се желае и какво да се постигне повече", коментира Мартин Стоев. 

Фокусирането върху подготовката и перфектния опит с формата и трудността на задачите биха могли учениците да дадат много по-добри резултати, смята той. 

И в България има все повече възможности за реализация, подчерта още Мартин Стоев. По думите му много от завършилите в тази насока се прехвърлят в технологичния бизнес свят. 

"Нашата цел не е да наставляваме някой в някаква посока. Ние искаме да им дадем най-добрия възможен старт".

Записването в състезанието става онлайн. А всеки избира дали иска дигитално или физическо издание на сборника с всички падали се вече задачи.

Георги Германов / Снимка: Валерия Николова
Гимназистът Георги Германов, който вече преподава роботика на ученици, сподели пред БНР, че при него искрата за работа в тази област е била запалена именно от състезание по роботика. "В момента съм и съдия в него. Така помагам то да се развива още", посочи той. 

По думите му без състезанията човек няма как да развие потенциала си, защото той не вижда практическата реализация на знанията, които има. 

Германов разказа, че преподаването при по-малки деца (1-4 клас) се прави под форма на игра. При малко по-големите (5-8 клас) трябва да сме по-строги, но задължително трябва да има доверие, трябва да им бъдеш приятел. При по-големите - след 9 клас, задължително трябва да има доверие и приятелство: 

"Трябва да си им пример, а не да си поредният цербер, който стои и кара учениците да пишат нещо, което учениците не разбират и не желаят да усвоят. Нежеланието да усвоят даден материал идва точно от преподавателя, защото не се държи приятелски със своите ученици. Лошото и грубо поведение не е правилният подход". 

Според него голяма част от учениците не виждат смисъл да учат, защото не виждат къде в практиката ще им трябва това.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Марков

Близки и приятели се простиха с барабаниста на "Щурците" Георги Марков

Близки и приятели си взеха последно сбогом с музиканта Георги Марков. Легендарният барабанист на "Щурците" почина във вторник на 73 годишна възраст. Поклонението днес беше в столичния катедрален храм "Света Неделя". С кончината на Георги Марков българската музикална сцена понесе тежка загуба, споделиха колеги-музиканти дошли да се сбогуват с него. Сред..

публикувано на 03.04.25 в 15:59
Министър-председателите на Унгария Виктор Орбан (вляво) и на Израел Бенямин Нетаняху - Будапеща, 3 април 2025

Унгария обяви, че ще се оттегли от Международния наказателен съд

Унгария обяви, че ще се оттегли от Международния наказателен съд. Изявлението дойде по време на посещението в Будапеща на израелския премиер Бенямин Нетаняху, срещу когото съдът издаде заповед за арест заради войната в ивицата Газа. "Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд", обяви в кратко изявление началникът на канцеларията на унгарския..

публикувано на 03.04.25 в 15:47
Регионален исторически музей – София

Регионалният исторически музей в София с вход свободен

По повод 146 години от обявяването на София за столица на България Дирекция "Култура“ на Столична община организира празнични събития. Редица от тях се провеждат в Регионалния исторически музей. 146 години от обявяването на София за столица на България В интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Ерина Кръстева от Регионалния..

публикувано на 03.04.25 в 15:47
Регионален исторически музей - София

Вход свободен в Регионален исторически музей – София

София отбелязва днес 146 години от обявяването си за столица на България. В празничния ден могат да бъдат резгледани документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото.  С вход свободен гражданите могат да разгледат и Регионалния исторически музей. Ирина Кръстева, Регионален исторически музей – София, посочи пред БНР,..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

В Сливенско започва статистическо проучване за ползването на интернет в домакинствата

В Сливенска област предстои да бъде направено анкетно изследване на тема "Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година", съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода април - юни...

публикувано на 03.04.25 в 15:39

Реакции след вота на недоверие

Провалът на вота на недоверие не изненада нито управляващите, нито опозицията, която вече гледа към мотивите за следващи искания за вот. Вотът на недоверие не успя Управляващите са удовлетворени.  Станислав Балабанов от "Има такъв народ":  "Днес станахте свидетели на най-безсмисления вот на недоверие в последните няколко парламента, тъй като той..

публикувано на 03.04.25 в 15:39

Кметът на Телиш, където загина 12-годишната Сияна: Играем на руска рулетка!

"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци".  Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш, за опасния участък от пътя, на който в тежката катастрофа загина 12-годишната Сияна.  Местните го наричат "гробище". Бащата на загиналата при ПТП Сияна за ръководството на АПИ: Престъпници! Да..

публикувано на 03.04.25 в 15:25