Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се млади таланти във физиката

Мартин Стоев и Георги Германов
Снимка: Валерия Николова

"На гимназиално ниво начините да бъдеш забелязан и начините да ускориш академичната си кариера са лимитирани и това е един от най-добрите - състезание с участници от всички държави, всички подготвени и спечелили своите национални олимпиади. Когато човек попадне в един от тези университети, дори тези, които не са се явявали на олимпиади, знаят кой е бил и знаят за успехите му. Това е начин да блеснеш сред многото други кандидати, които се борят за същите места".

Това каза пред БНР Мартин Стоев - организатор на състезанието по физика "Карл Гаус", което ще се проведе на 30-ти април във Физическия факултет на Софийския Университет "Св. Климент Охридски". Желанието му е да помогне на надарени гимназиални ученици да се подготвят максимално за представянето си на тазгодишната международна олимпиада по физика, която ще се проведе в Токио. 

Мартин Стоев / Снимка: Валерия Николова
Планираме да отправим индивидуални покани към над 30 училища, в които има този тип програма, посочи той и добави, че тази общност е малка и сплотена. Преди да обявим официално състезанието, имахме вече записали се, подчерта Стоев в предаването "Хоризонт до обед" и обясни какво ще включва състезанието: 

"На тези ученици програмата им е достатъчно трудна и ангажираща, не искаме да ги караме да се готвят за още нещо странично. Затова и форматът на състезанието е толкова ясен и изцяло фокусиран върху задачи, падали се преди това на международни олимпиади по физика, за да могат да продължат подготовката си по същия начин, по който я правят и сега, но давайки им допълнителен стимул да покрият възможно най-голяма част от материала и давайки им допълнителен стимул да се изявят на още едно състезание".

Според него нивото на обучение в гимназиите с такава насоченост е добро:

"Нивото на покрития материал е много добро. Може би проблемите по скоро идват на по-системно ниво, от възможността, която се дава на учениците, и мотивацията, която са способни да получат. Чисто като налична информация и средства, преподавателите, които ги учат - мисля, че някои ученици имат голям късмет. Със сигурност е необходимо и допълнително менторство, запознаване и откриване на повече хоризонти за това къде и как се прави наука най-добре". 

Ние сме пионери в международната олимпиада по физика, чието първо издание е през 1967 г. По думите му с много редки изключения сме участвали във всяко едно от изданията. Най-добрият ни успех е 3-то отборно място. 

"Исторически погледнато, сравнено с тези 5 държави, с които стартираме, България има най-ниските средни резултати. Със сигурност има какво да се желае и какво да се постигне повече", коментира Мартин Стоев. 

Фокусирането върху подготовката и перфектния опит с формата и трудността на задачите биха могли учениците да дадат много по-добри резултати, смята той. 

И в България има все повече възможности за реализация, подчерта още Мартин Стоев. По думите му много от завършилите в тази насока се прехвърлят в технологичния бизнес свят. 

"Нашата цел не е да наставляваме някой в някаква посока. Ние искаме да им дадем най-добрия възможен старт".

Записването в състезанието става онлайн. А всеки избира дали иска дигитално или физическо издание на сборника с всички падали се вече задачи.

Георги Германов / Снимка: Валерия Николова
Гимназистът Георги Германов, който вече преподава роботика на ученици, сподели пред БНР, че при него искрата за работа в тази област е била запалена именно от състезание по роботика. "В момента съм и съдия в него. Така помагам то да се развива още", посочи той. 

По думите му без състезанията човек няма как да развие потенциала си, защото той не вижда практическата реализация на знанията, които има. 

Германов разказа, че преподаването при по-малки деца (1-4 клас) се прави под форма на игра. При малко по-големите (5-8 клас) трябва да сме по-строги, но задължително трябва да има доверие, трябва да им бъдеш приятел. При по-големите - след 9 клас, задължително трябва да има доверие и приятелство: 

"Трябва да си им пример, а не да си поредният цербер, който стои и кара учениците да пишат нещо, което учениците не разбират и не желаят да усвоят. Нежеланието да усвоят даден материал идва точно от преподавателя, защото не се държи приятелски със своите ученици. Лошото и грубо поведение не е правилният подход". 

Според него голяма част от учениците не виждат смисъл да учат, защото не виждат къде в практиката ще им трябва това.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29