Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според историци Левски вижда у Ангел Кънчев свой последовател

“Самоубийството на Ангел Кънчев“
Снимка: картина на Васил Горанов
В деня, в който се навършиха 151 години от гибелта на революционера Ангел Кънчев, русенският историк и изследовател д-р Веселина Антонова представи пред ученици от училището, което носи името на възрожденеца, нови и малко известни факти от живота му.

В Русе името на Ангел Кънчев носят улица, читалище, основно училище, професионална гимназия и университет. Този герой на революционното движение заема достойно място в живота на града и въпреки че са изминали 151 години от смъртта му на брега на Дунава, личността му продължава да вълнува. На среща с историка Веселина Антонова деца от пети клас на училището, което носи името на Ангел Кънчев, бяха представени още факти, показани документи и изобщо имаше разказ за героя. И разобличаване на заблуди. Като тази легенда, че бил предаден, че имало пробив в Русенския революционен комитет. Ето как стоят нещата според доктора по история Веселина Антонова.

„Предателство към Ангел Кънчев няма и не е имало и много се надявам това да влезе в артикулацията за смъртта на Ангел Кънчев“.

На брега на Дунава той решава да се самоубие, казва историкът. Не е имал психиката на Левски, на Панайот Хитов. Бил е много млад и не е имал опита и хладнокръвието на Левски.

„Ангел Кънчев е един млад българин, високообразован за времето, много умен, с бърз ум, доказал го е в образованието си.“

Не се е възползвал заради образованието си да заеме висока длъжност в администрацията. Решил е да работи за освобождението на България.

Да, историците знаят и пишат книги, но по-важно е това, което остава в умовете на младите:

„Не е бил предаден.“

„Има сестра, казва се Стоянка. Тя много е обичала брат си. Ангел Кънчев е бил помощник на Васил Левски.“

„Искал е да прекъсне училище и да замине с Васил Левски. Той обаче не му е разрешил, защото войниците трябва да са умни.“

Чуйте репортажа в звуковия файл.

По публикацията работи: Евелина Стоянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05