Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алфатар и неговото богато културно-историческо наследство

Алфатар
Снимка: Незабравка Кирова

В историческите извори се среща с имената Алфатар, Ахлатар, Ифлатар. С последното име са наричали южната страна на средновековната крепост Дръстър – днешна Силистра. Алфатар е една от седемте общини на Силистренска област. Само на двайсетина километра от областния център.

Богато културно-историческо наследство пази Алфатар с паметници от различни епохи, които днес остават безпотомствени, по думите на професор д.и.н. Георги Атанасов. 

"Някои от тях и сега са ярко видими"

Край Алфатар има четири римо-византийски крепости и две средновековни български, като тази в близост до Цар Асен е била петата по големина по време на Първото българско царство.


"45 декара с градска инфраструктура, 4 църкви и цитадела. Има и многобройни некрополи. Там се намира  голям трако-римски скален кулутов център, посветен на Залмоксис". 

Около 50 са скалните манастири по Канагьол, датирани от края на IX и началото на X век. Напуснати са били през XI –ти.

"Достъпни са двата скални манастира в местността Суха река. Големи групи скални манастири е имало при цар Асен"


В началото на 16-ти век Алфатар е регистриран като най-голямото чисто християнско селище в Силистренската кааза. Населението е достигало до 600 фамилии – или близо 8 хиляди души население. Като толкова не са имали и някои от градовете.

"Това население напуска региона по време на Руско-турската война. Сега тези стари алфатарци живеят в Украйна"

Емблемата на това население е храмът „Света Троица“.


"Забележителен! Главен майстор е бил уста Геньо Белчев-учителят на Кольо Фичето. Това е първата висока църква в Североизточна България". 

Неспокойните времена на Кримската война и върлуващата чума карат алфатарци да укрепят селото и духовно, и физически.

"На четирите ъгъла поставят големи каменни кръстове. Селото е оградено и с трънен вал"

Интересен паметник от вече новата история на Алфатар е сградата на училището. И тогава, както и днес, първо е трябвало да има изработен проект, който да получи одобрение. Това се случва след 1886 година.

"Тогава е построено и кметството"

Сградата на кметството е свързана и с едно малко известно събитие от онова време.

"След Ньойския договор в Алфатар се вдига едно въстание, ръководено от баба Драгана Мъжката"


Според някои, името Алфатар значело – Златна врата  или Порта от Добруджа към вътрешността на Османската империя.Професор Атанасов смята, че последната версия звучи най-вероятно, тъй като заради битките между османските гарнизони и Влад Цепеш, жителите на селата по брега на Дунав – Ветрен, Сребърна и Попина се преселват към южната част на региона, а именно Алфатар. Но най-приятно и вкусно звучи твърдението на местните, че името Алфатар е свързано с местния сорт круши – алфарки, които били много вкусни и сладки. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск благославя присъстващите на неделната молитва на площад

Росица Златева: В сърцето на папа Франциск живееше много силна любов към обикновения човек

"В сърцето на папа Франциск живееше много силна любов към обикновения човек - към бедния, маргинализирания, към бежанеца".  Това каза пред БНР Росица Златева, кореспондент на Българската програма на радио "Ватикана" в Никополския диоцез. Почина папа Франциск Редица държави по света обявиха траур по повод смъртта на папа Франциск , който..

публикувано на 22.04.25 в 08:25
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

Протест с наслов "НЕ на гетото" в София

От 18.30 ч. в София ще започне протест с наслов "НЕ на гетото".  Той ще се проведе на кръстовището на ул. "Кукуш" и бул. "Сливница", на входа на "Западен парк". На 15 април район "Илинден" предприе разрушаване на незаконни жилищни постройки в квартала. Европейският съд по правата на човека обаче налага временна забрана, а близо 200..

публикувано на 22.04.25 в 08:25
Кралица Соня и крал Харалд V, 9 април 2025 г.

Кралицата на Норвегия е в болница заради дихателна недостатъчност

Кралицата на Норвегия бе приета тази нощ в Националната болница заради дихателна недостатъчност, съобщи норвежкият кралски двор, цитиран от Ройтерс. В изявлението се посочва, че 87-годишната кралица Соня е била откарана със самолет от кралската хижа в Сикилсдален в Централна Норвегия, където семейството e посрещнало Великден и че предстои да ѝ..

публикувано на 22.04.25 в 08:17

Във ВВВУ "Георги Бенковски" се открива летателният стаж на курсанти

Във Висшето военно-въздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия се открива летателният стаж на курсанти. Бъдещите летци ще покажат умения със самолет "ZLIN 242 L" и за първи път с новопридобития хеликоптер "CABRI G2". И двата типа въздухоплавателни средства са с много добри показатели в областта на безопасността и отговарят..

публикувано на 22.04.25 в 08:14
Монсеньор Страхил Каваленов

Страхил Каваленов: Папата беше присъствие - светло и чисто

" Папа Франциск беше изключително светла личност, прекрасен човек. Интересуваше се от всичко, свързано с нашата страна и народ. Проявяваше жив интерес ".  Това заяви пред БНР монсеньор Страхил Каваленов, епископ на Католическа Никополска епархия, който е делегиран да представлява Католическата църква в България по време на погребението на папа..

публикувано на 22.04.25 в 08:13

В Раковски скърбят и си спомнят за папа Франциск

Католическият свят скърби за папа Франциск. В България си спомняме посещението му през 2019 г. Пред хилядите събрали се на площад "Независимост" в столицата тогава папата говори за любов, мир и милосърдие и за децата . Почина папа Франциск Множество хора се събират в Рим на "Свети Петър" в почит към папата Редица държави по света..

публикувано на 22.04.25 в 08:01

Светли вторник е, отдаваме почит на Богородица

Днес, на Светли вторник, отдаваме почит на Света Богородица. Седмицата се нарича Светла, защото Възкресението на Христос донася просветление за всички и надежди за вечен живот. Това е вторият ден от Светлата седмица, в която се благославят светиите. Тя завършва на Томина неделя, защото в този ден се чете евангелското четмо за явяването на..

публикувано на 22.04.25 в 07:58