Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследователска лаборатория по невротехнологии ще бъде създадена в Института по информационни технологии в БАН

Целта е да се разработят нови технологии за лечение на неврологични заболявания, като болестта на Паркинсон

Доц. Димитър Проданов
Снимка: БАН

Еспериментална, изследователска лаборатория по невротехнологии ще бъде създадена в Института по информационни технологии в БАН. Тя ще е финансирана от програмата „Хоризонт Европа".

Доц. Димитър Проданов, който работи във водещия изследователски център в областта на наноелектрониката в град Льовен, Белгия каза за "Закуска на тревата", че разбирането как имплантираните електроди взаимодействат с мозъчната тъкан ще спомогне за разработката на нови поколения устройства.

Проектът ще работи по четири свързани направления - високоеластични взаимодействия на импланта с тъканта, оптимизация на геометрията на сензорите, дифузионни процеси на интерфейса, ефекти на взаимодействието върху мозъчната активност. В лабораторията ще се моделират и изследват свойствата, геометрията и механичните ефекти при взаимодействие на мозъка с имплантирани електроди. Очакваните резултати ще доведат до разработването на нови технологии за лечение на неврологични заболявания, като болестта на Паркинсон, създаването на различни невроналти протези за незрящи, слухово увредени пациенти.

parkinson.bg

Към изследвания в областта на невротехнологиите интерес отдавна проявява дори и Илон Мъск. Но с чисто комерсиална цел. От 4 - 5 години, от време на време, той припомня, че компания за медицински изделия Neuralink има планове за започне изпитания с хора на мозъчен имплант, който да лекува парализа и слепота. И това ще става „като се отбият хората в кварталните заведения за бързо хирургическо поставяне“. За да може „чипове да помогнат хората да се противопоставят на заплахата от разумни машини, задвижвани от изкуствен интелект“. Доц. Димитър Проданов, който работи във водещия изследователски център в областта на наноелектрониката в град Льовен, Белгия не коментира точно тези изказвания на Мъск. Но посочва, че въпросът за етиката остава отворен.

Само преди дни, в интервю за Американското обществено радио Нита Фарахани посочи няколко примера как невротехнологии биха ограничили свободата им. Тя даде пример как полицейските власти могат да поискат данните от невротехнологични компании, за да подпомогне криминалните разследвания. Преди шест години полицията обвинява съпруга на убита жена, след като е проверила данните дори и от тракера, който е носила.
Доц. Димитър Проданов
"Представете си в близко бъдеще, в което проследявате не само сърдечната честота или нивата на кислород, или стъпките, които предприемате, но и мозъчната си активност, където носите носещи мозъчни сензори, които са интегрирани във вашите слушалки, наушници и часовници, за да проследявате мозъчната си дейност по същия начин, по който проследявате цялата останала дейност.

И това ви позволява да надникнете в здравето и благосъстоянието на собствения си мозък, вниманието и фокуса ви и дори потенциално когнитивния ви спад с времето. Наблюдението може да обхване и работното място, давайки на работодателите възможност да проследят производителността или дали умовете на работниците блуждаят по време на работа.

pixabay.com
Има случаи в САЩ, а и в други държави, в които правителствата използват т.нар. „мозъчни отпечатъци“. Така чрез фотографии се търсят специфични реакции на мозъка на човека, който единствено е наясно с подробности от местопрестъплението.

Без подходящата защита на правата на човека, неограниченото използване на тази технология може да доведе до свят, който нарушава правото ни на „когнитивна свобода“.  Не мисля, че е твърде късно да я защитаваме. Мисля, че този последен бастион на свободата, преди мозъчните устройства за носене да станат наистина широко разпространени, е моментът, когато да определим тази категория на „когнитивна свобода“ като различн", казва Нита Фарахани.

По време на лекцията в БАН стана ясно, че  Министерството на иновациите и растежа вече има споразумение с изследователски център в областта на наноелектрониката в град Льовен, Белгия.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50