Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ефектът от войната тепърва ще се забелязва"

Димитър Бечев: Китайската външна политика спрямо войната в Украйна ще остане в баланс

"Заповедта на МНС за арест на Путин ограничава свободата му на действие"

Димитър Бечев

"Заповедта за арест на руския президент Владимир Путин, издадена от Международния наказателен съд в Хага, ограничава свободата му на действие. Страни по статута на Съда са над 130 държави. Това означава, че той няма да може да ги посещава. Политически този акт има значение, не е само декларативна позиция".

Това каза пред БНР преподавателят в Оксфорд Димитър Бечев.

И допълни, че към днешна дата няма изгледи за мирни преговори между Русия и Украйна.

"Можем да се надяваме за разговори за ограничаване на външния ефект".

По думите му ефектът от войната тепърва ще се забелязва:

"Енергийната криза ще се усети през следващия отоплителен сезон. Последица е и сближаването между Русия и Китай. Предстои визита на Си Дзинпин в Москва, където вероятно Китай ще изкаже своите позиции относно украинската криза. Китай е в деликатно положение, защото от една страна не иска Русия да изгуби, но от друга страна не иска ескалация на напрежението... Вероятно няма да чуем категорична позиция от Китай, но дори и страната да заяви нещо, това не означава, че ще предостави пълна военна подкрепа, защото мерилото за това доколко дълбоки са военно-политическите отношения е какви ще бъдат китайските доставки. Балансът ще бъде запазен в китайската външна политика".

В предаването "Неделя 150" Бечев посочи, че вече втори месец Русия е в рецесия и икономиката няма да се върне към растеж до края на годината:

"Дългосрочно санкциите пречат на Русия да мине в режим на по-ускорен растеж и развитие. Макроикономическият екип, отговорен за руската вътрешна политика, е доста компетентен. Съумява да запази стабилност. Но външната среда става по-трудна. Ако намалеят приходите от продажба на петрол, който е основен фактор за попълване на бюджета, ще има последици. Има стабилност в руската икономика, но има стагнация, която предопределя траекторията на страната в близките десетилетия".

Интервюто на Явор Стаматов с Димитър Бечев в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общественият съвет за изграждането на Национална детска болница подава оставка

Заради липсата на прозрачност и отказа на здравното министерство да осигури достъп до заданието за изграждане на Национална детска болница – от Обществения съвет за изграждането на лечебното заведение обявиха, че подават колективна оставка. Председателят на съвета проф. Иван Литвиненко обясни, че всяка от неправителствените организации ще..

публикувано на 06.11.25 в 11:20

Парламентът прие окончателно промени в Закона за автомобилните превози

Парламентът прие окончателно промени в Закона за автомобилните превози, които целят да осигурят редовен автобусен транспорт за жителите на четири български общини - Добричка, Тунджа, Родопи и Марица, където над 150 населени места в момента са без достъп до обществен превоз. Така отпада задължението на превозвачите, извършващи превоз на..

публикувано на 06.11.25 в 11:12
Момчил Методиев

Фестивалът "10.11" – в откровен разговор с миналото

Нов български университет се включва активно във фестивала "10.11", посветен на осмислянето на комунистическото минало , с поредица от събития, които започват днес. Инициативата, организирана съвместно с Фондация "Софийска платформа" и Немско-българското историческо дружество "Памет", цели да разшири дебата за близкото ни минало и да ангажира..

публикувано на 06.11.25 в 11:00

Вторият том на "Ходене по буквите" ще бъде представен в неделя в София

Вторият том на книгата "Ходене по буквите", която събира голям брой рецензии и критически текстове, написани от журналиста и преподавател Марин Бодаков, който ни напусна през 2021 година, вече е факт.  Книгата ще бъде представена в кино “Одеон” в неделя от 18:00 ч.   Съставители са Надежда Радулова и съпругата на Бодаков Зорница Христова, която..

публикувано на 06.11.25 в 10:55

Социалното министерство предлага увеличение на размерите на добавките за храна

Социалното министерство предлага почти двойно увеличение в размерите на добавките за храна и тонизиращи напитки. Добавките за храна и тонизиращи и ободряващи напитки, които се изплащат в момента, са в лева. Освен, че те ще се превалутират в евро от 1 януари, се предлага и почти двоен ръст на сумите - от не по-малко от 2 лева за храна на 2..

публикувано на 06.11.25 в 10:54
Патриарх Даниил отслужи панихида в памет на покойния патриарх Максим

Панихида в памет на покойния патриарх Максим в Троянския манастир

В Троянския манастир "Успение Богородично" бяха отслужени заупокойна света литуртия и панихида в памет на покойния български патриарх Максим, починал на 6 ноември 2012 г. и  погребан  в  църквата на светата обител. Възпоменателните богослуженияв памет на покойния патриарх Максим бяха оглавени от Негово светейшество българския патриарх и..

публикувано на 06.11.25 в 10:43

Милена Стоянова, "Техем": Всеки трябва да заплати това, което е ползвал

Министерството на енергетика изключително отговорно работи по темата за изчисление на сградната инсталация, след решението на ВАС.  Това каза за БНР изпълнителният директор на топлинния счетоводител "Техем" Милена Стоянова. По мнението на всички експерти подходът, по който се изчисляват сметките за парно в София, е най-справедливият...

публикувано на 06.11.25 в 10:30