Арменската писателка, която сравняват с Маркес, е определяна от вестник Гардиън като „един от най-ярките писатели в Европа“.
Родена е в малкото градче Берд, в Армения – където често се развиват сюжетите й. Човешките истории, които Нарине разказва са топли, с дъх на кайсиеви дни и спомен от детството. Понякога показват тихата човешка болка. Но винаги са пълни с обич.
Книги от Нарине са - "Три ябълки паднаха от небето“, „Манюня“, „Симон“, „Да живееш нататък“… Само част от творбите й преведени на 14 езика.
"Последните 30 години не се чувствам много добре, предвид войната, която води моята страна Армения. Да, аз съм вече по-опитна в тази посока. И когато сега се замисля, какво преживяват украинците, руснаците, които са напуснали страните си, си мисля, какво да им кажа - как трябва да се държат в тази ситуцаия...
Струва ми се, че най-голямата грешка е, да забраняваме да се радваме. Защото каквото и да се случва, ние трябва да продължим да живеем", каза за „Понеделник вечер" по БНР Нарине Абгарян, специален гост в рубриката - "Отблизо и далеч".
"Родени сме на земята, за да оправдаем нашия живот. Най-голямата заслуга пред смъртта е да продължим да живеем и да обичаме", каза още писателката за БНР.
Писателката, която е смятала, че нова война няма да има, но ето, че пак се случва, споделя още тя.
По думите й, с приключването на една война, проблемите тепърва започват, така ще и в Украйна, които ще имат нужда от всичко, каза още Нарине Абгарян.
"Армения сега се опитва да смени своя политически курс, да се приближи повече до Европа и сме благодарни на Европа, които изпратиха свои наблюдатели в Армения и затова в момента избягваме нов конфликт", поясни още писателката.
Още по темата в звуковия файл.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..