Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Гавалюгов, пазителят на атомния часовник в Института по метрология

Веселин Гавалюгов

От тази сутрин сме с един час напред. Лятното часово време се въвежда в 03:00 ч. в последната неделя на март. А тази практика я има в ЕС от 70-те години на 20-и век.

Веселин Гавалюгов е пазителят на времето в България. Той отговаря за атомния часовник в Института по метрология, както и за това дори и по „Хоризонт“ да чувате точно колко е часът.


Защо сменяме времето? Краткият отговор е – защото практиката е наследство отпреди повече от век – от зората на индустриалната революция, когато фабриките е трябвало да се възползват от повечето слънчеви часове. Дългият отговор – защото в съвремието ни Съветът на ЕС още не се е произнесъл по онази вече стара вече идея да се премахне прехвърлянето от астрономическо на лятно и лятното към астрономическо. Въпреки че предложение има от 2018-та година, каза в "Рано в неделя" Веселин Гавалюгов.

Всъщност и Веселин Гавалюгов е в онези 84 процента от запитаните през 2018 та година от ЕК 4,6 млн. европейци, които казват, че искат да се прекрати смяната на часовото време имено заради множеството негативни ефекти върху здравето. Гавалюгов е и от онеци 96 процента от българите, които през 2018-та година казват, че смяната на времето трябва да спре. Според различните проучвания между 47 и 51 процента искат да останем със лятното часово време, а между 32 и 38 са за зимното. Но тези данни са отпреди четири – пет години. А по – скорошни няма. Защото…. Светът си има през това време много по- важни работи, смята Веселин Гавалюгов.

Разлика във времето на сателитите прави невъзможно например тирангулирането на позицията на колата, ако бързате за среща. За да не се окажете на километри от желаната дестинация.

Колко важна е темата за точността на времето в космоса, която Веселин Гавалюгов повдигна, се вижда и от започналия дебата за това да има ли отделна времева зона на Луната. Въпросът повдигна Европейската космическа агенция. Идеята за това се родила по време на среща в Нидерландия в края на миналата година.

Сега всички космически мисии на Луната се измерват с времето на държавата, на която принадлежи всеки конкретен космически кораб. Но понеже желанията да ходят и да останат на Луната има и от Китай, и от САЩ, че дори и за частни компании това би създало известно неудобство. От ЕКА припомнят, че Международната космическа станция няма собствена часова зона. А времето се отчита през Координираното универсално време (UTC), което е базирано именно на атомните часовници. Но дебатите сега са дали и кой има право да определя новата Лунна часова зона… Според астронома доц. Камен Козарев, който сега изгражда радиотелескопа LOFAR в България, идеята не звучи толкова футуристично.

Радиотелескопът ще е готов към 2025-та година в Рожен.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждани поискаха връщане на предишната организация на движението в центъра на София

Година след въвеждането на новата организация на движение около НДК, граждани от района излязоха на пореден протест с искане да се върне предишната. Протестиращите се събраха на кръстовището на бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен" и затвориха временно едната лента от пътното платно, предаде БТА. Венцислав Банчев от организаторите..

публикувано на 23.04.25 в 22:10

Отлагат пускането на модерния затвор в дупнишкото с.Самораново

Министерският съвет прие днес изменение на свое постановление от миналата година, с което бе поставен срок за новия пилотен затвор и учебен център за 400 осъдени мъже в дупнишкото Самораново - този срок беше 30 април 2025 г. С приетото днес постановление срокът се запазва, но ще бъде валиден само за дейности по завършването на..

публикувано на 23.04.25 в 21:42

НАЗ призова да се отложи включването на торовете в списъка на рисковите стоки

След среща с представители на Министерството на финансите и НАП, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с публичен призив да се отложи включването на торовете в списъка на стоките с висок фискален риск.  Според заповед на финансовия министър, от първи май, торовете влизат в списъка на стоки с висок фискален риск, което..

публикувано на 23.04.25 в 21:17
Съдебната палата в Кюстендил

Ще довеждат под конвой свидетели по фалита на Дупнишката популярна каса

Свидетели по делото за фалита на Дупнишката популярна каса ще бъдат довеждани принудително на предстоящите заседания, а на 15 от свидетелите призовки ще бъдат връчени от Съдебна охрана. Това се налага, за да може процесът да бъде финализиран. Дупнишката популярна каса беше обявена в несъстоятелност през 2013 год. Досега съдът е глобил заради..

публикувано на 23.04.25 в 20:51
Скот Бесънт

Американският финансов министър: Георгиева и Банга да спечелят доверието на администрацията на САЩ

Американският финансов министър Скот Бесънт заяви днес, че управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга трябва да спечелят доверието на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. Бесънт каза още, че Георгиева и Банга трябва да пренасочат дейността..

публикувано на 23.04.25 в 20:47

Вътрешният министър: BG- ALLERT днес не се е задействала, защото не е имало необходимост

Продължава работата по уточняването на причинените щети от земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер, регистрирано днес след обяд в Западна Турция.  Няма жертви, но властите съобщават за 150 ранени в Истанбул.  Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Над 150 пострадали в паниката от труса в Истанбул Продължават..

публикувано на 23.04.25 в 20:14
Димитър Радев

Димитър Радев: Изпълнението на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" за еврото

Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" по пътя към еврото, заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев в интервю за БТА по време на Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, които се провеждат във Вашингтон. Така той отговори на въпрос, свързан с възможното..

публикувано на 23.04.25 в 20:10