Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вярващите изминават Кръстния път на Исус Христос

Католическа енория Успение Богородично, гр. София
Снимка: Николай Пандърски

През четвъртата седмица от Великия пост преди Възкресение Христово духовната подготовка на християните е в разгара си. Периодът преди празника е време на изпитание, в което църквата призовава вярващите да се въздържат от храна и удоволствия, да бъдат по-смирени и добри с околните. Времето на Великия пост е най-подходящият момент за християните да се обърнат към своя вътрешен свят, да направят изпит на душата си и да измолят прошка от всеки, на когото са сторили зло, най-вече от Бог. Този вид божествено общуване е съпроводено от изричане на молитви, четене на Свещеното писание, срещи и беседи с църковния клир и вярващите, зачестено посещаване на богослуженията. В периода на Великия пост в католическите храмове се отслужва една по-специална набожност, наречена Кръстен път ,подобно на православния Акатист на Христовите Страдания.

Сряда вечер, четири седмици преди празника Възкресение Христово, католиците от Източен обряд в София са се събрали в Катедралния храм „Успение Богородично“ , за да съпреживеят последните часове от живот на Исус Христос. Слушат отец Йоан  и „Покланяме ти се, Христе и те благославяме.“

"Кръстният път е една набожност в католическата църква, която е с много древни корени. Вярва се, че Света Богородица е била първата, която е извършила тази набожност", обясни пред БНР Весела Садовска – богослов и преводач на книгата „Мъчителните страдания Христови - по виденията на бл. Анна Катерина Емерих“ от Клеменс Брентано.

"Това е една мистичка в Западната църква, канонизирана за блажена. Описва страданията на Христос през Страстната седмица. Спомена и Кръстния път. Тази набожност се счита за придружена от много благодати, които се дават на тези, които вярно я изпълняват. Съпровожда се с възможност за опрощаване на наказанията за греховете. Тази набожност е била практикувана още от първите поклонници. Спирките по Кръстния път са 14"

В края на богослужението вярващите са изпълнили двора на църквата.

Ако слушателите имат желание да се докоснат до тази набожност, могат да се разходят до някой от Католическите храмове в страната в деня, в който се отслужва богослужението. За София това са Катедралният храм „Успение Богородично“ в сряда и Католическата енория „Св. Йосиф“ в петък. В двете църкви изминаването на Христовия кръстен път започва в 18:30 часа. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50