Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителите - склонни да използват изкуствен интелект

Снимка: Pixabay

Учителите са склонни да използват изкуствен интелект в обучението - това показа проучване на репортера на "Хоризонт" Добромир Видев. Това обаче не се случва само заради станалия популярен Chat GPT, а заради това, че част от учителското съсловие вече използва подобни технологии. 


Chat GPT знае как се прави троянска сливова - това свидетелства учителят по информатика Свилен Димитров от училището в Троян.  

"Написа ни пълната рецепта, но накрая даде препоръка, че домашният алкохол, ако е приготвен неправилно, може да бъде опасен за здравето". 

Този въпрос е бил използван от учениците като тест - дали наистина изкуственият интелект може да отговори на действително най-невъзможният въпрос, казва Свилен Димитров и разказва:


"Chat GPT ми беше препоръчано от един мой бивш ученик, който по малка ирония работи в Гугъл, така че рекламираше конкуренцията, но каза, че е изключително интересен. Аз го провокирах с един въпрос, свързан с базата данни за училището, където се получаваше грешка на мобилните телефони. Той веднага ми даде решението, което не ме удовлетворяваше, но ми посочи проблема, свързан с мобилните устройства. Аз знаех как да остраня грешката, която беше допусната. По скоро го приемах като игра. Мисля, че учениците трябва да свикват да използват всякакви нови технологии, които се развиват. Използването на такива технологии подпомага тяхното мислене, защото този бот не е изключително добър, когато му се зададе глупав въпрос. Формулировката на децата на конкретен въпрос, който да им даде адекватен отговор, означава, че те са достаъчно зрели и знаят какво искат от бота".

Според него бот-ът ще ги кара да мислят. "Да помислиш какъв въпрос да зададеш, е фундаментално", добави той. 

Точно заради това - да се научиш да даваш точните въпроси, да търсиш новата информация по новия начин, Свилен Димитров е сигурен, че не трябва да се изключва използването на изкуствения интелект в обучителния процес:

"Изкуственият интелект трябва да се използва в училище. Министерството трябва да вземе позиция и да окуражи всички да използват изкуствения интелект, защото той така или иначе ще бъде използван от учениците. По-добре е те да се научат правилно как да го използват в училище, а не през улицата, през приятели, през някакви жаргонни методи, а по начина, по който трябва да бъде използван в помощ и за развитие.

Точно затова директорът на 51 училище „Елисавета Багряна“ в София Асен Александров и още няколко училища от Европа написали проект, който да изследва именно това – използването на изкуствения интелект в клас. 

"Проектът ще изследва възможностите за използване на изкуствения интелект в различните предмети. Те ще се обогатяват непрекъснато. Ние не искаме нищо от министерството, ние ще им кажем на министерството как ще го използваме. Образованието трябва да е надраснало вече този момент, защото животът се движи по-бързо, отколкото законите, които се приемат, и защото чиновниците не могат да преценят всекидневните нужди. Това са 2-3 изречения, че това е един инструмент".

Според него Chat GPT е перфектна търсачка, която дава много възможности. Той смята, че учителите трябва да провеждат уроците си и да изпитват учениците така, че Chat GPT да бъде техен помощник. Александров е убеден, че новите технологии няма да вземат хляба на учителите, а ще бъде техен помощник. Разбира се, всяко ново нещо има хубави и лоши страни, каза той 

Просветното министерство уверява, че процесът на навлизането на изкуствения интелект е предизвикателство. Зам.-министърът на образованието проф. Албена Чавдарова обяснява:

"Тепърва се изправяме пред него. Ще трябва да се намери решние. За мен е важно ние да убедим не само учениците, но и студентите, че те трябва да мислят критично, да ползват своя интелект, своя разум и по този начин ще можем да ограничим влиянието. Човек трябва да е убеден, че може да създаде продуктът сам, а не чрез изкуствен интелект. Това е нов начин за търсене на информация и критичното оценяване на тази информация. Ще обсъдим всички варианти и възможности от една страна да се ползва продуктът, от друга страна това да бъде на основата на академичните стандарти. Бавни са стъпките. Трябва да обмислим и да вземем най-точното решение".  

Но докато МОН прави бавните стъпки, учителите са разбрали едно - няма да има време да чакат. Василка Кочева от софийските 51-во училище вижда всеки ден учениците да се допитват до чатбота. Затова е сигурна, че това е начин, по който децата усвояват умението да разграничават реална от нереална истина. Според нея децата не могат да разграничават реална от нереална истина. По думите й трябва да има ясни критерии за това доколко може да му се има доверие и какво точно представлява. 

"Изкуственият интелект, ако се използва без разбиране, е вреден и даже унищожителен за интелектуалното развитие на децата, но ако се използва с разбиране, тогава той става изключително полезен", коментира Василка Кочева.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50