Министерството на образованието и науката ще предложи промени в учебните програми. Резултатите от техния анализ, който започна през миналата година, предстои да бъдат оповестени, а промените ще бъдат обнародвани за обществено обсъждане.
Това съобщи министърът на образованието и науката Сашо Пенов по време на кръгла маса на тема "Образованието – ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество", организирана от МОН под патронажа на президента Румен Радев.
Министър Пенов отчете, че като цяло сериозни възражения срещу учебните програми няма. Дори по редица предмети, в т.ч. история и цивилизация, не се предлагат никакви промени:
"Най честите искания по всички предмети са за увеличаване на броя на часовете и/или атаки защо не се учи всичко или не се учи подробно."
Изследванията показват, че у нас делът на часовете с изучаване на роден език и литература и на обществени науки сумарно е по-висок от други страни в евросъюза, каза още министърът и добави.:
"За историята основното предизвикателство, по мое мнение, да се прекрати използването на учебното съдържание за политически, а не за образователните цели".
В сферата на политическия и обществения дебат не се повдига темата за издигането на образованието в стратегически национален приоритет, във водеща национална цел, от която зависи реализирането на всички останали цели, подчерта президентът Румен Радев. Той акцентира върху учебните програми и учебници по ключовите предмети като български език и литература, история и география, както и върху това да се подложи на обсъждане дали има типизирано съдържание".
"Затова и този въпрос ще стои - какво ще правим с нашите учебници и програми по тези, пак казвам, важни дисциплини. Ще бъдат ли те бизнес за някой, средство за прокарване на определено влияние на други или държавата трябва да се ангажира най-отговорно с тези процеси на разработване и отпечатване на тези учебници".
Президентът Радев настоя да бъде поставен за обсъждане въпроса дали да се учи само по един учебник и дали да има типизирано съдържание на учебниците по предмети като български език и литература, история и география:
"Въпросите, които разглеждаме за историческата памет и за националната идентичност, са в устоите на държавността, така че аз разбирам пълна автономия на авторските колективи - да, така и така и трябва да бъде. Но няма как държавата да не се ангажира и държавните институции, когато става въпрос за фундаментите на държавността и държавата ще се меси, ако образованието започва да става бизнес, ако в учебниците и програмите почват да се просмукват деструктивни влияния - както външни, така и вътрешни, ами държавата ще се меси".
Във форума, който продължава и в момента, участват още вицепрезидентът Илияна Йотова, историци и университетски преподаватели, учители, представители на синдикалните и работодателските организации.Модератор на кръглата маса е професор Иван Илчев. Той коментира:
"Учебните програми за разлика от отминали десетилетия, няма да са единствения източник на знания за децата, а само един от каналите за информация. И принудата да ги ползват не е начин да вдъхнем любов, а начин да им вдъхнем подозрение".
Репортаж на Андрей Борисов можете да чуете от звуковия файл.Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти. Така от ЕК отговориха на БНР на запитване за обявеното вчера намерение на президента Румен Радев за национално допитване дали страната ни да приеме единната валута догодина. Президентът Радев се аргументира: Предложих референдум, не партия! Борисов: НС трябва..
Напрежението между двете ядрени сили Индия и Пакистан продължава да се засилва. Двете страни се обвиняват взаимно в изстрелване на ракети по авиобази. По-рано днес Исламабад обяви, че е започнал военна операция срещу Индия, след индийска ракетна атака. Съобщено беше за петима убити при пакистанските атаки срещу индийския регион Джаму тази..
"В един свят, който бързо се променя, трябва да се търсят нови акценти, но и решения на проблемите на хората, да се види накъде върви самата църква" . Това коментира пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на портал "Култура", специализирал в Папския институт за Изтока, след избора на Робърт Франсис Превост за папа. Бял..
80 години след края на Втората световна война, в Москва смятат, че руските сили в Украйна продължават битката с нацизма. Лидерите на Франция, Великобритания и Полша, както и новият канцлер в Берлин, пък са в Киев, защото виждат в Русия някога победеното зло. Докато трябва да честваме мира, не спира израелската война в Газа, възобнови се и..
Делян Пеевски: Изчерпан парламент… Търпението ми се изчерпва! Парламентът и търпението на г-н Пеевски се изчерпват, но пък от друга страна - който може да черпи жива вода от държавния бюджет, сигурно може да си наточи и малко търпение . Че даже и нас може да почерпи в пощенския хоремаг. Все пак в бюджета гласуваха 10 милиона лева за..
В дебати с млади кипърци на тема "Твоята Европа, твоето бъдеще" ще участват днес в Никозия председателят на Европейския парламент Роберта Мецола и президентът на Кипър Никос Христодулидис. Визитата на Роберта Мецола е кулминацията на честванията на Деня на Европа и 21-ата годишнина от присъединяването на Кипър към Европейският съюз, а също с..
Седемте деца от детска градина "Звездичка" във Варна, които бяха приети по спешност в детското отделение на болницата "Света Марина", след като са пили вода с белина, са добре. Родителите им са с тях и са спокойни. Седем деца от варненска детска градина са в болница заради вода с белина Ако ситуацията не се промени, утре те ще бъдат..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..