"Оспорването на монопола на православието е реално, макар да не е официализирано. Опитът на официално ниво да се изразяват стигматизиращи позиции към йога, отхвърлящи, негативни – според мен са непродуктивни". Това заяви пред БНР главен асистент д-р Теодора Карамелска – преподавател в Департамент "Философия и социология" на НБУ и част от Института по философия и социология към БАН. Утре в "Топлоцентрала" тя ще представи своята теза за "Трансформации на религиозността в късната модерност: български контексти".
"Докато православието инструментализира, включително и политически, настроенията на вярващите в България, мисля, че диалогът между новите религиозни движения и традиционните ще бъде непродуктивен. Хората ще продължат да ходят по центрове, а православието няма да достигне до тях с тези негативни стереотипи", смята тя.
"Когато използваме в социологически смисъл на думата късна модерност, ние препращаме към ефекти, заложени още в началото на XX век с модернизацията на западноевропейските общества, но които по особен начин се радикализират с появата на паралелната публичност на Интернет, с появата на многообразие от жизнени стилове, които на свой ред подронват онези традиционни разбирания за социалните роли на мъжете и жените, които религията е формирала. Насочвам се към това какво се случва с вярванията на хората в един период, през последните 30-40 години, когато възможността сами да избираме рамката на своя верови опит вече става все по-голяма и все по-достъпна за всеки", коментира д-р Карамелска.
Тя разглежда въпроса дали е ерозирала монополната претенция на традиционните монотеистични религии в хода на модерността. Под 6% от българите посещават регулярно богослуженията, цитира тя социологически проучвания. Според нея тя е придобила нови социални форми, които не могат да бъдат регистрирани лесно и които залагат на креативни верови синтези и които всеки сам избира:
"Те отразяват голям преход от "Аз съм вярващ човек" към "Вярващ съм, но не съм религиозен"".
За нея стои въпросът дали зад "нарояването на йога практики, центрове не се крие един несъзнаван или добре осъзнаван копнеж на съвременния човек да намери споделяне в много духовни семейства:
"Когато са се разпаднали семейните връзки, когато човек е все по-самотен и изложен както на възможностите от глобализацията, но така и на рисковете, които са свързани с нея, всъщност не търси ли той упора, подкрепа, солидарност в нови форми на религиозен опит, в нови религиозни общности, които обаче значително се различават по структура и организация от това, което познаваме като енорийска общност".
Социологът Леа Вайсова води отворен за широката публика семинар за социални и хуманитарни науки "Хоризонти". За него тя разказа в предаването "Хоризонт до обед":
"В рамките на нашия семинар, който ще продължи до края на юни, имаме богата програма от лектори. Ще бъдат обсъждани различни теми. Започнахме с темата за деменцията и какво се случва с близките на дементно болните, как се преструктурира изобщо техния живот, когато се сблъскат с този проблем. Също така ще бъде представена темата за това как семейство се превръща във важен политически обект с оглед на процеса, който се нарича деинституционализация. Политическата воля е да се затварят институциите, които поемат грижата за хора, които страдат от неизлечими заболявания. Тази грижа се прехвърля отново в семейството и в частните домове. Това означава, че в нашето общество в момента се случва много сериозен процес на преструктуриране на социалните отношения в семейството".
По думите й на семинара ще се говори и по провокативната тема – как културните войни се глобализират и се усвояват локално, така че в крайна сметка да произвеждат реалия на различните опуси в света. "Тя основно поставя акцент с глобализирането на дискурса на политическата коректност. Около тази дума се водят много големи битки, но дали действително можем да кажем, че в България има такива политики по политическа коректност. Определени публични дейци се държат така, сякаш това е също проблем в България и през това се блокират възможностите за определени дебати", посочи Вайсова.
В семинара ще стане дума също за семейните конфликти и начина, по който психологията формира тези конфликти, предоставяйки терапия.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..
В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка. 110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..
Пожар горя в жилищен блок в столичния кв. "Банишора", на улица "Клокотница". От пожарната съобщиха за БНР, че сигналът е подаден малко преди 10.00 часа. На място са изпратени три противопожарни екипа с 15 служители и линейка. Евакуирани са хората от жилищния блок. Няма данни за пострадали и загинали. Огънят вече е потушен...
Жълт код за студено време е обявен за всичките 28 области на страната. Максималните температури са отрицателни , като на повечето места те са от -5 до 0 градуса. Хората се оплакват, че снегът в кварталите не е почистен и всичко е заледено. "Пред моето общежитие в Студентски град - домакините и охраната чистят, сипват сол. Основните улици и..
Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..