Ще бъде ли удължен срокът на договора, по който аптеките отпускат лекарства със заплащане от Здравната каса за стотици хиляди пациенти с хронични заболявания, или от 1 април хората ще купуват нужните им медикаменти за своя сметка – това ще стане ясно по време на предстоящата днес среща между ръководствата на Касата и Българския фармацевтичен съюз. Тя беше инициирана от осигурителния фонд след няколко дни на буксуващи преговори по новия договор за работа на аптеките с рецепти по Здравна каса.
В понеделник от Фармацевтичния съюз обявиха, че не приемат от 1 април да отпадне възможността аптеките да отпускат по-малки количества и по-малък брой лекарства от предписаните в рецепта по Здравна каса, както предложила изпълняващата длъжността управител на фонда д-р Йорданка Пенкова. Това стопира преговорите по новия договор, който трябваше да влезе в сила от 1 април.
Председателят на съсловната организация Димитър Маринов.
"Ние се бяхме разбрали. Имаше договорка, просто трябваше да подпишем. И тогава изведнъж някой влезе и обърна преговорите с главата надолу."
Последва размяна на писма между двете страни – от Здравната каса предложиха удължаване на действащия договор до края на май, за да бъдат проведени нови преговори по спорните въпроси. От Фармацевтичния съюз не се съгласиха и поискаха срокът да е до края на април, а от 1 май да заработят новите условия с постигнатите договорки.
Вчера Димитър Маринов потвърди, че ще настояват за тях. Например за контролните механизми.
"Лекарят да не може да издаде грешно предписание. Това е в полза и на лекаря, и на пациента. Фармацевтът да не може да отпуска лекарства по сгрешено предписание."
В четвъртък вечерта от Здравната каса поканиха съсловието на среща и отново предложиха удължаване на договора с два месеца, като изразиха готовност за продължаване на преговорите още от 3 април.
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев обяви, че общата среща за обсъждане на мотиви за депозиране на вот на недоверие за провал във вътрешната сигурност при управлението на Даниел Митов няма да се състои. От ПП и АПС получили молби за индивидуални срещи. С АПС ще разговарят днес, а с ПП - утре от 14.00 часа. Срещата с тях ще бъде публична и в нея..
От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки. Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..
Гръцкият парламент гласува снощи за започване на съдебна процедура срещу бившия министър на транспорта Костас Караманлис заради железопътната катастрофа в прохода Темпе през 2023 г., предаде АНА-МПА, цитирана от БТА. Гласуването бе по предложение за разследване на Караманлис от съдебен съвет във връзка с дейността на гръцкия железопътен..
От "Продължаваме промяната" определиха като "скандални" законопроектите, внесени от управляващите. Председателят на партията Асен Василев критикува отлагането на решението за увеличение на доходите на младите лекари и медицинските специалисти за след депутатската ваканция и планирано за 1 януари догодина с между 100 и 200 лв. ръст, както и..
Мъжът, опитал да убие с автомобила си 16-годишно момче от русенското село Басарбово, остава за постоянно в ареста след решение на Окръжния съд в Русе. Според прокуратурата става дума за битов скандал, който ескалирал до опит за убийство. Това обяви на брифинг зам.-окръжният прокурор на Русе Мирослав Маринов по повод инцидента, станал в..
"Полицията ще провежда операции срещу хората, които карат по аварийните ленти на магистралите. Санкцията, която е предвидена, е много висока". Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите Това съобщи пред БНР главен инспектор Лъчезар Близнаков от "Пътна полиция". МВР засилва присъствието си по основните пътища у..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар. "Отровното трио", което беше сред организаторите на протестите през лятото на 2020 г. "На протеста през 2020 г. нито един политик не се качи на трибуната да говори. Всички политици бяха там - от..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..