Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Протест на лозарите в София

| обновено на 31.03.23 в 15:24
Снимка: Веселина Миланова

Националното сдружение на българските лозари организира протест, който започна пред президентството и продължи пред Министерството на земеделието.

Спешни проблеми за решаване в лозаро-винарския сектор има предостатъчно, земеделците алармират от доста време за тях, обаче не получават на практика никакъв отговор от аграрното министерство. Именно отказът от комуникация е сред основните причини днес секторът да предприеме протестни действия.

Недоволните се събраха първо пред президентството, за да заявят, че служебният кабинет не обръща внимание на бедствената ситуация при лозарите.

Исканията им - обективни критерии при разпределянето на субсидиите, публичен регистър на лозарите, работещи мерки за инвестиции и ежегоден национален бюджет за подпомагане на сектора, който да е предвиден поне за период от пет години.

"Години наред държавата пренебрегва сектора, въпреки че ние създаваме целогодишна заетост в селата  и сме традиционен  отрасъл", казаха недоволните, според които субсидията от 40 лв., определена за лозарите от агроведомството, е  несправедлива и нелогична.

Ето какво казаха някои от участниците в протеста:

"Ние искаме ясни критерии и методология при разпределението на средствата и то за всички сектори. Второто, което искаме, е нов лозарски регистър, който да се покаже каква е действителната картина бранша. Лозарският регистър е много важен, защото в крайна сметка те не знаят какво управляват. Нито се знае къде са лозята, кои от тях са плододаващи, колко от тях са изоставени, а пък се взимат субсидии".

"Защото се внася нерегламентирано вино, защото няма прозрачност в сектора. Има много редовни практики, които се покриват, включително от администрацията и това вече не можем да го траем".

Лозарите настояват още за завишен контрол при търговията с български и вносни вина, както и за компетентен директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното.

Протестиращите се отправиха към агроведомството, за да заявят недоволството си и пред ресорното си министерство.

Министърът на земеделието прие представители на недоволните. Състоянието на сектора е плод на 30-годишно бездействие, а на служебния кабинет се налага да гаси пожари, каза заместник-министър Тодор Джиков, който излезе при протестиращите и обеща промените за техния сектор да дойдат догодина с промените в стратегическия план.

"Да бъдат така направени и така променени интервенциите в посока да могат да получават по-адекватно и правилно подпомагане с новото разпределение след промяната на стратегическия план да се постигне действително възстановяване и успокояване на сектора".


По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08