Това каза в интервю за БНР дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи.
Ескалацията не може да бъде път към преговорите. Ескалацията води по-скоро до нова ескалация, а намираме сме в своеобразна спирала на ескалацията, подчерта дипломатът.
13 месеца след началото на войната резултатът е повече война, а не приближаване към мир, смята Кючуков.
В момента подходът е инструментален и се свежда до повече оръжие. Няма алтернативен варианти, който да разглеждаме като път към мира, освен войната, изтъкна в анализа си дипломатът.
Към момента нито една от участващите в конфликта страни не се стреми към прехвърлянето му от военното към политическото поле, коментира Любомир Кючуков в предаването "Събота 150".
Отправяните предложения от Русия и Украйна не са предложения за преговори, а за капитулация на другата страна. Китайското предложение обаче е по-различно – то не поставя предварителни условия, настоява за примирие и в тези условия - за преговори, уточни Кючуков.
"На практика в нито едно от другите предложения не се говори за преговори."
Признаването на териториалната цялост на Украйна в китайското предложение оставя възможност да се подкрепи руската позиция. Русия също говори за "териториалната цялост на Украйна", само че разбирана в това, което е останало след руската окупация. Във формулировката на ЕС и НАТО това са международно признатите ѝ граници, "а това са две коренно различни неща", посочи той.
Като позитивен възможен вариант дипломатът очерта това първо да се постигне примирие, а след това да се водят преговори, където обаче териториалният въпрос и гаранциите за сигурността на Украйна "най-вероятно ще останат за дълъг период нерешени".
"Протестите в Европа са протести срещу резултатите от войната, а не срещу войната като цяло. Все още в Европа липсват антивоенните настроения, които се помнят от 60-те и 70-те години в Западна Европа", отбеляза още Любомир Кючуков.
Според него няма основание да се мисли, че както Русия, така и Украйна търсят мир в момента.
"Те продължават да разчитат на военната победа. Рискът от прерастването на конфликта става все по-голям, включително като резултат от случаен инцидент. Ние живеем по логиката на войната и всичко, което се прави, е свързано с тази война."
Кючуков акцентира върху опасността от разрастване на конфликта и включването на НАТО като следваща стъпка, което според него би било "качествено нова стъпка".
По думите му има "наслагване, което ни води все по-близо до ръба", но не здравият разум е водещ фактор за слагане на края на конфликта, а страхът от взаимно унищожение, но "прагът на страха става все по-нисък".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..