Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Някои ще гласуват с отвращение, но някои ще гласуват и с надежда"

Проф. Тодор Галунов: Плюсът на демокрацията у нас се превърна в минус. Парламентът трябва да е пъстър

60% отказват разговор дали да гласуват - това е почти червен картон от избирателите, коментира политологът

Тодор Галунов
Снимка: Личен архив

Парламентът е поставен в специфична конкуренция – от една страна на президентската институция, от друга страна – на местната власт, а ние сме парламентарна република.

Това мнение изрази в интервю за БНР политологът проф. Тодор Галунов, преподавател във Великотърновския университет и автор на книги за избирателните системи и парламентарните избори в България.

Според него е налице несигурност на партиите, както и неувереност на гражданите спрямо тези партии. 

"Този политически водел, тези политици се въртят постоянно и българският политически живот изостава откъм иновация – приемственост. Когато постоянно ти се натрапват едни и същи лица, едни и същи идеи, едни и същи листи – това спира избирателя."

Партиите трябва сериозно да се замислят за своите послания, защото 40:60% (гласуващи спрямо негласуващи – бел. ред.) е "почти червен картон от избирателите", подчерта Тодор Галунов. Според него емоцията вече надделява, "щом 60% отказват разговор дали да гласуват".

"Ако не се получи кабинет и заминем на още едни избори, тази тенденция ще се задълбочи до степен хората да не вярват в парламентарната демокрация като най-добрата форма на политическо представителство. Изборите имат за цел да излъчат пъстър парламент. Този плюс на демокрацията в момента в България се е превърнал в минус. Едва ли не има мечта изборите да дадат резултат, при който една партия доминира."

Счупвайки рекорда по избори, политиците трябва да си направят изводите, посочи той в предаването "12+3". 

Умората е взаимна – и при избирателите, и при политиците, смята проф. Галунов.

Запитан дали партиите отиват на тези избори с идеята да не правят сега правителство, за да се пазят до местния вот през есента, той изтъкна, че "по-скоро се върви към пазене, което ще бъде държавническа грешка".

Предварително евентуалният бъдещ кабинет се натоварва с очаквания да оправи всички проблеми на държавата, отбеляза още той.

Твърде е възможно да има фотофиниш, прогнозира политологът. По думите му това няма да помогне много за съставянето на кабинет.

"Изборите ще се решат от гражданската активност, от факта дали ще имаме 5-6-7 партии в този парламент. Гражданите днес е добре да гласуват."

Пъстротата на представителство в парламента не би трябвало да е предпоставка за политическа нестабилност, категоричен е Тодор Галунов. Той призова "дребните сметки да бъдат преодолени, защото това е демокрацията".

"Някои ще гласуват с отвращение, но някои ще гласуват и с надежда", обобщи преподавателят.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Митев: Всякакви опити за приближаване на Молдова към ЕС ще стават с трудности

Все повече надделяват привържениците на конституционните реформи, които да позволят Молдова да се присъедини към ЕС. Това заяви пред БНР Владимир Митев от Радио България в коментар за проведения референдум в страната по темата. Все пак той подчерта, че разликата с отрицателния вот е много малка.   Първи резултати: 50% от молдовците..

публикувано на 21.10.24 в 11:51

Какво работят младите?

Благоевградска област е на дъното не само по доходи от работна заплата, но и с най-висока безработица в Югозападния район: 8.5% при мъжете и 6.2% при жените. За сравнение – в съседната област Кюстендил безработните мъже са под 1%, а малко над 1,5 % от жените не работят. Оказва се, че Благоевградско няма конкуренция и при младежката безработица..

публикувано на 21.10.24 в 10:58

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38