Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Някои ще гласуват с отвращение, но някои ще гласуват и с надежда"

Проф. Тодор Галунов: Плюсът на демокрацията у нас се превърна в минус. Парламентът трябва да е пъстър

60% отказват разговор дали да гласуват - това е почти червен картон от избирателите, коментира политологът

Тодор Галунов
Снимка: Личен архив

Парламентът е поставен в специфична конкуренция – от една страна на президентската институция, от друга страна – на местната власт, а ние сме парламентарна република.

Това мнение изрази в интервю за БНР политологът проф. Тодор Галунов, преподавател във Великотърновския университет и автор на книги за избирателните системи и парламентарните избори в България.

Според него е налице несигурност на партиите, както и неувереност на гражданите спрямо тези партии. 

"Този политически водел, тези политици се въртят постоянно и българският политически живот изостава откъм иновация – приемственост. Когато постоянно ти се натрапват едни и същи лица, едни и същи идеи, едни и същи листи – това спира избирателя."

Партиите трябва сериозно да се замислят за своите послания, защото 40:60% (гласуващи спрямо негласуващи – бел. ред.) е "почти червен картон от избирателите", подчерта Тодор Галунов. Според него емоцията вече надделява, "щом 60% отказват разговор дали да гласуват".

"Ако не се получи кабинет и заминем на още едни избори, тази тенденция ще се задълбочи до степен хората да не вярват в парламентарната демокрация като най-добрата форма на политическо представителство. Изборите имат за цел да излъчат пъстър парламент. Този плюс на демокрацията в момента в България се е превърнал в минус. Едва ли не има мечта изборите да дадат резултат, при който една партия доминира."

Счупвайки рекорда по избори, политиците трябва да си направят изводите, посочи той в предаването "12+3". 

Умората е взаимна – и при избирателите, и при политиците, смята проф. Галунов.

Запитан дали партиите отиват на тези избори с идеята да не правят сега правителство, за да се пазят до местния вот през есента, той изтъкна, че "по-скоро се върви към пазене, което ще бъде държавническа грешка".

Предварително евентуалният бъдещ кабинет се натоварва с очаквания да оправи всички проблеми на държавата, отбеляза още той.

Твърде е възможно да има фотофиниш, прогнозира политологът. По думите му това няма да помогне много за съставянето на кабинет.

"Изборите ще се решат от гражданската активност, от факта дали ще имаме 5-6-7 партии в този парламент. Гражданите днес е добре да гласуват."

Пъстротата на представителство в парламента не би трябвало да е предпоставка за политическа нестабилност, категоричен е Тодор Галунов. Той призова "дребните сметки да бъдат преодолени, защото това е демокрацията".

"Някои ще гласуват с отвращение, но някои ще гласуват и с надежда", обобщи преподавателят.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18