"Зелени закони": Стотици декари дюни не са отразени в обединена цифрова карта
Дюните на "Каваците" изненадващо се превърнаха в земеделска земя. Агенцията по кадастър в Бургас е променила статута им. Това ще бъде отразено в специализирана карта, посочи Белев.
"Специализираната карта е инструмент, който определя дюните, плажовете, съоръженията за предпазване на морския бряг и всички човешки и природни обекти, които трябва да се пазят"
Това е първото изготвяне на такава карта, обясни той.
"Започва след изменения в Наредбата от 2020 година. През 2021 г. МОСВ наема специалисти, които отиват на място през ноември и картират две съвсем малки дюни. В началото на 2022 г. минава комисия, на която Институтът по океанология прави обструкция по отношение на обхвата на дюните. Тогава комисията взима решение, че трябва да се прекартират. МОСВ се обръща към БАН. През юни м.г. се определят границите на дюните, които са доста близки до това, което е картирал Институтът по океанология. По неясни причини, някой не е доволен. МОСВ наема нови експерти, които намаляват площта почти до първоначалната. Откриват само три дюни".
Бившият заместник-министър посочи, че има стандарти, които не позволяват през октомври, когато повечето растения ги няма на дюните, те да се картират.
"Тази карта ще бъде одобрена със заповед на изпълнителния директор на Агенцията по кадастър. После ще бъде публикувана и ако никой не я оспори, ще влезе в сила и ще започне да се строи. Ако дюните бяха картирани в пълната си цялост, там нямаше да може да се строи. Собствениците щяха да бъдат компенсирани финансово. Но това няма да се случи"
Има и друго решение, от което министърът на околната среда и водите може да се възползва, посочи Белев.
"Това е издаване на принудителна административна мярка върху тази процедура, доколкото тя нарушава закона. Министърът на регионалното развитие също може да защити закона. Не бива да се допусне да излезе административен акт с толкова много нарушения. Но аз се съмнявам, че двамата министри ще реагират на този случай".
Тома Белев не може да си обясни как МОСВ два пъти за една година финансира картиране на дюните.
Цялото интервю на Валерия Николова с Тома Белев може да чуете в звуковия файл.
В различните части на къмпинг Каваците се предвиждат различни неща, включително и строителство, обясни още той в предаването "Хоризонт до обед".
"Общият устройствен план е приет през 2016 година и още тогава е трябвало някой да сигнализира, ако има проблем"
Янакиев не знае къде е станала промяна в статута на дюните, но вярва, че те са национално богатство и трябва да се пазят.
"Държавата не си е била на мястото няколко пъти в този казус. Единият е когато са били възстановявани на частните собственици. Не трябва да бетонираме всичко. Трябва да гледаме и моралната страна на нещата".
Цялото интервю на Даниела Костадинова с Тихомир Янакиев може да чуете в звуковия файл.
С тържествена заря-проверка тази вечер в град Априлци ще бъде отбелязана 149-годишнина от Новоселското въстание и ще бъде почетена паметта на загиналите за Освобождението. В събитията ще участва ипредседателят на Народното събрание Наталия Киселова. Новоселското въстание избухва на 1 май 1876 г. с обявяването на Новоселската република...
Украйна призова съюзниците си да продължат с натиска върху Русия, след като първите преки преговори между Киев и Москва от три години насам не доведоха до споразумение за прекратяване на огъня. За по-малко от два часа беше договорена размяната на по 1000 военнопленници - най-голямата подобна размяна до момента. Киев поиска незабавно..
В столицата днес ще се проведе шествие в подкрепа на въвеждането на задължително избираем час по религия в училище. Привържениците на предложението на МОН се събират в 12 часа на обед пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Светият Синод на Българската православна църква съобщи в официалната си интернет страница, че подкрепя..
Специалистите в музеите и художествените галерии ще протестират символично днес. Акцията е организирана от Национална федерация "Култура" към КТ "Подкрепа" под надслов: "За достойни възнаграждения". Символичният протест е в навечерието на Европейската нощ на музеите и Международния ден на музеите, който в продължение на 20 години се..
И днес София осъмна без наземен градски транспорт заради продължаващия протест на работещите в него с настояване за увеличение на заплатите. За четвърти пореден ден не се движат трамваи, тролеи и автобуси - с изключение на тези по линиите, обслужвани от частен оператор. Това са автобуси с номер 12, 18, 20, 21, 22, 24, 27, 29, 30, 31, 81,..
Как Северозападна България може да се превърне в Силициева долина? За това разказва пред БНР Теодор Тодоров от Плевен, който е завършил музикалната гимназия, но днес е в основата на голям проект за родния си град. Той е архитект на софтуерни решения и от 20 години се занимава с информационни технологии. Неговата кауза е да развие Плевен..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари . Миналата събота ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в село Дъскот . В Павликенското село Дъскот, наброяващо..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..