Как работи т. нар. система за проследяване на пътя на лекарствата у нас?
"Има пробойни в системата. Не визирам само системата за верификация на лекарства, а по цялата верига, която трябва да осъществява контрол."
Това коментира пред БНР д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването и бивш директор на Специализираната болница по онкология в София.
Министерството на здравеопазването трябва да каже какво прави по въпроса. Това сега се осветлява с тази серия от репортажи на Валя Ахчиева, но проблемът е известен отдавна, посочи Константинов.
Има класифициран доклад на ДАНС, който третира тази тема и говори за незаконна търговия с лекарства, уточни бившият здравен министър в предаването "Хоризонт до обед". По думите му "сякаш тази тема се замита, а благодарение на едно журналистическото разследването научаваме за върха на един айсберг, който плува в нашия здравен океан".
Изпълнителната агенция по лекарствата трябва да упражнява надзор по функционирането на регистрите и разследване при съмнение за случаи на фалшифициране. МЗ пък е принципалът, който трябва да контролира ИАЛ какво прави.
Над 800 милиона лв. годишно плаща Касата само за онкологични лекарства, подчерта д-р Стефан Константинов.
"Говорим за лекарства, които струват хиляди или десетки хиляди левове една ампула. Изкушението е огромно".
Тук не става въпрос за деяние от един или двама човека. Това изисква доста сериозна верига. Става дума за престъпни групи, смята Константинов.
"Течове е много мека дума. Това са си истински кражби".
"Това, което виждаме, надскача в пъти представата за скандал. Това си е типично престъпление и би следвало държавата да реагира като при такова. Представяте ли си как се чувства всеки пациент, който в момента е на лечение? Разклатено е и бездруго крехкото му усещане, че нещата са под контрол, че за него се прави най-доброто и това подклажда надеждата той да оцелее".
Това заяви от своя страна Евгения Александрова, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.
Относно европейските регламенти за проследяването на лекарства тя изтъкна:
"В сектор, в който се борави с много пари, с много сериозни обеми обществен ресурс, изкушенията не са малко. Тези директиви, мерки и предложения са именно с цел това да не се допуска".
Александрова вижда решение на проблема с пробойните в "тотална дигитализация за изсветляване на всички процеси".
Двете мнения по темата чуйте в звуковия файл.
"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..
Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..
2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..
Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..
Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..
Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе. "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..