Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Артур Кордон: Европа проспа големия взрив на изкуствения интелект

Снимка: Pixabay

Появата на ChatGPT ускорява дебата за нуждата от въвеждане на изкуствен интелект в бизнеса и производството. Това твърди д-р Артур Кордон. Неговата компания консултира бизнеси за употребата му. Кордон е признат експерт и пионер в прилагането на изкуствен интелект в бизнеса с 30-годишен опит, доктор в Техническия университет в София, България. Според него образованието трябва да се промени и да се засили обучението в областта на изкуствения интелект, а българският бизнес трябва да разбере, че има полза от прилагането му.

Изкуственият интелект навлиза сериозно в бизнеса, свидетелства д-р Артур Кордон. Неговата консултантска фирма съветва компании в САЩ как да въвеждат изкуствения интелект. От години той се опитва да постави на дневен ред въвеждането на изкуствения интелект в различни производствени процеси. Но именно появата на ChatGPTминалата година според него е показала нуждата за засиленото използване на ИИ. Макар приложението да е по-полезно в творческите професии, прилагането на ИИ в бизнеса не трябва да бъде подценявано, смята Кордон.

"До появата на ChatGPT - пълно мълчание. И изведнъж ни удря с чук по главата. Този ИИ, който си мислехме, че е черно-бял, в повечето случаи той не заменя, той усилва естествения интелект. Компаниите го използват, за да управляват по-добре производствените процеси."

Реорганизацията не означава непременно уволнение, подчертава Артур Кордон. Според него ИИ отнема работни места, но създава много повече такива. Не се страхувайте от ИИ – това е огромна възможност и перспективата за бъдещето, призовава той.

"Добавена стойност се създава най-вече от увеличената продуктивност, от добавения интелект на системите. Обикновено ние ги прилагаме там, където има силно интелигентна компонента, където не се маха рутинен труд. Веднага се уволняват хора, където рутинният труд е очеваден, но от това не се добавя много стойност. (...) Икономическият ефект от системите за ИИ надделява. Затова по-важното е да въведем повече хора, които разбират това. За да ги направим по-ефективни, отколкото да режем глави."

До "рязане на глави" обаче ще се стигне. В края на март американската банка "Голдман Сакс" излезе с анализ, че замяната с платформите за изкуствен интелект може да засегне 300 милиона души в световен мащаб. В САЩ замяната ще засегне между 25 на сто и 50 на сто от служителите. Особено онези, които работят в областта на помощните административни дейности в частния и държавния сектор (46 на сто), в правната сфера, архитектурата и инженерните дейности. Но анализът показва още, че с времето изкуственият интелект може да увеличи глобалния брутен вътрешен продукт с до 7 на сто. Практиката Артур Кордон потвърждава това. По думите му първото, за което бизнесът пита, е дали конкуренцията използва ИИ.

"Почти няма компания без група по изкуствен интелект."

Артур Кордон и Павлик Пръвчев  Снимка: Ани Петрова

В Европа обаче въпросът е бил проспан, констатира Артур Кордон. Последната статистика на Евростат го подкрепя. През 2021 г. 8% от фирмите в ЕС са използвали ИИ. Държави като Дания са регистрира най-висок дял на предприятията - 24%. Португалия и Финландия са другите държави с относително високо навлизане на ИИ – около 17%. В дъното обаче са Полша, Унгария, Кипър, Естония и България с по 3 процента навлизане. Румъния е с 1%.

"Бизнесът в Европа пропусна този голям взрив през последните 10 години, проспа го. Ако някой се беше сетил дори преди една година, сега щеше да е с месеци напред и да изсмуче голяма част от конкуренцията."

57 на сто от инвестициите в ИИ са в САЩ и едва няколко процента са в Европа, цитира данни Кордон.

Образованието трябва да се промени обучението по компютърни технологии и изчислителна техника да се адаптира, категоричен е експертът.

"Тази машина вече работи. В България я няма. Кадрите ще излязат може би след 2-3 години."

Артур Кордон вярва, че образованието и в България ще засили повече интереса към тези нови професии. Миналата година държавата публикува образователните стандарти за специалността "Програмист на изкуствен интелект", която ще се преподава в средното образование. В големите български университети има специалност "Изкуствен интелект" за обучение на студенти. БАН и институти като ГЕЙТ и ИНСАЙТ привличат най-талантливите от тях.

Най-реално въвеждането на ИИ може да стане през образованието, става ясно от написаната през 2020-а година Концепция за развитието на ИИ до 2030 г. Според Артур Кордон обаче трябва да има дългосрочна стратегия къде и как да се реорганизира средното образование.

"Там е далечното бъдеще."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01