Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Артур Кордон: Европа проспа големия взрив на изкуствения интелект

Снимка: Pixabay

Появата на ChatGPT ускорява дебата за нуждата от въвеждане на изкуствен интелект в бизнеса и производството. Това твърди д-р Артур Кордон. Неговата компания консултира бизнеси за употребата му. Кордон е признат експерт и пионер в прилагането на изкуствен интелект в бизнеса с 30-годишен опит, доктор в Техническия университет в София, България. Според него образованието трябва да се промени и да се засили обучението в областта на изкуствения интелект, а българският бизнес трябва да разбере, че има полза от прилагането му.

Изкуственият интелект навлиза сериозно в бизнеса, свидетелства д-р Артур Кордон. Неговата консултантска фирма съветва компании в САЩ как да въвеждат изкуствения интелект. От години той се опитва да постави на дневен ред въвеждането на изкуствения интелект в различни производствени процеси. Но именно появата на ChatGPTминалата година според него е показала нуждата за засиленото използване на ИИ. Макар приложението да е по-полезно в творческите професии, прилагането на ИИ в бизнеса не трябва да бъде подценявано, смята Кордон.

"До появата на ChatGPT - пълно мълчание. И изведнъж ни удря с чук по главата. Този ИИ, който си мислехме, че е черно-бял, в повечето случаи той не заменя, той усилва естествения интелект. Компаниите го използват, за да управляват по-добре производствените процеси."

Реорганизацията не означава непременно уволнение, подчертава Артур Кордон. Според него ИИ отнема работни места, но създава много повече такива. Не се страхувайте от ИИ – това е огромна възможност и перспективата за бъдещето, призовава той.

"Добавена стойност се създава най-вече от увеличената продуктивност, от добавения интелект на системите. Обикновено ние ги прилагаме там, където има силно интелигентна компонента, където не се маха рутинен труд. Веднага се уволняват хора, където рутинният труд е очеваден, но от това не се добавя много стойност. (...) Икономическият ефект от системите за ИИ надделява. Затова по-важното е да въведем повече хора, които разбират това. За да ги направим по-ефективни, отколкото да режем глави."

До "рязане на глави" обаче ще се стигне. В края на март американската банка "Голдман Сакс" излезе с анализ, че замяната с платформите за изкуствен интелект може да засегне 300 милиона души в световен мащаб. В САЩ замяната ще засегне между 25 на сто и 50 на сто от служителите. Особено онези, които работят в областта на помощните административни дейности в частния и държавния сектор (46 на сто), в правната сфера, архитектурата и инженерните дейности. Но анализът показва още, че с времето изкуственият интелект може да увеличи глобалния брутен вътрешен продукт с до 7 на сто. Практиката Артур Кордон потвърждава това. По думите му първото, за което бизнесът пита, е дали конкуренцията използва ИИ.

"Почти няма компания без група по изкуствен интелект."

Артур Кордон и Павлик Пръвчев  Снимка: Ани Петрова

В Европа обаче въпросът е бил проспан, констатира Артур Кордон. Последната статистика на Евростат го подкрепя. През 2021 г. 8% от фирмите в ЕС са използвали ИИ. Държави като Дания са регистрира най-висок дял на предприятията - 24%. Португалия и Финландия са другите държави с относително високо навлизане на ИИ – около 17%. В дъното обаче са Полша, Унгария, Кипър, Естония и България с по 3 процента навлизане. Румъния е с 1%.

"Бизнесът в Европа пропусна този голям взрив през последните 10 години, проспа го. Ако някой се беше сетил дори преди една година, сега щеше да е с месеци напред и да изсмуче голяма част от конкуренцията."

57 на сто от инвестициите в ИИ са в САЩ и едва няколко процента са в Европа, цитира данни Кордон.

Образованието трябва да се промени обучението по компютърни технологии и изчислителна техника да се адаптира, категоричен е експертът.

"Тази машина вече работи. В България я няма. Кадрите ще излязат може би след 2-3 години."

Артур Кордон вярва, че образованието и в България ще засили повече интереса към тези нови професии. Миналата година държавата публикува образователните стандарти за специалността "Програмист на изкуствен интелект", която ще се преподава в средното образование. В големите български университети има специалност "Изкуствен интелект" за обучение на студенти. БАН и институти като ГЕЙТ и ИНСАЙТ привличат най-талантливите от тях.

Най-реално въвеждането на ИИ може да стане през образованието, става ясно от написаната през 2020-а година Концепция за развитието на ИИ до 2030 г. Според Артур Кордон обаче трябва да има дългосрочна стратегия къде и как да се реорганизира средното образование.

"Там е далечното бъдеще."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40