Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формулата на управлението - от коя страна на новата "желязна завеса" ще сме

Владимир Левчев и Петко Георгиев пред БНР

2
Владимир Левчев и Петко Георгиев
Снимка: Савина Спасова

"Коалиционно правителство между ГЕРБ и ПП-ДБ не може да има. Но някаква формула за програмен кабинет с много ясно разчертани приоритети и къс хоризонт, вероятно, за да се свършат някои важни неща, е наложително. ... Като говорене и като позициониране тези две политически формации нямат големи различия. Различията са в корупционния модел на ГЕРБ и Бойко Борисов, който се създава от много години". 

Това каза пред БНР писателят и преподавател Владимир Левчев, един от интелектуалците, подписал апела за съставяне на мнозинство в 49-ото Народно събрание, което да излъчи правителство.

Владимир Левчев
Той подчерта, че това е втора патова ситуация, след 48-ия парламент, и при евентуални нови избори може да се стигне до много по-лоша ситуация:
"Резултатите на "Възраждане" застрашително растат, вече имат 37 места в Народното събрание. Те са откровена пропутинска партия, която иска излизане от ЕС и НАТО, което нито една от другите партии не иска. ... Другата възможност, ако не тази - отиването на избори наесен, е в 49-ото НС хартиената коалиция, а можем да я наречем и коалиция "Магнитски", да състави кабинет, това няма да е добър вариант за България".

Петко Георгиев, журналист и анализатор, подчерта, че 75% от гражданите искат да има редовно правителство, което да гарантира, че България няма да изпадне от евро-атлантическата общност, в която е:

"25% от тези 75 са фенове на ГЕРБ, останалите 50% са разпределени в различни партии. Трябва да се намери такава формулировка, в която двете групи да намерят формула, в която да не бъде възпроизведен налаганият от години от ГЕРБ модел. Да не се използва евро-атлантизмът като смокиново листо на корупцията. ... ГЕРБ печелят изборите, нека да направят правителство. С първия мандат могат да направят дори правителство на малцинството, може да има достатъчно подкрепа от т.нар. хартиена коалиция, а по евро-атлантическите теми ще имат подкрепата на ПП-ДБ. Това е единият вариант. Другият е съставянето на някакъв тип кабинет, за който трябва да има гаранции, че няма да е някакво прокси на ГЕРБ, което ще управлява с подкрепа от други политически партии. ... Ако се намери формула, по която да бъде гарантиран въжделеният интегритет в управлението и да бъде проведена най-сетне тази съдебна реформа, която ГЕРБ спира от 15 години насам, тогава ще е намерен ключът към въпроса". 

Той подчерта, че влизането на България в Шенген ще стане през ВСС и промяна в прокуратурата.

Журналистът изтъкна, че в момента нова "желязна завеса" разделя континента:

"Започва от Баренцово море, по границата на балтийските държави и Полша, през Украйна, до Грузия. Има едни кресливи, пуснати нарочно, финансирани отвън антибългарски националисти, които искат да ни вкарат от обратната страна на тази "желязна завеса". Не говорим за геополитически избор, не говорим за ценности, а говорим за това, че агенти на чужда държава искат да ни наврат от обратната страна на "желязната завеса", където живяхме по времето на комунизма. Нещата стоят значително по-радикално, отколкото са описани в подписката (апел на интелектуалците - б.р.). 

Петко Георгиев

Интервюто на Диана Янкулова с Владимир Левчев и Петко Георгиев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да гледате във видеото.



По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20