"За първи път има докладчик по правата на човека в страна, член на Съвета за сигурност на ООН. ... Надявам се на сътрудничество от страна на ръководството на Руската федерация и те да ми предоставят достъп до страната си. Нито една държава по света не би била много щастлива, ако всички нейни колеги, държавни правителства, назначат независим експерт, който да я наблюдава, да дава препоръки, да прави оценки. Но така работи системата за защита правата на човека в ООН. Един такъв независим експерт би могъл да бъде чудесна помощ и на правителството, и на неправителствените организации, и на всички заинтересувани, защото е поглед отвън".
Това каза пред БНР Марияна Кацарова, специален докладчик на ООН по ситуацията с правата на човека в Руската федерация.
Марияна Кацарова е журналист, правозащитник и международен експерт по правата на човека. През 2006 г. основава в Лондон международната правозащитна организация RAW in WAR (Reach All Women in War), която ежегодно връчва наградата "Анна Политковская", на жени правозащитнички от конфликтни зони.
"Това, което прочетох, когато резолюцията на ООН за този мандат, беше, че руското правителство не беше никак радостно от това. Надявам се с времето, с изясняването на мандата, отговорът им вече да бъде положителен", обясни Кацарова.
По думите ѝ в резолюцията са изложени всички права, по които ООН и Съветът по правата на човека са обезпокоени за тяхното спазване в Русия:
"Това са свободата на словото, свободата на събранията и асоциациите, защита на правозащитните организации и на журналистите, на адвокатите и адвокатската професия. Също така - мъченията в затворите и в полицейските участъци. Целият спектър на граждански и политически права. Аз смятам, че трябва да бъдат наблюдавани и социалните права, защото те са свързани с гражданските и политическите".
Марияна Кацарова подчерта, че темата за депортираните украински деца е част от цялата палитра на защита на правата на човека в Русия и така ще бъде част от мандата ѝ на специален докладчик на ООН.
"Това, което Съветът по правата на човека иска да види от един независим експерт, е една всеобхватна картина на онова, което се случва в момента в Русия с правата на човека, от всяка гледна точка. Искат препоръки и искат оценки за това кое е спазено, кое не е и как трябва да бъде спазено", обясни тя.
Матрицата на правата на човека и тяхната защита е основана върху благородство и справедливост, каза Кацарова и сподели, че това и дава надежда.
Интервюто на Людмила Железова с Марияна Кацарова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..