Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страстната седмица в Гватемала е низ от ритуални шествия със статуи на Христос и Дева Мария

Гватемала
Снимка: Феня Декало

Красиви са нашите обичаи свързани с Великден, но нека погледнем към доста странни пасхални ритуали в Гватемала, откъдето наскоро се завърнаха журналистките Феня и Искра Декало.

Страстната седмица в Гватемала е низ от ритуални шествия с грамадни (достигащи 10 метра) статуи на Христос и Дева Мария.

Палмовата неделя (Цветница) е началото на всекидневните литийни шествия по централните улици на Гватемала. Традицията е пренесена от испански мисионери през 16 век, най-напред в старата столица на страната Антигуа и оттам се копира от други градове. Процесиите са смесица на европейски и индиански ритуали,( по-точно тези на маите.) За разнообразие, освен скулптурата на разпнатния Христос и тази Дева Мария е прикрепена към кръст. Вероятно това е местната идея за равноправие.

Най-интересното обаче са платната на самите улици,покрити с пясъчни килими. Те са нещо като лично дарение от местните жители в символичния път на Христос. Изграждането на килима, в зависимост от сложността на шарките, може да отнеме до десет часа. Започвав навечерието на Цветница. Върху калдъръмения път, се изсипват пясък и дървени стърготини. Шарките се нанасят с цветен пясък и оцветени стърготини, мъниста, борови иглички и др. Върху тази красота, сутринта крачи шествието. Подновяват ги всяка нощ. Не е задължително десенът да е един и същ. На връх Разпети петък, килимът вече не е от пясък, а от живи цветя. 

Шествието започва в три часа сутринта от гробищата на града, където жителите са прекарали нощта на гробовете на починалите си роднини. Още от предната вечер, местните художници и тъкачки на носии, са пристигнали с каруци цветя и килимите от тях цъфват до сутринта направо на улицата. До вечерта изчезват завинаги, стъпкани от краката на участниците в тържеството. Участниците са облечени като римски войници , разпнали Христос. Тъжна музика и тръпчивият мирис на тамян възвестяват приближаването на жертвата. Огромен щит, тежащ повече от тон, се носи от около сто мъже, облечени в траурни лилави одежди (символ на покаяние и тръгване по нов път).Тъпчат цветните килими, клатейки се в ритъма на барабан.Спират от време на време. И така няколко часа. Вечерта на Разпети петък, целият град „почернява“ Лилавите декорации по къщите се сменят с черни. Всеки участник държи малък фенер в ръцете си, а член на енорията, водещ шествието, носи плакат с последните седем думи на Христос. Отвсякъде се чуват молитви и плач.

Съботата е посветена на Дева Мария. Процесиятае само от жени, носещи скулптурата на Мария. Облечени в най-празничните си дрехи. Вървят по калдъръмените улици на Антигуа на високи токчета, демонстрирайки чудеса от мъжественост. Сутринта на Великден навсякъде епразнично оживено. Танцуват по площадите. Вечерта има фойерверки, звучи радостна музика.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51