Това предупреждение отправи в интервю за БНР Валентин Съйков, председател на сдружение "Гражданска инициатива България 2050". Сдружението организира дискусия дали демографският срив може да бъде преобърнат в положителна тенденция и как.
Учените демографи от десетилетия алармират държавната власт за задълбочаващите се тенденции, но техният глас остана глас в пустиня, изтъкна Съйков.
Той нарече "най-катастрофални в сравнение с всички други предишни периоди" резултатите от последното преброяване през 2021 г. - за 10 години България е загубила 845 000 души, или 11,5% от населението си, което е най-големият спад в цялата ни съвременна история, но и най-големият спад в сравнение с останалите европейски страни.
"Само с чисто демографски мерки в тесния смисъл – социални помощи, детски надбавки, очевидно този въпрос не може да се реши. Необходима е комплексна политика – на първо място стратегия за ускорено икономическо развитие на страната", коментира Валентин Съйков в предаването "Преди всички".
Ако в сравнително кратък период - за 10 години, не се постигнат икономически и социални показатели на средноевропейско равнище, изобщо не може да се говори за преодоляване на демографската криза, смята Валентин Съйков.
"Такова движение нагоре е възможно. Румъния ни изпревари значително и вече се изравни с Унгария по тези основни икономически и социални показатели. Икономиката е сърцевината на решението за демографската криза. Ако ние не успеем да осигурим добри доходи на младите хора, които да живеят, да работят и да раждат децата си в нашата страна, ако те продължават да емигрират и да си търсят щастието в чужбина, всякакви стратегии и мерки ще си останат само написани на хартия."
Преди казвахме, че хоризонтът на българските политици е 4 години, а сега е от едни предсрочни до други предсрочни избори, подчерта организаторът на дискусията за демографските политики.
"Не може да чакаме повече т.нар. политически елит да реши проблема с демографската криза. Време е гражданското общество да се заеме с изработването на дългосрочна, в продължение поне на 3 десетилетия напред, стратегия за развитие на страната, която поставя на първо място демографията."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"ГЕРБ и Пеевски водят целенасочени действия за отстраняване на кметовете на София и Варна. Тези две дестинации са им ключово важни за следващите избори и за финансовите схеми." Това заяви пред БНР Татяна Дончева, бивш заместник-председател на парламента, дългогодишен депутат, лидер на "Движение 21" и адвокат. "В случая във Варна целят..
Доналд Тръмп трябва да укроти малко положението вътре в САЩ, защото в страната не е съвсем спокойно . Това заяви пред БНР журналистът Симеон Гаспаров - кореспондент в Чикаго на БНТ. Тръмп много чакаше нобеловата награда за мир , подчерта той и добави: "Медиите, подкрепящи Тръмп, казаха, че все пак вратата остава отворена за догодина"...
"Призрачната флотилия", с която Русия превозва петрол към страните, които все още купуват от нея, е многофункционално оръжие в хибридната ѝ война с Европа. Стотици стари и съмнително годни танкери пълнят военния бюджет на Кремъл и участват в различни видове саботажи – от прекъсване на подводни кабели в Балтийско море до изстрелване на дронове в..
"Не беше много необходима тази промяна. Донякъде управляващото мнозинство се опитва да направи ДАНС незаобиколим фактор. При положение, че ДАНС е донякъде независима държавна институция, ДАНС обикновено се съобразява с правителството. С това решение се прави една потенциална сделка още по-трудна – между "Лукойл" и нов инвеститор ."..
Лекарите и медицинските сестри в Европа страдат от изтощение, отчаяние и депресия, а един на всеки 10 има мисли за самоубийство. Това сочи ключово изследване на Световната здравна организация , което беше публикувано в Деня на психичното здраве - 10-и октомври. Кризата с психичното здраве на медицинските работници е криза на..
Днес е Световният ден на психичното здраве. Денят е повод да насочим вниманието към употребата на различни наркотични вещества, към различните зависимости и последствията от тях, към проблемите сред младите хора, свързани с психичното здраве. Изследванията са тревожни . Употребата на канабиноиди повишава риска от психози със 70 процента ,..
Светкавична реакция на Гората.бг на кризата с боклука. Организацията успя да събере 80 хил. лв. само за 20 часа и закупи 2 специализирани камиона за сметосъбиране , които ще обслужат най-засегнатите райони в столицата. Пред БНР Никола Рахнев обяви, че камионите ще пристигнат утре : " Още от неделя, най-късно от понеделник, ще се..
"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо...
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..