Кой ще спечели Наградата за литература на Европейския съюз ще стане ясно на Панаира на книгата в Лайпциг на 28 април. Писателят Светлозар Желев тази година е част от журито в конкурса, който вече е с нов регламент. Тази година номинираните книги са 13.
Според новите правила победителят получава 20 000 евро награда. От тях 10 000 са за превод на книгата и издаването й на английски език, а останалите - лично за автора. Петимата подгласници също получават парична награда – по 10 000 евро, от които половината са за превод и издаване, а останалите – за писателя.
До миналата година наградата се връчваше от национални журита - всяка година 13 или 14 национални журита излъчваха 13 или 14 победители и се получаваха огромни разлики в нивото на победителите. От 2022 г. регламентът гласи, че националните журита излъчват номинации за наградата, а международно жури избира един победител и петима подгласници.
Заради ротационния принцип на участие, който остава непроменен, България тази година не е включена в Наградата за литература на Европейския съюз. Наш автор ще бъде номиниран от национално жури през 2024 г.
Първият носител на Наградата за литература на ЕС според новия регламент е Ива Пезуашвили от Грузия. Тази година номинирани са Аг Аполони (Косово), Анна Оспелт (Лихтенщайн), Иида Раума (Финландия), Илия Джурович (Черна гора), Джеф Шинкер (Люксембург), Лусин Харатян (Армения), Марит Капла (Швеция), Мартина Видаич (Хърватия), Мод Симоно (Франция), Ондрей Щиндл (Чехия), Сабина Якубовска (Полша), Тонис Тотсен (Естония) и Хари Н. Спану (Кипър).
Освен Светлозар Желев, в международното жури са още Андрей Курков (Украйна), Хенрик Франке (Норвегия), Имре Барна (Унгария), Кукла МакЛеоси (Гърция), Шарън Галант (Белгия) и Шийла О'Райли (Великобритания).
При оценката на книгите Желев ще се води от литературното качество и европейските ценности:
"Ще се опитаме да изберем книгата с най-важното послание... Книгите са изключителни с високо литературно качество. Тези награди дават възможност да научим повече за другите, за техните проблеми, за техния светоглед. Но хуманизмът и емпатията е това, което ги обединява".
Светлозар Желев е роден през 1974 г. в Ямбол. Завършил е математическа гимназия, история в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а след това и "Корпоративен мениджмънт" в "Оупън юнивърсити", в Лондон. Съучредител е на фондация "Елизабет Костова". Бил е директор на Националния център за книгата към НДК. От края на 2017 г. е член на обществения съвет на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Автор е на книгите "Опитай това", "Храната, начин на употреба, или гурме за напреднали", "България за напреднали".
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..