Желаещите да се включат могат да донесат до 10 дрехи в много добро състояние, които вече не използват, както и книги и аксесоари.
"Добре е всеки да влезе в бройката дрехи до 10. Дрехите да са в перфектно състояние – да са изпрани, здрави", поясни пред БНР Александър Николов от фондация "Биоразнообразие".
Размяната на дрехи и удължаването на живота на любимите аксесоари има за цел размисъл за екологичната цена на бързата мода.
"Основната цел е да покажем истинската цена на дрехите, на бързата мода - екологична, социална, финансова. Хората да разберат, закупувайки си бърза мода, какво е тяхното въздействие върху тези сфери. Цялото производство потребява огромно количество вода", коментира Николов.
Обработваема земя, която може да изхранва 80 милиона души, се използва за засаждане на памук, даде пример Николов.
20% от отпадните води от индустрията, обслужваща производството на дрехи в глобален мащаб, се изхвърлят в природата. Около 180 химикали пък се използват при обработката на текстила, допълни той.
Въпреки възможността за рециклиране на текстил, в световен мащаб нивото на рециклиране на дрехи е много по-ниско в сравнение с хартията, пластмасата и стъклото, заяви Александър Николов в предаването "Хоризонт до обед".
"Много често тези компании се опитват да подлъгват своите потребители, че използват рециклирани материали в дрехите си. Истината е, че да превръщаме бутилки от пластмаса в тениски не е решение. Докато пластмасата може да бъде рециклирана няколко пъти, веднъж превърнала се в тениска, бутилката спира да бъде рециклирана."
"Решението е да купуваме по-качествени дрехи, които да ползваме по-дълго време. Много по-добре е за околната среда дрехите да са от по-качествени материали, естествени, защо не вълна, отколкото постоянно да купуваме, да носим по два пъти и да хвърляме", изтъкна Николов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..