Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обработваема земя, която може да изхранва 80 милиона души, се използва за засаждане на памук

Цената на бързата мода

Александър Николов: Нивото на рециклиране на дрехи е много по-ниско в сравнение с хартията, пластмасата и стъклото

Снимка: БГНЕС

Обновяването на гардероба преди летния сезон може да се случи безплатно, ако се включите в инициативата "Here we swap again". Събитието е посветено на Деня на Земята. Утре, 22 април, то ще започне от 13.00 ч. с прожекция на филм. Мястото е бар "Кева" на столичната ул. "Г. Раковски" 141. Предвидена е и работилница за поправяне на любими дрехи.

Желаещите да се включат могат да донесат до 10 дрехи в много добро състояние, които вече не използват, както и книги и аксесоари.

"Добре е всеки да влезе в бройката дрехи до 10. Дрехите да са в перфектно състояние – да са изпрани, здрави", поясни пред БНР Александър Николов от фондация "Биоразнообразие".

Размяната на дрехи и удължаването на живота на любимите аксесоари има за цел размисъл за екологичната цена на бързата мода.

"Основната цел е да покажем истинската цена на дрехите, на бързата мода - екологична, социална, финансова. Хората да разберат, закупувайки си бърза мода, какво е тяхното въздействие върху тези сфери. Цялото производство потребява огромно количество вода", коментира Николов.

Обработваема земя, която може да изхранва 80 милиона души, се използва за засаждане на памук, даде пример Николов.

20% от отпадните води от индустрията, обслужваща производството на дрехи в глобален мащаб, се изхвърлят в природата. Около 180 химикали пък се използват при обработката на текстила, допълни той.

Снимка: Ани Петрова

Въпреки възможността за рециклиране на текстил, в световен мащаб нивото на рециклиране на дрехи е много по-ниско в сравнение с хартията, пластмасата и стъклото, заяви Александър Николов в предаването "Хоризонт до обед".

"Много често тези компании се опитват да подлъгват своите потребители, че използват рециклирани материали в дрехите си. Истината е, че да превръщаме бутилки от пластмаса в тениски не е решение. Докато пластмасата може да бъде рециклирана няколко пъти, веднъж превърнала се в тениска, бутилката спира да бъде рециклирана."

"Решението е да купуваме по-качествени дрехи, които да ползваме по-дълго време. Много по-добре е за околната среда дрехите да са от по-качествени материали, естествени, защо не вълна, отколкото постоянно да купуваме, да носим по два пъти и да хвърляме", изтъкна Николов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19