"Ние всички продължаваме да мислим, че е нашата (песен). Ако нещо се беше променило в контекста и отношенията на балканските страни, филмът нямаше да бъде толкова актуален, нямаше да му честваме 20 години. Аз се радвам, че този филм 20 години се гледа и се търси из целия свят, но страшно съжалявам, че все още е актуален. Нещата не са се променили. Отново да тръгна по същите места, със същия въпрос, не мисля, че ще получа различен отговор", коментира пред БНР сценаристът и режисьор Адела Пеева, автор на "Чия е тази песен?"
Тя е издирвала корените на песента, обикаляйки почти всички балкански страни.
"Ние имаме общ манталитет, идентитет. Това, което искам да кажа не е, че сме разделени, а че тази песен ни обединява, но ние просто не искаме да признаем това, не знам защо. Не може всички да пеем една песен и това да не ни обедини. Ние имаме нещо общо!"
В предаването "Хоризонт до обед" режисьорката разказа, че е чула изпълнение на песента дори на китайски език. Песента е популярна в нашия регион, но стига до Китай, до Ливан, уточни Пеева. По думите ѝ това била и една от най-популярните любовни песни в Западен Бенгал, Индия.
"Песента показва колко сме глобални всички."
Когато филмът е евъргрийн, това е личен успех за твореца, смята Адела Пеева.
"И сега, след 20 години, аз не го вадя прашасал от раклата, да го "изтупам" и да го покажа. Той просто е все едно сега направен, всеки момент го търсят отнякъде. Сега пак трябва да го изпращаме в Черна гора например."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...